&noscript=1 /> Łąki modrzewiowe na płaskowyżu Salten - Południowy Tyrol Łąki modrzewiowe na płaskowyżu Salten - Południowy Tyrol
 
Łąki modrzewiowe na płaskowyżu Salten: wyjątkowy krajobraz kulturowy
Łąki modrzewiowe na płaskowyżu Salten: wyjątkowy krajobraz kulturowy

Cel wycieczki

Łąki modrzewiowe na płaskowyżu Salten

Łąki modrzewiowe na płaskowyżu Salten: wyjątkowy krajobraz kulturowy

Salten w południowej części Tschögglberg to najwyższy w Europie modrzewiowy płaskowyż i prawdziwy raj dla miłośników przyrody.

Tschögglberg należy obok Ritten i Regglberg do najpiękniejszych płaskowyżów wokół Bolzano. Z kotliny, w której położone jest Bolzano, pełna serpentyn droga prowadzi do Jenesien w południowej części Tschögglberg. Jeśli nie chcesz korzystać z samochodu, możesz wjechać kolejką linową do Jenesien, a stamtąd na Salten. Powita Cię tutaj ogromna przestrzeń, nieczęsto spotykana pośród gór Południowego Tyrolu. Na płaskowyż Salten można też dotrzeć przez Mölten, wioskę położoną powyżej Terlan.
Znajdujący się na wysokości 1300 do 1400 metrów nad poziomem morza, pomiędzy wioskami Jenesien i Mölten, płaskowyż Salten jest poprzecinany łąkami i łagodnymi wzgórzami. Pełno na nim alpejskich pastwisk, modrzewi oraz koni rasy Haflinger. Stałym towarzyszem jest niepowtarzalny widok na cudowny świat Dolomitów, na dolinę Etschtal aż po masyw Mendel oraz na szczyt Ortler.

Morze na górze

Czy wiesz, że w Alpach Sarntalskich można zobaczyć morze? Oczywiście chodzi o morze kwiatów, które rozpościera się na wysokogórskich łąkach Tschögglberg. Co roku, gdy między końcem kwietnia a początkiem maja topnieje śnieg, morze białych i fioletowych krokusów na nowo zachwyca turystów na płaskowyżu Salten niedaleko Möltner Joch. Ten spektakl natury upamiętnia coroczny festiwal kwitnących krokusów.
Kwitnące krokusy są popularnym motywem fotograficznym dla wielu osób, a krajobraz południowotyrolskiego Tschögglberg ma takich motywów do zaoferowania całe mnóstwo, nie tylko wiosną, ale przez cały rok: latem – morze bujnej zieleni górskich łąk, jesienią – żółte i złote modrzewie jak okiem sięgnąć, a zimą – morze sypkiego, drobnego śniegu.

Łąki modrzewiowe na płaskowyżu Salten: wyjątkowy krajobraz kulturowy

Legendarne stworzenia i pomniki przyrody

Wędrówka przez płaskowyż Salten na zboczach Tschögglberg jest zawsze dobrym pomysłem – niezależnie od pory roku. To miejsce jest szczególnie popularny wśród rodzin. Szerokie szlaki turystyczne przystosowane do wózków dziecięcych, rozległe łąki modrzewiowe z małymi chatkami zwanymi tutaj „Schupfen”, zachęcające alpejskie pastwiska z padokami dla koni i nienaruszona przyroda nie zawiodą nawet najmniejszych członków rodziny. Jeśli będziesz się uważnie rozglądać, zawsze znajdziesz po drodze coś ciekawego do odkrycia. Na przykład niezwykle stary modrzew o wysokości 24 metrów, który różni się od innych modrzewi na Salten przede wszystkim kandelabrowym kształtem najniższych gałęzi i wspaniale rozwiniętą koroną. Jego dokładny wiek nie jest znany, ale powszechnie uważa się go za najstarszy tego typu obiekt na płaskowyżu. Ogólnie rzecz biorąc, modrzew jest głęboko zakorzeniony w kulturze Południowego Tyrolu. To nietypowe drzewo iglaste, które zrzuca igły jesienią, było zawsze cenione przez rolników przede wszystkim za stabilne i odporne na warunki atmosferyczne drewno oraz żywicę. Gonty do alpejskich chat lub maści na głęboko wbite w skórę drzazgi to tylko niektóre ze znanych zastosowań tego drzewa. Do podziwiania i oglądania zachęca również Szlak Legend na wzgórzu Saltner Höhe niedaleko wioski Jenesien. Wzdłuż godzinnej panoramicznej trasy znajduje się 14 stacji, zaprojektowanych przez uczniów ze szkoły podstawowej w Jenesien, które opowiadają znane legendy związane z Salten.

Na płaskowyż Salten w siodle

Liczne szlaki turystyczne Salten można przemierzać nie tylko pieszo. Atrakcyjne alternatywy, takie jak wycieczki na koniu lub rowerze górskim, są co najmniej tak samo odpowiednie do poznawania tego kulturowego krajobrazu, wyjątkowego w Południowym Tyrolu. Gospodarstwa jeździeckie na Salten oferują wycieczki na koniach rasy Haflinger. Te niezwykle dobroduszne i znane na całym świecie konie o blond grzywach pochodzą właśnie z Tschögglberg, z czego mieszkańcy są oczywiście szczególnie dumni. Jeśli wolisz pedałować, możesz z łatwością przejechać rozległe łąki modrzewiowe rowerem. Szlaki turystyczne i drogi leśne są idealne na wycieczki rowerowe dla młodszych i starszych na każdym poziomie zaawansowania. Zimą z kolei można wybrać wycieczkę w rakietach śnieżnych lub przejażdżkę bryczką po Salten. Niezależnie od tego, na jaką wycieczkę się zdecydujesz, obowiązkowym punktem programu poznawania Salten jest przystanek na jednej z dostępnych alpejskich hal.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu łąk modrzewiowych
35 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Feichterhof
Rodzina Oberkofler  | Jenesien  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt
śniadanie
kącik produktów: mleka, speck, wędliny ...
Oferty wiejskie: Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Codzienne obowiazki gospodarskie, Prowadzenie gospodarstwa
Odległość 1,0 km
Pozycja na mapie
Apartament od 150€ za noc
Stücklhof flower flower flower
Rodzina Gamper  | Jenesien  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, speck, jajka ...
Oferty wiejskie: Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc w stajni, Pomoc w stajni ...
Odległość 1,0 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(40 ocena)
Apartament od 75€ za noc
Wieserhof flower flower flower flower
Rodzina Pechlaner  | Jenesien  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt
śniadanie, wyżywienie HB
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jogurt, masło ...
Oferty wiejskie: Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Pomoc przy sianokosach ...
Odległość 1,4 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(27 ocena)
Pokój od 96€ za noc
Apartament od 95€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Łąki modrzewiowe

Więcej informacji

Contacts
Tourist office San Genesio
Schrann 7
39050 San Genesio/Jenesien
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

A paradise for excursions - do not miss walking on the Salto/Salten with its calming larch trees and the panoramic view on the Dolomites!