Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Glurns

Agroturystyka w Glurns - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
W trakcie urlopu w gospodarstwie w Glurns zachęcamy do bliższego poznania tego najmniejszego miasta Południowego Tyrolu i jednocześnie jedynego miasta w Vinschgau.

Miasteczko Glurns w Oberer Vinschgau liczy obecnie 900 mieszkańców, co czyni je najmniejszym miastem Południowego Tyrolu, a jego szczególny urok sprawia, że jest idealnym miejscem na urlop. Pierwsze wzmianki o Glurns pochodzą z 1304 roku. Obraz miasta od wieków pozostaje prawie niezmieniony. To małe miasteczko, które swobodnie da się zwiedzić pieszo, okalają grube na 10 metrów mury z trzema wieżami w bramach: Tauferer Tor, Malser Tor i Schludernser Tor.

Urlop w gospodarstwie w Glurns: miasto i jego stodoły
Przed laty w obrębie murów miasta Glurns mieszkało wielu rolników, a każdy z nich posiadał co najmniej kilka sztuk bydła. Szybko jednak doszli oni do wniosku, że wąskie uliczki nie ułatwiają im życia. Już samo dostarczanie paszy nastręczało w tak ciasnej przestrzeni wielu kłopotów. Miasteczko było po prostu za małe, co spowodowało, że w latach 80-tych ubiegłego stulecia wielu gospodarzy wyprowadziło się stamtąd, przenosząc główne miejsce swojej działalności poza mury miasta. W obrębie miasta zachowały się jednak do dnia dzisiejszego domy ówczesnych gospodarzy wraz ze stodołami. Obecnie wiele ze stodół przebudowuje się na domy mieszkalne, niezwykle gustownie wkomponowane w obraz miasta. Troszczy się o to także Urząd ds. zabytków, który uważnie śledzi wszystkie inwestycje budowlane w tym średniowiecznym miasteczku.
br/> Wąska uliczka w Glurns
Wąskie uliczki są znakiem rozpoznawczym miast Południowego Tyrolu. Dotyczy to także Glurns, gdzie pod koniec XIII wieku książę Meinhard II nakazał utwardzenie uliczki i wybudowanie arkad. Przy ulicy osiedlali się głównie rzemieślnicy, a w późniejszym czasie podcienia wykorzystywano nawet jako pomieszczenia inwentarskie dla bydła. Aktualnie przywrócono im ich pierwotną funkcję i stały się one ulubionym miejscem spacerów.

Gruszka Palabirn – słodka pokusa
Urlop w gospodarstwie w Glurns daje możliwość skosztowania tego wszystkiego, co rodzi tutejsza ziemia. W okolicy Glurns, podobnie jak na pozostałym obszarze Vinschgau, uprawia się jabłka. Jednak nie na całej powierzchni. Rosną tu także morele, różne odmiany warzyw, a nawet zboża. Specjalnością Glurns jest gruszka odmiany Palabirn. Gruszka ta, rosnąca na potężnych i sękatych drzewach, posiada gruboziarnisty miąższ i szczególny smak: zerwana prosto z drzewa nie jest tak słodka jak gruszki innych odmian, lecz po wysuszeniu eksploduje feerią smaków. Gruszki odmiany Palabirn nie nadają się do przechowywania, dlatego jada się je świeże, wyłącznie jesienią. Przez pozostałą część roku dostępne są w formie suszonych owoców - jako zwykła przekąska bądź też dodatek do lokalnego wypieku zwanego Palabirnbrot lub owocowego ciasta Zelten. Warto mieć oczy szeroko otwarte, bo prawdopodobnie niektóre grusze odmiany Palabirn rosnące w ogrodzie gospodarstwa w Glurns liczą sobie już ponad sto lat.

Wakacyjny apartament w Glurns to nie tylko miejsce relaksu, lecz także idealna baza wypadowa na piesze wędrówki i wyprawy rowerowe. Sieć szlaków rowerowych w Vinschgau jest doskonale rozwinięta i nadaje się świetnie na wycieczki całą rodziną. Popedałujcie więc przez Vinschgau, mijając drzewa owocowe i góry. A jeśli nie starczy już sił na powrót, można skorzystać z kolejki Vinschgerbahn, o rowery zadba natomiast specjalny, regularnie kursujący busik.

Dlaczego warto spędzić urlop w Glurns:

Apartamentach i pokojach