Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Rasen-Antholz

Agroturystyka w Rasen-Antholz - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Ekscytująca mieszanka: spędzając urlop w gospodarstwie w Rasen-Antholz, znajdziemy się w miejscu uznawanym za europejską mekkę biathlonu. Nie jest ono jednak pozbawione lokalnych tradycji i obyczajów.

Antholz to zaciszna dolina. Latem pasą się tu spokojnie krowy i owce, zadbane gospodarstwa przywodzą na myśl dawne czasy, i wciąż starannie pielęgnuje się tu stare obyczaje. A jednak nazwa tego miejsca jest znana na całym świecie wśród miłośników aktywnego zimowego wypoczynku. Gmina zawdzięcza swoją sławę szczególnie jednej dyscyplinie sportu: biathlonowi. Na stadionie Südtirol-Arena w Antholz Obertal rokrocznie rozgrywane są zawody pucharu świata. W tych dniach spokojna zazwyczaj gmina przeistacza się w ogromną arenę, na której odbywa się wielki sportowy festyn: Rasen-Antholz staje się prawdziwą mekką międzynarodowego biathlonu, gdzie stają w szranki najlepsi biathloniści. Na to szczególne wydarzenie do doliny Antholz zjeżdża się blisko 14.000 gości z całego świata. Oczywiście tamtejszy krajobraz urzeka również sportowców hobbistów: któż po urlopie w kwaterze w Rasen-Antholz nie chciałby się pochwalić, że był na nartach w miejscu, gdzie odbywają się zawody o puchar świata?

Urlop w gospodarstwie w Rasen-Antholz: na wędrówki i na narty
Gmina Rasen-Antholz, która składa się z sześciu wsi oraz pojedynczych przysiółków i gospodarstw, obejmuje dolinę Antholz, a także pomniejsze doliny wchodzące w skład doliny Puster na wschód od Bruneck. U wejścia do doliny leży Niederrasen, stolica gminy, oraz Oberrasen. Dalej znajdują się kolejno Antholz Niedertal, Antholz Mittertal i Streusiedlung Antholz Obertal, masyw Rieserferner oraz góry Villgratner.

U zamknięcia doliny leży jezioro Antholzer, trzecie pod względem wielkości jezioro Południowego Tyrolu: szmaragd pośrodku ciemnozielonych lasów i lodowca w rezerwacie przyrody Rieserferner-Ahrn. Latem gmina Rasen-Antholz zaprasza również na wędrówki i wycieczki na rowerach górskich w położonych wokół Dolomitach. Drogą Passstraße do Staller Sattel można na przykład dotrzeć do austriackiej doliny Defereggen. Zimą dla aktywnych urlopowiczów – także dla osób, które wolą narty zjazdowe od biegowych – gmina Rasen-Antholz ma również ciekawą propozycję. Całkiem blisko znajduje się bowiem największy ośrodek narciarski Południowego Tyrolu, czyli Kronplatz.

Początek jesieni i „Barthlmä“
Na wakacjach w kwaterze urlopowej w Rasen-Antholz znajdziemy się w samym środku wciąż żywych miejscowych tradycji i zwyczajów. Można je na przykład obserwować przy okazji „Barthlmä“. Święty Bartłomiej jest patronem chłopów, pasterzy i winiarzy. 24 sierpnia, w dniu świętego Bartłomieja, rozpoczyna się chłopska jesień. Jest to dzień szczególny, zapowiada bowiem pogodę na najbliższy czas: według ludowej tradycji ten dzień przesądza, jaka będzie aura w ciągu najbliższych tygodni czy nawet miesięcy (np. burza w dniu świętego Bartłomieja ma przynosić grad i śnieg). Do tego dnia powinny się zakończyć żniwa. Na cześć świętego „Barthlmä“ w Rasen odbywa się tradycyjny jarmark, na którym kupić można chłopskie produkty, a także ludowe rękodzieło. Jednocześnie jest to też święto - już nieco bardziej nowoczesne - grzybów, polenty i strudla. Są one serwowane z typowymi regionalnymi potrawami przyrządzanymi z myślą o gościach i ich dobrym samopoczuciu.

Południowotyrolskie obchody dnia św. Bartłomieja, czyli w miejscowej wersji „Barthlmä“, pielęgnuje się również w miejscowości Rodeneck. 24 sierpnia świętuje się tu tradycyjny odpust na hali Rodenecker (na południowy wschód od Mühlbach u wejścia do doliny Puster) oraz na płaskowyżu Ritten. Także tam jarmark św. Bartłomieja przyciąga wielu gości na wielką ucztę na hali, a także na tradycyjny spęd bydła z hal, który wyznacza zakończenie sezonu letniego.

Dlaczego warto spędzić urlop w Rasen-Antholz:

Apartamentach i pokojach