&noscript=1 /> Szlak Keschtnweg w dolinie Eisacktal - Południowy Tyrol Szlak Keschtnweg w dolinie Eisacktal - Południowy Tyrol
 
Szlak Keschtnweg: jesienny klejnot w dolinie Eisacktal
Szlak Keschtnweg: jesienny klejnot w dolinie Eisacktal

Cel wycieczki

Szlak Keschtnweg

Szlak Keschtnweg: jesienny klejnot w dolinie Eisacktal

Szlak Kasztanowy w dolinie Eisacktal łączy wędrówkę z przyjemnością. Wzdłuż szlaku czekają południowotyrolskie potrawy i rozległe gaje kasztanowe.

Na zboczach między lasami mieszanymi i bujnymi łąkami rośnie niezliczona ilość kasztanowców. Jesienią rodzą owoce, które są równie smaczne, co odżywcze i od zawsze odgrywały ważną rolę w kuchni Południowego Tyrolu – zarówno pieczone, jak i gotowane. Szlak Kasztanowy w dolinie Eisacktal prowadzi pod i obok sękatych olbrzymów, których jest tutaj w wyjątkowo dużo. „Keschtnweg” ma 60 kilometrów długości, a kto chce przejść cały szlak, musi rozpocząć go w Brixen, a ukończyć – oczywiście nie tego samego dnia – w Bolzano.

Na szlaku, który jest podzielony na cztery etapy, można co chwilę podziwiać zabytki sztuki, kultury i przyrody oraz kosztować lokalnych produktów. Trasa prowadzi też przez owiane legendami miejsca, które były niegdyś królestwem czarownic, wróżek i duchów.

Szlak jest szczególnie popularny od września do początku listopada, w czasie Törggelen. Turyści korzystają jednak ze szlaku nie tylko jesienią, ale także w innych porach roku, zafascynowani różnorodną roślinnością.

ZNeustift do Bolzano

Na Szlaku Kasztanowym jest wiele okazji, aby zatrzymać się na odpoczynek i posiłek, a nawet nocleg. Pierwszy, 16-kilometrowy etap prowadzi z klasztoru Neustift przez stare gaje kasztanowe, obok trzech małych, wartych zobaczenia kościołów, do Feldthurns. Tutaj rozpoczyna się drugi etap prowadzący przez słoneczne, średniej wysokości góry koło Feldthurns. Po drodze na turystów czekają rustykalne gospody, w których można odpocząć i coś przekąsić. Warto ponadto zobaczyć renesansowy zamek Velthurns oraz klasztor Säben. Na końcu tego etapu schodzi się serpentynami w stronę Klausen, podziwiając przez dłuższą chwilę widok na dachy miasteczka artystów. Trzeci etap Keschtnweg prowadzi z Barbian przez pola, łąki, małe wioski i las mieszany, a częściowo przez skalisty teren wzdłuż potoku Gonderbach. W Saubach można zobaczyć, jak wody potoku Gonderbach spływają z hukiem po skalnych stopniach do doliny. Ten odcinek do miejscowości Leitach na płaskowyżu Ritten ucieszy nie tylko obserwatorów przyrody, ale także miłośników sztuki sakralnej, którzy mogą odkryć tutaj kilka małych kościółków.

Czwarty i ostatni odcinek Szlaku Kasztanowego prowadzi do zamku Runkelstein koło Bolzano. Po drodze znajduje się kilka niezwykłych atrakcji, takich jak dolina salamander plamiastych czy ruiny zamku Stein. Szczególne wrażenie robią słynne piramidy ziemne w Unterinn na płaskowyżu Ritten. Materiał, z którego w ciągu kilkuset lat deszcze utworzyły gliniane formacje w kształcie stożków z kamiennymi czapkami, ma 25.000 lat.

Szlak Keschtnweg: jesienny klejnot w dolinie Eisacktal

Törggelen

Na szlaku Keschtnweg znajdują się nie tylko liczne zabytki, ale także wiele gospodarstw z małymi gospodami. Te rustykalne gospody znane jako Buschenschänke serwują podwieczorki, tutejsze „Marende”, z typowymi potrawami z doliny Eisacktal, a jesienią zapraszają na Törggelen – tradycję kulinarną, która sięga dawnych zwyczajów rolników i winiarzy. Popularne, świętowane od dawna Törggelen służyło i służy degustacji „Sußer”, czyli młodego, ledwo sfermentowanego soku z winogron, a potem „Nuien”, tj. sfermentowanego moszczu. Na stołach pojawiają się też bekon, lokalny chleb (Schüttelbrot), domowe kiełbaski z kapustą oraz talerz mięs z żeberkami i peklowaną wieprzowiną. Oczywiście nie może zabraknąć pożywnej zupy jęczmiennej, knedli i pierożków (Schlutzkrapfen). Na koniec podaje się lokalne pączki (Krapfen) i pieczone kasztany („Keschtn”).

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu szlaku Keschtnweg
32 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Seiserhof flower flower
Rodzina Kerer  | Vahrn  (Eisacktal)
Uprawa winorośli
Produkty z własnego gospodarstwa: dżemy, wino
Odległość 0,3 km
Pozycja na mapie
Apartament od 55€ za noc
Ölackererhof flower flower flower flower
Rodzina Gasser  | Vahrn  (Eisacktal)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
śniadanie
kącik produktów: jajka, dżemy, syrop ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Rekodzielo wiejskie w gospodarstwie, Prowadzenie gospodarstwa ...
Odległość 0,3 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(4 ocena)
możliwość rezerwacji online
Apartament od 116€ za noc
Bühlerhof flower flower
Rodzina Thaler  | Natz-Schabs  (Eisacktal)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka, syrop, soki owocowe ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni
Odległość 0,5 km
Pozycja na mapie
4,8
"Bardzo dobry"
(18 ocena)
Apartament od 75€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Szlak Keschtnweg

Więcej informacji

Contacts
Tourist office Bressanone/Brixen
Viale Ratisbona/Regensburger Allee 9
39042 Bressanone/Brixen
Open
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
General description

The Keschtnweg Chestnut Trail from the Neustift Monastery (560 m) to Terlan/Terlano (250 m) runs along the right bank of the Eisacktal Valley. It is in autumn, at the time of the Törggelen, that the trail is at its most eye-catching and many taverns and inns along the way offer traditional Törggelen dishes. The lush, diverse vegetation and simple, rural way of life also attracts visitors in spring and early summer.

Public transport
Bus 320.2

Information about the public transports you can find on https://altoadigemobilita.info/ or at the infopoint mobile (phone: +39 0471 220880; mail: contact@suedtirolmobil.info)

Route description

The moderately difficult 90 km-long Keschtnweg trail isn’t necessarily just a single, long-distance hike. It can also be broken up into separate one-day stages. The Keschtnweg is regularly signposted as it crosses the terraced slopes varying between 700 m and 980 m. 

The route can be divided into five stages, a day at a time. However, finding accommodation at the last minute could be a problem and should thus be booked in advance. In late autumn there are still many tourists visiting Brixen and its surroundings, especially during the popular Törggelen season. Info boards are positioned along the route as it crosses through a diverse landscape with mixed forests and meadows. On the trail, farmers offer regional products. The natural monuments along the Keschtnweg testify to an age-old mountain culture recounting mysterious tales of witches, fairies and spirits.

THE KESCHTNWEG

Length: ± 82 km

Altitude difference (ascent): 4,050 m

Highest point: 1,000 m (above Signat/Signato on the Ritten/Renon)

Sections: 5 stages

Difficulty level: moderate – but no special equipment is required

Recommended period: from March to November.

Park

Monastery Novacella/Neustift