Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.
WEB
Back Home
Agroturystyka w Montan

Agroturystyka w Montan - Pokoje lub apartamenty w Południowym Tyrolu

przegląd gospodarstw ▼
Każdy, kto spędza urlop w gospodarstwie w Montan szybko się zorientuje, że tutaj góra go nie minie.

Montagna to włoski odpowiednik Montan, które jak każda inna miejscowość Południowego Tyrolu nosi obok niemieckiej także swoją włoską nazwę. Niejeden urlopowicz miał już z tego powodu prawdziwy ból głowy. W przypadku Montan powód dla przetłumaczenia nazwy jest – można powiedzieć – „pogrzebany”. W tej gminie, leżącej w regionie Unterland i powyżej Auer, znajduje się grób Ettore Tolomeisa, zadeklarowanego faszysty, który po pierwszej wojnie światowej zintensyfikował italianizację tych terenów. Dwujęzyczność wszystkich tablic z nazwami miejscowości pokazuje, że nie osiągnął on jednak założonego celu, a obie grupy językowe żyją dziś w zgodzie obok siebie. Natomiast nazwa „Montagna“, znacząca po włosku „góra“, ma nie tylko historyczny, lecz także symboliczny wymiar - pod nią pogrzebane zostały bowiem ów szkodliwe idee.

Urlop w gospodarstwie w Montan: wczasy na łonie natury
Montan i przynależące do niego przysiółki: Glen, Gschnon, Kaltenbrunn, Pinzon i Kalditsch leżą nie tylko u podnóża góry, lecz także w pobliżu jednej z największych atrakcji przyrodniczych Południowego Tyrolu. W bezpośrednim sąsiedztwie wsi znajduje się bogaty we florę i faunę biotop Langensee. Innym ciekawym pomnikiem przyrody jest biotop Castelfeder leżący między Auer i Montan, przyciągający turystów, a zwłaszcza dzieci, swoim stepowym krajobrazem oraz historycznymi ruinami. W położonym niedaleko Aldein, znajdującym się na liście dziedzictwa światowego UNESCO, trzeba obejrzeć koniecznie wąwóz Bletterbach. Jego ściany, ukazujące poszczególne warstwy geologiczne, są imponującym świadkiem narodzin naszych gór. Warto też wspomnieć, że większość gminy leży na terenie rezerwatu przyrody Trudner Horn słynącego z ogromnej różnorodności gatunków roślin i zwierząt. Na powierzchni 70 km2 wytyczono tam 400 kilometrów oznakowanych szlaków.

Na kolejowym torze
Na urlopie w kwaterze w Montan można sobie dobrać najpiękniejsze trasy z całego katalogu szlaków turystycznych. Na samym szczycie tej listy znajduje się trasa biegnąca wzdłuż dawnych torów kolejowych Fleimstalbahn. Jeszcze do 1963 roku linia ta łączyła region Unterland z doliną Fleimstal w prowincji Trydent. Jest to idealna trasa dla rowerzystów górskich. Ponadto we wrześniu staje się ona czymś na kształt alei smakoszy - pojawiają się tu bowiem niezliczone stragany przeróżnych stowarzyszeń z Montan, które zatroszczą się o podniebienia turystów. Wzdłuż dawnej trasy kolejowej prowadzi także inny znany szlak wędrowny - Montaner Panoramaweg - zapewniający piękne widoki całej okolicy. Droga ta prowadzi obok zamku Enn, który rozsiadł się na wzgórzu i góruje nad całym Montan.

Dworska muzyka
Zamek Enn został wybudowany w XII wieku i wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Od 350 lat należy do weneckiej rodziny szlacheckiej i niestety jest zamknięty dla zwiedzających. Jedynym wyjątkiem są koncerty orkiestry z Montan odbywające się na zamkowym dziedzińcu, które przyciągają co roku prawdziwe rzesze turystów. Jest to nie tylko okazja do zwiedzenia warowni, lecz także do wysłuchania koncertu we wspaniałej scenerii średniowiecznego zamku.

Czerwone w kolorze Blau
Jeszcze nie wspomnieliśmy o tym, że turystyka nie jest jedyną dziedziną gospodarki, której Montan zawdzięcza swój rozwój. Gmina leży przy szlaku winnym południowego Tyrolu, co widać po okolicznych wzgórzach, na których królują uprawy winorośli. Szczególnie znaną i popularną odmianą jest tutaj Blauburgunder, któremu poświęconych jest wiele imprez. Najważniejszą z nich są dni Blauburgundera odbywające się na przełomie kwietnia i maja. W tym czasie odbywają się degustacje połączone z wyróżnianiem i nagradzaniem najlepszych odmian tego szlachetnego trunku. W miesiącach letnich, pomiędzy lipcem a wrześniem, w Montan i ościennych miejscowościach odbywają się kościelne festyny. Na turystów czeka wtedy nie tylko szklaneczka Blauburgundera, lecz także wiele innych przysmaków.

Dlaczego warto spędzić urlop w Montan:

Apartamentach i pokojach