Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Brixen

Agroturystyka w Brixen - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w biskupim mieście. Brixen ze swoją ponad tysiącletnią historią jest najstarszym miastem Południowego Tyrolu.

Brixen ma około 21.500 mieszkańców i jest stolicą doliny Eisack oraz trzecim pod względem wielkości miastem Południowego Tyrolu. Leży około 45 km na południe od przełęczy Brenner w szerokiej kotlinie u zbiegu rzek Eisack i Rienz. Symbolem miasta są podwójne wieże katedry, a także biała wieża kościoła parafialnego św. Michała. Nad niecką Brixen dominują góry Plose i Königanger. Cechą charakterystyczną Brixen są winnice i zagajniki kasztanowców, które znakomicie rosną na nasłonecznionych zboczach gór na terenie tej gminy.

Urlop w gospodarstwie w Brixen: miasto z przeszłością
W akcie darowizny z roku 901 pojawia się pierwsza udokumentowana wzmianka o Prihsna. Wykopaliska dowodzą jednak, że niecka Brixen była zasiedlona już w czasach prehistorycznych. Dzisiejszy wygląd centrum miasta pochodzi z czasów średniowiecza. Jest to szczególnie widoczne w dzielnicy Stufels, gdzie prawie wszystkie budynki są zabytkowe. Zabytkowa jest również starówka Brixen z wąskimi uliczkami, ratuszem oraz mniejszymi i większymi krużgankami.

Centrum religijne i humanistyczne
Osoby spędzające urlop w Brixen natychmiast wyczuwają ścisły związek miasta z historią Kościoła w Tyrolu. W roku 1080 w Brixen odbył się sobór, na którym Klemens III został wybrany jako antypapież. Poza tym przez stulecia Brixen było siedzibą książąt biskupów. Świadczy o tym katedra w Brixen z okazałym placem katedralnym, krużgankami, kościołem Najświętszej Marii Panny oraz kaplicą św. Jana. W pobliżu katedry znajduje się zbudowany w XIII wieku zamek Hofburg w Brixen, który do roku 1803 był siedzibą książąt biskupów. Dzisiaj mieści się tam między innymi muzeum diecezjalne. Na wakacjach w kwaterze urlopowej w Brixen goście mają do dyspozycji szeroką ofertę kulturalną. Obok wielu zabytków historii sztuki Brixen ma również szereg muzeów, na przykład muzeum farmacji, muzeum wieży czy muzeum szopek bożonarodzeniowych. Poza tym Brixen cieszy się długą tradycją w zakresie historii idei. Już w 1607 powstało w mieście seminarium duchowne, które dziś jest siedzibą wyższej szkoły filozoficzno-teologicznej. Dodatkowo w Brixen znajduje się filia uniwersytetu w Padwie oraz siedziba zamiejscowa wolnego uniwersytetu w Bolzano.

Świeckie przyjemności
Na urlopowy dzień spędzony w Brixen może się złożyć przedpołudnie na placu katedralnym albo przy cappuccino popijanym w barach pod krużgankami, popołudnie zaś na spacerze podczas zakupów w starej części miasta, a wieczór przy kieliszku dobrego białego wina z doliny Eisack. Brixen oferuje jednak więcej niż tylko średniowieczne budynki, dostojne budowle sakralne i świątynie wiedzy: do miasta Brixen należą urocze obszary wiejskie, gdzie poszukujący wypoczynku znajdą wszystko to, czego mogą oczekiwać, wyobrażając sobie urlop w gospodarstwie. Liczne wiejskie gospody wokół Brixen oferują w karcie bogaty wybór specjałów miejscowej kuchni: zupa winna z doliny Eisack, knedle z mąki gryczanej i Erdäpflblattln – placuszki z ziemniaków - to potrawy, których warto spróbować. Jesienią, na tradycyjnym południowotyrolskim targu pieczywa i strucli można skosztować różnych rodzajów miejscowego chleba i rozmaitych ciast. Kolejnych okazji nie tylko do rozrywek w ramach bogatego ogólnego programu, lecz także do spróbowania całej palety miejscowych pyszności dostarczają odbywające się co dwa lata święto starówki w Brixen, a także lipcowe i sierpniowe czwartki na imprezie „Letnie emocje w Brixen“.

Wokół biskupiego miasta
Wakacje w kwaterze urlopowej w Brixen to nie tylko okazja do spacerów i biesiadowania. Kolejką linową można dogodnie dojechać do wielu łatwiejszych lub bardziej wymagających tras wędrówkowych. Latem góra Plose w Brixen oferuje dostęp do hal, szlaków wysokogórskich i tras na piesze wycieczki rodzinne czy wyprawy rowerowe. Można tu również skorzystać z nieco bardziej oryginalnych rozrywek, takich jak mountaincarty czy geocaching. Zimą góra Plose kusi największym w Południowym Tyrolu parkiem śnieżnym i siecią dobrze przygotowanych tras narciarskich. Można tu również jeździć na sankach, wybrać się na wędrówki w rakietach śnieżnych czy uprawiać biegi narciarskie. Plose ma wiele do zaoferowania przez cały rok. W swoim żywiole będą tu również miłośnicy wody, zażywając kąpieli na basenie Aquarena oraz w pobliskim jeziorze Vahrner. Kto się dobrze przygotował kondycyjnie, może poświęcić dzień urlopu na wspinaczkę do jeziora Radlsee, jednego z najpiękniejszych naturalnych jezior w dolinie Eisack, położonego na wysokości 2.250 m n.p.m. Z Brixen łatwo dostępne są również rejony wędrówkowe Alp Sarntalskich czy Dolomitów w okolicach Lüsen. Na urokliwe spacery w dolinach nadają się szlaki tematyczne: szlak kasztanowy, trasa Schalensteinweg w Pairdorf czy promenada Karola w Milland. Zwiedzanie fortecy Franzensfeste najlepiej połączyć z przyjemną wycieczką szlakiem rowerowym w dolinie Eisack.

Urlop w gospodarstwie w Brixen to także szeroki wybór wiejskich gospód dostępnych w okolicy. Na zboczach góry Plose znajdują się one w Afers, Plabach, Rutzenberg, Sarns, St. Andrä, St. Leonhard, Albeins, Elvas, Karnol, Klerant, Kranebitt, Milland, Mairdorf, Mellaun a na przeciwległej stronie doliny - w Pairdorf, Pinzagen, Tötschling, Tschötsch, Gereuth i Untereben.

Dlaczego warto spędzić urlop w Brixen:

Apartamentach i pokojach