&noscript=1 /> Wąwóz Bletterbach koło Aldein - Południowy Tyrol Wąwóz Bletterbach koło Aldein - Południowy Tyrol
 
Wąwóz Bletterbach: mały Wielki Kanion
Wąwóz Bletterbach: mały Wielki Kanion

Cel wycieczki

Wąwóz Bletterbach

Wąwóz Bletterbach: mały Wielki Kanion

Wąwóz Bletterbach koło Aldein pozwala doświadczyć Wielkiego Kanionu bez konieczności odbywania kilkugodzinnego lotu do Arizony.

U podnóża szczytu Weisshorn w gminie Aldein w skale wyrył się przez tysiące lat mały strumień Bletterbach, tworząc długi na osiem kilometrów i głęboki na 400 metrów wąwóz Bletterbach. Skalne ściany wąwozu, które wznoszą się na wysokość nawet 20 metrów, są nie tylko malowniczym tłem dla różnych wędrówek – strumień odsłonił też warstwy skał z różnych epok geologicznych. Te warstwy są tutaj widoczne w nienaruszonym stanie, ułożone dokładnie tak, jak zostało to zrobione miliony lat temu. Dzięki temu wąwóz Bletterbach jest wizytówką historii Ziemi.

Stare jak świat

Chociaż krajobraz całego Południowego Tyrolu jest przepiękny, zaszczyt wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO przypada tylko kilku pomnikom przyrody. Wąwóz Bletterbach jest jednym z sześciu wspaniałych miejsc w Południowym Tyrolu, które otrzymały ten honorowy tytuł. Ale też długo na to pracował: wulkany wyrzuciły w tym miejscu gorący popiół oraz lawę 280 do 260 milionów lat temu, kładąc kamień węgielny pod wąwóz Bletterbach. Przez miliony lat wiatr i pogoda nakładały na siebie poszczególne warstwy. Ważną rolę odgrywała przy tym też woda. Trudno to sobie dziś wyobrazić, ale miliony lat temu ten obszar był w całości otoczony morzem, które co jakiś czas docierało tu i wycofywało się. Wąwóz Bletterbach ma do zaoferowania nie tylko wgląd w historię powstawania gór, ale także inny cud natury: w wyniku działania morza utworzone warstwy są pełne skamieniałości. Można tu znaleźć na przykład ślady zwierząt i szczątki roślin odciśnięte w kamieniu oraz muszle, które całkowicie zmieniły się w kamień.

Wąwóz Bletterbach: mały Wielki Kanion

Ślady dinozaurów

Ten krótki przegląd historyczny tylko pobieżnie opisuje osadzanie się warstw. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o poszczególnych warstwach skalnych i skamieniałościach oraz o tym, jak powstały, możesz udać się do centrum dla zwiedzających GEOPARC Bletterbach w Aldein lub do GEOMuseum Radein. W obu miejscach szczegółowo wyjaśniona jest historia warstw wąwozu oraz pokazane są wybrane skamieniałości – na przykład ślady dinozaurów. Możesz tam również otrzymać bezpłatny kask, który odwiedzający wąwóz powinni zawsze nosić. Z takim wyposażeniem możesz wyruszyć w drogę do miejsca światowego dziedzictwa. Wspinaj się po schodach i drabinach w poszukiwaniu skamielin, podczas gdy tuż obok w niebo wzbija się historia Ziemi. Zwiedzanie wąwozu jest jeszcze bardziej ekscytujące podczas licznych wycieczek z przewodnikiem. 27 przewodników GEOPARC otwiera oczy zwiedzających na to, czego nie zauważyliby, zwiedzając wąwóz na własną rękę. Od końca lipca do końca sierpnia pracownicy GEOPARC oferują ponadto oddzielne wycieczki z przewodnikiem dla dzieciom, które dzięki przyrodniczym zabawom i opowiadanym legendom pomogą im zrozumieć ten pomnik przyrody.

Nie tylko kamienie

Oprócz ofert dla dzieci GEOPARC ma w swoim programie również inne wycieczki tematyczne. W ramach wyprawy „Kamienie i wino” najpierw wędrujesz przez wąwóz Bletterbach i dowiadujesz się wszystkiego o jego powstaniu, a następnie odwiedzasz typową winiarnię i poznajesz drogę od winorośli do wina. Z kolei sierpniowy program „Kamień i dzikie zioła” koncentruje się na ziołach występujących w wąwozie oraz ich zastosowaniu w kuchni. Osoby, które lubią wcześnie wstawać, mogą natomiast od lipca do sierpnia wybrać się z przewodnikiem na szczyt Weißhorn, aby podziwiać tam wschód słońca, w drodze powrotnej zwiedzić wąwóz Bletterbach, a na koniec wzmocnić się śniadaniem na alpejskiej hali.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu wąwozu Bletterbach
30 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Woeserhof flower flower flower
Rodzina Lintner  | Aldein  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jogurt, speck ...
Odległość 1,8 km
Pozycja na mapie
4,6
"Bardzo dobry"
(4 ocena)
Pokój od 70€ za noc
Schornhof flower flower flower
Rodzina Lintner  | Aldein  (Bolzano i okolice)
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Hodowla zwierząt
śniadanie
kącik produktów: świeże mięso, speck, jajka ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 1,9 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(8 ocena)
Apartament od 91€ za noc
Thomaserhof flower flower
Rodzina Gruber  | Aldein  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt
śniadanie, wyżywienie HB
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jogurt, ser ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 2,0 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(14 ocena)
możliwość rezerwacji online
Pokój od 80€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Wąwóz Bletterbach

Więcej informacji

Contacts
Geoparc Bletterbach
Visitor centre GEOPARC Bletterbach
Aldein Aldino
Operation Schedules
09:30 - 18:00
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
description to arrive at destination

The approach to the GEOPARC Bletterbach is from Auer or Neumarkt via Montan to Aldein. In Aldein, about 1km after the village centre, turn right into the district of Lerch in the direction of Bletterbach and drive to the car park at the visitor centre.

Park

The parking lot is located right in front of the visitor centre, from here also the GEOWeg and the forest educational trail start.

General description

Event earth history...on one view. The Bletterbach was elected together with the Dolomites on the 26th Juni 2009 because of its unique nature, landscape and beauty as well as for its scientifical meaning in Geology and Geomorphology to world nature inharitance by the UNESCO.