Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Villnöss

Agroturystyka w Villnöss - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w dolinie bladych gór. W przeszłości mieszkańcy Villnöß żyli prawie wyłącznie z rolnictwa. Dzisiaj dolina stawia dodatkowo na przyjazną dla środowiska turystykę.

Gmina Villnöß położona w noszącej tę samą nazwę odnodze bocznej pomiędzy Klausen a Brixen w dolinie Eisack liczy około 2.600 mieszkańców. Jej stolicą jest St. Peter. Poza tym do obszaru gminy należą też przysiółki: St. Magdalena, St. Valentin, St. Jakob, Teis, Nafen i Coll. Teis znajduje się ponad mającym kształt wąwozu wejściem do doliny. Tutejszy krajobraz kształtują łagodne tarasy średnio wysokich gór, na zboczach zaś rosną winorośl i kasztanowce. Charakter samej doliny wyznaczają sielankowe wioski, zadbane gospodarstwa i porośnięte bujną trawą łąki, a tłem dla nich są imponujące szczyty Dolomitów. Symbol Villnöß, charakterystyczne szczyty masywu Geisler, leży w większości na terenie parku przyrody Puez-Geisler.

Urlop w gospodarstwie w Villnöß: alpejska perła
Gmina Villnöß stawia na przyjazną dla klimatu turystykę na obszarze jednego z siedmiu rezerwatów przyrody Południowego Tyrolu. Założony w 1978 roku park przyrody Puez-Geisler obejmuje 10.722 hektarów, każda ingerencja w przyrodę podlega tutaj bardzo surowym obostrzeniom. Muzeum na terenie rezerwatu w St. Magdalena dostarcza zwiedzającym informacje o parku, różnorodności żyjących tam gatunków, jak również o geologii Dolomitów. Także dzieciom muzeum umiejętnie przekazuje wiedzę, na przykład w ramach tygodnia poznawania Dolomitów, kiedy to fachowemu przewodnikowi można zadawać przeróżne pytania dotyczące świata zwierząt i roślin Dolomitów. Gmina Villnöß dołączyła do marki „Perły Alp“, a w 2016 roku Stowarzyszenie Placów Zabaw i Rozrywki dla Dzieci wybrało Villnöß jako najbardziej przyjazną dla dzieci gminę Południowego Tyrolu.

Kościoły, kaplice i kule z Teis
Niezależnie od tego, w której wiosce zdecydujemy się spędzić urlop w gospodarstwie w Villnöß, spacerowe szlaki zawsze doprowadzą nas w interesujące miejsca, na przykład do zabytkowego Pagórka Grobu Świętego w Teis. Ta góra Kalwaria to nie tylko piękny punkt widokowy, lecz także miejsce o religijnym i historycznym znaczeniu. W pobliżu kaplicy Grobu Świętego z XVII wieku znajdują się okopy i skalny bunkier z czasów pierwszej wojny światowej. Wszystkie zabytkowe kościoły i kaplice znajdujące się w tej 24-kilometrowej dolinie są małymi klejnotami sztuki. Do ulubionych motywów zdjęć należy późnogotycki kościół św. Magdaleny z widokiem na szczyty masywu Geisler w tle, a także kościół św. Jana Nepomucena w pobliżu zabytkowego dworu szlacheckiego Ranuihof. Ten barokowy kościółek jest popularnym miejscem na śluby. Warto również zwiedzić muzeum minerałów w Teis, gdzie wystawiony jest zbiór geod i agatów. Te tak zwane kule z Teis zawierają do siedmiu różnych minerałów i są unikatowe na świecie.

Dolina przysmaków Villnöß
Rozrywka w Villnöß obejmuje też przyjemności smakowe. Zapewnia to obfitość miejscowych wyrobów i potraw wytwarzanych i podawanych w gospodarstwach w Villnöß. Znane południowotyrolskie przysmaki jak speck czy knedle zachwycają smakoszy podobnie jak ser z hal w Villnöß, miód czy białe wino. Za szczególny smakołyk uchodzi mięso owiec okularowych z Villnöß. Ta najstarsza rasa owiec Południowego Tyrolu jest rozpoznawalna po czarnych otoczkach wokół oczu. Dań z wysokowartościowej jagnięciny można również skosztować w ramach „Tygodni jagnięciny z owiec okularowych w Villnöß“. Szczególnie smaczne jest wolne od sztucznych substancji mięso bydła szarego z okolic masywu Geisler, autochtonicznej górskiej rasy bydła, której jeszcze niedawno groziło wyginięcie.

Aktywny wypoczynek w Villnöß
Nie tylko spokój, lecz także panorama może działać regenerująco. Pobyt w kwaterze urlopowej w Villnöß oferuje jedyne w swoim rodzaju widoki na góry masywów Geisler i Peitlerkofel, jak również wiele możliwości aktywnego poznawania rejonu. Rajem dla miłośników wędrówek latem są hale w Villnöß i cały rezerwat przyrody Puez-Geisler. Kto chciałby się wspiąć wyżej, może najpierw potrenować w parkach wspinaczkowych w Würzjoch i na hali Zanser. Potem można spróbować swoich sił na szlaku wspinaczkowym, wybierając wśród różnych tras biegnących po pionowych ścianach Dolomitów. Na świeżym powietrzu, w sposób bezpieczny dla całej rodziny można się też wspinać w parku linowym w St. Magdalena. Dla chętnych istnieje również możliwość poznawania doliny Villnöß na rowerze górskim lub rowerze elektrycznym. Warto także polecić okrężne szlaki z tablicami informacyjnymi, jak trasa górskich gospodarstw w St. Peter, a także wycieczki po rozległych łąkach doliny. Zimą dolina Villnöß cieszy się popularnością wśród miłośników wycieczek na nartach, biegów narciarskich i wędrówek w rakietach śnieżnych. Narciarze, którym nie zależy na rekordowej liczbie kilometrów czy wybitnym tempie, znakomicie odnajdą się w przyjaznym dla rodzin ośrodku narciarskim Filler w Villnöß. Inna możliwość to spędzenie dnia na uprawianiu sportów zimowych na górze Plose, znanym ośrodku narciarskim nad Brixen. Okazji do rozrywki i przyjrzenia się gospodarskiemu życiu dostarczają tradycyjne święta, jak święto południowotyrolskiego specku, Bauernfestl w Teis czy górski odpust w St. Magdalena.

Dlaczego warto spędzić urlop w Villnöß:

Apartamentach i pokojach