Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Mölten

Agroturystyka w Mölten - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w Mölten oferuje wędrówki wśród świadków minionych czasów. W tej okolicy znajduje się najwyżej w Południowym Tyrolu położona winiarnia z musującym winem.

Słoneczna miejscowość Mölten leży w osłoniętej od wiatru niecce na górze Tschöggl. W bezpośrednim sąsiedztwie kwater urlopowych zaczyna się wiele szlaków i tras, co sprawia, że Mölten jest jednym z ulubionych miejsc dla miłośników wędrówek i rowerów górskich. W otoczeniu łąk, na halach, wśród świerkowych i modrzewiowych lasów, na wysokości ponad 1.300 m n.p.m. znajdują się też idylliczne oazy spokoju. Urlop w gospodarstwie można spędzić w samej malowniczej górskiej wiosce Mölten albo w należących do niej dzielnicach Verschneid, Versein Schlaneid.

Aktywny urlop w gospodarstwie w Mölten w spokojnej okolicy
Wokół głównej miejscowości Mölten leży wiele małych przysiółków z rozsianymi w nich samodzielnymi gospodarstwami oraz kościołami zbudowanymi w charakterystycznym stylu. Gospodarze żyją głównie z hodowli bydła, niektórzy uprawiają też owoce. W większości kwater urlopowych w Mölten goście mogą kosztować produktów z przydomowego ogrodu. Wiele gospodarstw oferuje wycieczki konne i przejażdżki wozami ciągniętymi przez konie rasy Haflinger. Rozległy płaskowyż Salten pokrywa sieć dobrze oznakowanych tras pieszych, doskonałych na wędrówki dla całych rodzin, a kto chciałby się wspiąć wyżej, może stąd wyruszyć na wycieczkę na jeden z górskich szczytów. Warto zobaczyć romański kościół św. Jakuba położony na wzniesieniu z piękną panoramą, gdzie przypuszczalnie już w czasach prehistorycznych znajdowało się miejsce kultu. Zimą na Salten można uprawiać narciarstwo biegowe, a miłośnicy wędrówek w rakietach śnieżnych mają w tej okolicy ogromny wybór tras. Urozmaiceniem na urlopie w gospodarstwie w Mölten będzie wizyta w parku linowym: z torem dla dzieci, deskami do ćwiczeń utrzymywania równowagi i linami.

Zanurzenie się w przeszłość
Na najwyższym wzniesieniu Mölten, Hohen Reisch, na granicy z Sarntal, stoją „Stoanernen Mandln“ – setki małych kamiennych wieżyczek, które wyglądają jak ludziki i które koniecznie trzeba zobaczyć przy okazji urlopu w gospodarstwie w Mölten. Wśród nieskalanej przyrody na wysokości 2.100 m n.p.m. trwają tu już od stuleci. Wciąż niejasne jest ich prawdziwe pochodzenie i przeznaczenie, przypuszcza się jednak, że pasterze albo podróżni ułożyli je kiedyś dla zabicia czasu lub jako pomoc w orientowaniu się w okolicy. O tym mitycznym miejscu, niezwykle silnie przyciągającym odwiedzających, powstało wiele baśni. Przed 500 laty podobno czarownice tańczyły tu z diabłem i ściągnęły burzę na dolinę. Pismo sądowe z 1540 roku, w którym niejaką Barbarę Pacher oskarża się o spotkanie z diabłem i czarownicami, wydaje się to potwierdzać. Prehistoryczne znaki wyryte na kamieniach wskazują na to, że ten punkt widokowy, z którego można dostrzec Dolomity aż do szczytów Marmolata i Ortler, przed tysiącami lat był celtyckim miejscem kultu. Świadkami minionych czasów są też skamieniałości z rozbitego piaskowca w Mölten – znaleziska pozostałości drzew, minerałów i roślin sprzed 250 milionów lat. Często są to skamieniałości skrzypów i fragmentów pierwotnych drzew iglastych. Znaleziska te, którym poświęcono jedenaście stanowisk w muzeum skamieniałości, dają imponujący wgląd w geologię góry Tschöggl – wizyta tam to fascynująca wycieczka dla rodzin z dziećmi.

Kieliszek wina musującego z Möltner?
Na urlopie w gospodarstwie w Mölten warto też odwiedzić najwyżej w Południowym Tyrolu położoną winiarnię z musującym winem „Arunda“. Od 1979 roku produkuje się tutaj, pieczołowicie stosując przy tym klasyczną metodę, południowotyrolskie wino musujące. Co środę o dziesiątej lub po wcześniejszym umówieniu się w innych terminach odbywa się oprowadzanie po podziemnych piwniczkach wyposażonych w urządzenia do produkcji wina i po magazynie winiarni. Ukoronowaniem zwiedzania na zakończenie wizyty jest degustacja.

Kiedy kwitną krokusy
Z końcem kwietnia łąki na halach Salten przemieniają się w liliowo-białe morze kwiatów. Wtedy w Mölten odbywa się tradycyjne święto krokusów. Po krótkiej wędrówce dociera się na miejsce obchodów, położone pośród krokusów i imponującego górskiego krajobrazu. Mieszkańcy Mölten przychodzą ubrani w tradycyjne stroje. Tańczy się wtedy taniec Schuhplattler, jest muzyka na instrumenty dęte i zabawa – a do tego pyszne knedle i słodkości.

Dlaczego warto spędzić urlop w Mölten:

Apartamentach i pokojach