Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Schluderns

Agroturystyka w Schluderns - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Nad wioską, w dobrze widocznym miejscu, króluje majestatyczny Churburg. Niezmiennie przyciąga on uwagę wszystkich spędzających urlop w gospodarstwie w Schluderns.

Zaciszna i słoneczna rolnicza wioska Schluderns leży u stóp góry Sonnenberg, w miejscu, w którym Oberer Vinschgau przechodzi w Mittlerer Vinschgau. Kręte uliczki i stare mury cechuje tu już delikatny południowy charakter. Łagodny górski klimat sprzyja nie tylko uprawom owoców, lecz także winorośli. W dalszym ciągu bardzo rozpowszechniona jest tu hodowla bydła i produkcja mleka, które stanowią najważniejszą gałąź tutejszego rolnictwa. Schluderns to wyjątkowo zielona gmina. Biotop Schludernser Au jest schronieniem dla licznych gatunków roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ten największy w Południowym Tyrolu, bo obejmujący aż 140 hektarów, las łęgowy już w roku 1976 został objęty ochroną.

Urlop w gospodarstwie w Schluderns: zamek Churburg znakiem rozpoznawczym wioski
Przejeżdżając przez Vinschgau, nie sposób przeoczyć zamku Churburg. Majestatycznie wznosi się on u wlotu doliny Matschertal i wydaje się górować nad całą okolicą. Tak więc wycieczka do zamku powinna być obowiązkowym punktem programu dla osób spędzających urlop w wakacyjnym apartamencie w Schluderns. Gród wzniesiono w stylu romańskim około 1250 roku. Gdy z początkiem XVI wieku przeszedł on w posiadanie hrabiego von Trappa, poddawano go wielokrotnym rozbudowom i przebudowom. Od końca XVI wieku posiada charakter wytwornego renesansowego zamku. Churburg jest jednym z najlepiej zachowanych grodów w całym Południowym Tyrolu, również dlatego, że nigdy nie był narażony na ataki czy działania wojenne. Podczas zwiedzania zamku, uznawanego za znak rozpoznawczy Schluders, szczególną atrakcją będzie największa prywatna zbrojownia: 50 zgromadzonych tam kompletnie zachowanych zbroi zrobi wrażenie nie tylko na najmłodszych.

Średniowieczny weekend
Urlop w gospodarstwie w Schluderns to okazja do weekendowej wycieczki w epokę średniowiecza. W sierpniowy weekend - od piątku do niedzieli - w międzynarodowej obsadzie ponad 1.300 aktorów odbywa się tutaj Turniej Rycerski Południowego Tyrolu. Turnieje, korowody, średniowieczny targ, kuglarze i muzykanci zauroczą nie tylko dzieci.

Wiejskie życie
Nie dajmy się jednak zwieść feudalnemu charakterowi zamku Churburg. Dla prostych rolników życie i codzienność w Schluderns oznaczały nie tylko przyjemności, lecz także ciężką pracę. Vinschger Museum w Schluderns oferuje możliwość dogłębnego poznania bliższej i odleglejszej historii tych ziem, sposobów radzenia sobie tutejszej ludności z biedą oraz głęboko zakorzenionych zwyczajów i tradycji. Do dnia dzisiejszego świadomi tradycji mieszkańcy Obervinschgau pielęgnują prastary zwyczaj Scheibenschlagen: z końcem postu młodzieńcy rzucają ze zbocza w stronę doliny, w ciemności nocy, rozżarzone krążki drewna. Zwyczaj ten, mający pieczętować koniec zimy, prawdopodobnie nawiązuje do rytuału płodności z czasów przedchrześcijańskich. Vinschger Museum posiada w swoich zbiorach również znaleziska z wykopalisk archeologicznych na Ganglegg. Na tej niepozornej, ciągnącej się hen daleko i pokrytej piargiem morenowym wyniosłości na północ od Schluderns odkryto w latach 90-tych podczas wykopalisk pozostałości obwarowanej osady wyżynnej z epoki brązu i żelaza.

Coś dla miłośników pieszych wycieczek i dla rowerzystów
Jak wiele innych gmin Południowego Tyrolu Schludern dysponuje pięknymi pieszymi szlakami turystycznymi biegnącymi wzdłuż kanałów nawadniających. Te niewielkie cieki wodne na terenach o małej ilości opadów wykonali w dawnych czasach tutejsi rolnicy w celu nawadniania pól. Obecnie stały się one ulubionymi szlakami wędrówek krajoznawczych i trudno sobie bez nich wyobrazić Południowy Tyrol. Wakacyjny apartament w Schluderns to także idealna baza wypadowa na wyprawy rowerowe. Za sprawą kolejki Vinschgerbahn i innych środków transportu, dzięki którym możemy przewozić nasz sprzęt, nie jest już konieczne, aby każdy kolejny metr wysokości pokonywać, pedałując.

Dlaczego warto spędzić urlop w Schluderns:

Apartamentach i pokojach