Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Burgstall

Agroturystyka w Burgstall - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w Burgstall to okazja to licznych wycieczek pieszych i rowerowych po spokojnej okolicy. To tu znajduje się jedyne muzeum zwierząt Południowego Tyrolu.

Na wysokości 270 m n.p.m., pośród zieleni, u stóp góry Tschögglberg i na obrzeżach rezerwatu przyrody nad rzeką Adygą, leży sielankowe i skąpane słońcem Burgstall. Pojawiający się w nazwie zamek istniał naprawdę, lecz do dnia dzisiejszego zachowały się zaledwie pozostałości jego murów. Wakacyjne apartamenty w Burgstall stanowią idealną bazę wypadową na wiele pieszych wędrówek i wypraw rowerowych po okolicy. W krótkim czasie da się stąd dojechać rowerem nawet do Merano.

Urlop w gospodarstwie w Burgstall: pośród winorośli i jabłoni
Pierwsze wzmianki o Burgstall pochodzą z XIII wieku. W owym czasie Burgstall znajdował się pod ochroną wspomnianego wcześniej zamku hrabiego von Volkmar. Pierwsze zabudowania w wiosce powstawały prawdopodobnie na zboczu i tam też znajduje się historyczne centrum wsi z kościołem św. Krzyża. Dno doliny było natomiast jeszcze w średniowieczu regularnie zalewane przed Adygę i tworzyły je głównie bagna. Z początkiem XX wieku udało się poskromić rzekę i wieś mogła rozwijać się w kierunku dna doliny. Dzisiaj tylko idylliczny biotop przypomina jeszcze o tym, że niegdyś był tutaj obszar zalewowy. Burgstall zajmuje łącznie powierzchnię 7 km2. Jej połowę stanowią lasy lub obszary rolne. Do 1980 roku mieszkali tu hodowcy bydła, potem coraz popularniejsza stawała się uprawa owoców i winorośli i dzisiaj to właśnie ona zajmuje całą powierzchnię. Na dnie doliny panują doskonałe warunki do uprawy jabłek, zaś na suchych stokach - do uprawy winorośli. Nad Burgstall natomiast rozciąga się jedyna w Południowym Tyrolu szkółka kasztanowca. Urlop w gospodarstwie w Burgstall oznacza nie tylko bierne obserwowanie życia i pracy na wsi, lecz zachęca także do własnych poszukiwań, ponieważ Burgstall ma wiele więcej do zaoferowania.

Jedyne muzeum zwierząt w Południowym Tyrolu
W centrum Burgstall mieści się jedyne muzeum zwierząt Południowego Tyrolu. Pomysł muzeum pochodzi od wypychacza zwierząt Simona Ratschillera, który już w swoich młodych latach zajmował się robieniem wypchanych modeli miejscowych gatunków zwierząt. Muzeum, otwarte w 1972 roku, prezentuje dzisiaj w sumie ponad 500 wypchanych zwierząt, od niedźwiedzia po badylarkę, od orła przedniego po strzyżyka. Wśród eksponatów znajdują się również takie zwierzęta, które od czasów Ratschillera są już prawdziwą rzadkością.

Turystyka piesza i rowerowa
Wakacyjny apartament w Burgstall oferuje nie tylko ciszę i odprężenie w otoczeniu przyrody, lecz także możliwość aktywnego spędzenia czasu. Łagodny klimat sprawia, że praktycznie żadna pora roku nie stanowi tu przeszkody dla amatorów turystyki pieszej i rowerowej. Szczególnym powodzeniem cieszy się szlak Graf-Volkmar-Weg, biegnący lasem liściastym powyżej Burgstall i krzyżujący się z placem do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Szlak nawiązuje do dawnego władcy Tyrolu, hrabiego Volkmar, który nakazał zagospodarowanie części tego regionu, umożliwiając tym samym osiedlenie się tu pierwszych mieszkańców. Ponadto z wioski prowadzą szlaki rowerowe aż do Passeiertal i Unterland. Szczególnym powodzeniem cieszy się szlak Etschtal Radweg, który wzdłuż wału nad Adygą biegnie aż do Bolzano lub Merano. Do Tschögglberg na płaskowyżu powyżej Burgstall, uchodzącego za raj dla amatorów turystyki pieszej, dotrzeć można wygodnie kolejką linową Vöran-Burgstall. Okolica oferuje różnorodne piesze trasy dla całej rodziny, ale także bardziej wymagające drogi jak np. Sunnseitnsteig z Burgstall do Vöran. Szczególnie cenią ją sobie sportowcy i uprawiający biegi górskie - na odcisku 4 kilometrów trzeba tu bowiem pokonać 900 metrów różnicy poziomów. Turyści piesi muszą zarezerwować sobie na trasę do Vöran około 2 godzin. Potem można przyjemnie wrócić kolejką linową w dolinę, gdzie regularnie oferuje się zwiedzanie plantacji owoców. Jest to okazja, by bliżej zapoznać się z południowotyrolskimi jabłkami i nie tylko dowiedzieć się ciekawych rzeczy o ich uprawie, lecz także - po degustacji - sprawdzić, jak smakują.

Dlaczego warto spędzić urlop w Burgstall:

Apartamentach i pokojach