Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Schnalstal

Agroturystyka w Schnalstal - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Urlop spędzany w gospodarstwie w Schnalstal może być bardzo urozmaicony: mamy tu i dziewiczą naturę, którą podziwiać można na szlakach wiodących śladami Ötziego - człowieka lodu, i lodowiec z nartostradami, i możliwość doświadczenia pradawnych tradycji.

Niewiele jest miejsc w obszarze alpejskim, które obfitowałby w kontrasty tak bardzo jak dolina Schnalstal. Mamy tu łagodny klimat i surowe warunku na lodowcu, uprawę jabłoni oraz winorośli i hodowlę bydła. Urlop w gospodarstwie w dolinie Schnalstal można spędzić w następujących wsiach: Karthaus, Katharinaberg, Kurzras, Unser Frau i Vernagt. Dolina Schnalstal, będąca lewą odnogą doliny Vinschgau, rozciąga się na długości 22 km i słynie z pięknych krajobrazów, które niejeden raz stanowiły scenerię w reklamach i filmach fabularnych. Do jej sławy przyczynił się także Ötzi, zamrożona w lodowcu mumia odnaleziona w 1991 roku na przełęczy Tisenjoch w Alpach Ötztalskich pomiędzy szczytami Finail i Similaun. Miłośnicy wędrówek mają do dyspozycji wiele przyjemnych tras, które zaczynają się tuż za progiem kwater w dolinie Schnalstal. Są wśród nich wymagające szlaki po lodowcu lub trasy wspinaczkowe na okoliczne szczyty: Hintere Schwarze, Hohe Wilde lub Similaun.

Podczas urlopu w gospodarstwie w dolinie Schnalstal zobaczycie zabytkowe domostwa
W niewielu miejscach można zobaczyć taką liczbę starych domów góralskich zachowanych w tak dobrym pierwotnym stanie jak właśnie w Schnalstal. Niektóre z nich, chyba na przekór wszystkiemu, wiszą na stromych zboczach już od ponad 700 lat. Są bardzo zadbane, o czym świadczą kolorowe ogródki i skrzynki z kwiatami na wąskich drewnianych balkonach. Jedną z takich zagród jest Oberniederhof w miejscowości Unser Frau. Pierwotnie budynek przez długi czas pozostawał w posiadaniu księcia tyrolskiego Heinricha von Böhmen i przez pewien okres służył nawet jako więzienie. Dziś jest chroniony jako zabytek. Znajduje się w nim „Szkoła w gospodarstwie”, gdzie hoduje się lokalne gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem. W tej samej wsi, na wysokości 1.953 metrów, stoi słynna zagroda Finailhof - zespół czterech drewnianych budynków mieszkalnych i gospodarczych z XV i XVI wieku. Przez długi czas zagroda ta należała do najwyżej położonych użytkowanych rolniczo zabudowań w Alpach, lecz w połowie XX wieku ziemie orne zostały przekształcone w łąki. W Unser Frau warto także zobaczyć kościół będący celem pielgrzymek i muzeum na świeżym powietrzu ArcheoParc, gdzie zgromadzono eksponaty z okresu neolitu i przedstawiono życie „człowieka lodu“, mumii znalezionej w lodowcu i nazwanej Ötzi. W zagrodzie Moarhof we wsi Katharinaberg znajduje się strzelnica dla łuczników.

Spęd owiec – kulturowe dziedzictwo wędrówek pasterskich
Każdy urlopowicz w dolinie Schnalstal pozna z bliska codzienną pracę rolników. W lecie charakterystycznym widokiem są stogi siana na łąkach. Gospodarzom nie zawsze udawało się zwieźć do szopy wysuszone siano, więc grabili je na łące w wąskie, kolumnowate stogi. Inną bardzo starą tradycją jest przegon owiec. Od stuleci w połowie czerwca pędzono owce ze Schnals i z osady Schlanderser Sonnenberg około 44 kilometrów przez linię grzbietów na letni wypas w górnej części doliny Ötztal w Austrii. Wspaniałym widowiskiem jest także powrót zwierząt z redyku w połowie września, kiedy to blisko czterem tysiącom owiec i kóz towarzyszą w drodze do doliny pasterze. W roku 2011 UNESCO uznało te wędrówki pasterskie za niematerialne dziedzictwo kultury. Powrót zwierząt z letniego wypasu jest fetowany nad jeziorem w Vernagt jako wielkie święto pasterskie przy muzyce, tańcach i stołach suto zastawionych przygotowanymi na tę okazję tradycyjnymi potrawami. Jezioro Vernagt, otoczone trzytysięcznikami, to popularny cel wędrówek nie tylko w czasie uroczystego spędu owiec, lecz także w lecie. Wtedy to, za sprawą wygładzonych przez lodowiec skał dna jeziora, jego wody połyskują szmaragdowozielonym światłem. W pobliżu znajduje się park linowy Ötzi Rope Park, który całej rodzinie zagwarantuje liczne atrakcje i możliwość aktywnego wypoczynku.

W lecie dolina Pfossental, w zimie lodowiec
Podczas urlopu w dolinie Schnalstal należy koniecznie wybrać się na wycieczkę do doliny Pfossental. Jest to odnoga doliny Schnalstal położona w samym sercu rezerwatu przyrody Texelgruppe. Czekają tu na turystów nie tylko długie szlaki, lecz także wszechobecna cisza i nieskalana natura, uformowana przez tysiące lat przez lód i wodę. W tej dolinie nie ma żadnych wsi, jedynie kilka charakterystycznych pojedynczych zagród. Jedną z nich jest leżący na wysokości 2.076 metrów Eishof, zamieszkały całorocznie od 1897 roku, zaś obecnie wykorzystywany jako schronisko. W zimie w te okolice przyciąga narciarzy lodowiec Schnalstal. Z kolei lodowiec Hochjochferner gwarantuje już od września najlepsze warunki dla amatorów nart zjazdowych, snowboardzistów, biegaczy i saneczkarzy. Turyści nastawieni na mniej wyczynowe sporty zimowe mogą skorzystać z okazji i odkrywać uroki okolicy podczas marszów w rakietach śnieżnych.

Dlaczego warto spędzić urlop w dolinie Schnalstal:

Apartamentach i pokojach