Kwitnące jabłonie w gospodarstwie w Południowym Tyrolu
Kwitnące jabłonie w gospodarstwie w Południowym Tyrolu

Biało-różowe
marzenie

Kwitnące jabłonie

W kwiatowym morzu

Wkrótce po zakończeniu wiosennego przycinania drzew nadchodzi pora, gdy zaczynają kwitnąć jabłonie. W krajobrazie dominują wówczas dwa kolory: róż oraz biel. Efektem jest cudowny spektakl natury, kiedy cały Południowy Tyrol zdaje się tonąć w morzu kwiatów.

Wkrótce po zakończeniu wiosennego przycinania drzew nadchodzi pora, gdy zaczynają kwitnąć jabłonie. W krajobrazie dominują wówczas dwa kolory: róż oraz biel. Efektem jest cudowny spektakl natury, kiedy cały Południowy Tyrol zdaje się tonąć w morzu kwiatów.

Południowy Tyrol to największy zamknięty obszar uprawy jabłek w Europie. Rolnicy uprawiają tutaj te owoce od XVI wieku. Jabłkowym regionom wzdłuż Adygi oraz w dolinie Dolny Eisacktal sprzyjają duża ilość słońca i mała ilość opadów. W nocy wieje świeża bryza. Taki klimat świetnie nadaje się do uprawy jabłek. Zbiera się ich tu około 20 odmian, od słodkich po kwaśne, od łagodnych w smaku po aromatyczne. Jeśli urlop w gospodarstwie sadowniczym spędzisz na początku kwietnia, w pełnym rozkwicie będzie w dolinie ponad 18.000 hektarów jabłoni.

 

Wędrówka przed morze kwiatów

Urlop w gospodarstwie w Południowym Tyrolu w porze kwitnienia jabłoni to uczta dla zmysłów. Już poranny widok z okna wakacyjnego apartamentu lub pokoju ukaże Ci kawałek urzekającego piękna ubranych w kwiaty jabłoni. Podczas śniadania na tarasie będzie otaczał Cię zapach tysiąca kwitnących drzew. Ciepło wywabi Cię na zewnątrz, stwarzając idealne warunki do odprężających wycieczek rowerowych przez dolinę. Jadąc przez kwitnące sady jabłkowe, na twarzy poczujesz delikatne promienie wiosennego słońca. I cały czas będziesz widzieć nieskończone morze kwiatów. Wraz z tą barwną wspaniałością dla sadowników zaczyna się jednak czas intensywnej pracy. Do urodzajnych zbiorów jesienią czeka ich długa i wyboista droga, o której Twój gospodarz chętnie Ci opowie.

 

Mroźne noce

Gdy tylko na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, gospodarz zaczyna czuwać, by zadbać o przyszłe zbiory. Jeżeli temperatury w nocy spadają poniżej zera, należy włączyć tzw. nawadnianie antyprzymrozkowe. Sadownicy w Południowym Tyrolu wykorzystują do tego swoje instalacje nawadniające. Drzewa są spryskiwane wodą, kwiaty zamarzają i przez to pozostają nienaruszone. Dzięki warstwie lodu temperatura kwiatów jabłoni nigdy nie obniży się bowiem do niebezpiecznych wartości. Dlatego wiosną gospodarze trzymają wartę i wzajemnie się informują. Gdy temperatura spada do około 0 stopni Celsiusa, rozbrzmiewa syrena oznajmiająca zagrożenie w sadzie. Nowocześni gospodarze mają już w swoich smartfonach aplikacje ostrzegające przed przymrozkiem. Rano zamrożone jabłonie cudownie lśnią w słońcu. To prawdziwy spektakl, który jest nie tylko piękny, ale także niezmiernie ważny.

czytaj więcej czytaj mniej

3 powody

Z wiosennym słońcem na twarzy

18.000 hektarów jabłoni w pełnym rozkwicie
18.000 hektarów jabłoni

w pełnym rozkwicie

Zamrożone kwiaty lśniące rano po mroźnej nocy
Zamrożone kwiaty lśniące

rano po mroźnej nocy

Malowniczy spektakl natury rozpromieniający doliny
Malowniczy spektakl natury

rozpromieniający doliny

Wyszukiwanie gospodarstw

Kwitnące jabłonie w gospodarstwie

Dokąd chcesz jechać?
Kiedy i jak długo?
dowolnie
Rodzaj zakwaterowania i osoby współpodróżujące
2 dorosłych
Typ gospodarstwa
Hodowla zwierząt, uprawa winorośli i uprawa owoców
Klasyfikacja
wszystkie klasyfikacje
565 Zobacz gospodarstwo Zobacz gospodarstwa
Cofnij filtr
565 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
 | 
Haus Kager flower flower flower
Rodzina Kager  | Eppan an der Weinstraße  (Bolzano i okolice)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
Produkty z własnego gospodarstwa: dżemy, soki owocowe, przyprawy ziołowe ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Wycieczka po zagrodzie wraz z degustacja produktów, Zwiedzanie piwnic wraz z degustacja win ...
5,0
"Bardzo dobry"
(18 oceny)
Höllerhof flower flower flower flower
Rodzina Sullmann  | Brixen  (Eisacktal)
Uprawa owoców
kącik produktów: dżemy, soki owocowe, suszone owoce ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie sadów i winnic
4,9
"Celujący"
(65 oceny)
Neustöcklerhof flower flower flower
Rodzina Knoll  | Lana
Uprawa owoców
Produkty z własnego gospodarstwa: wino
Oferty wiejskie: Zwiedzanie sadów i winnic
Twój wynik wyszukiwania

Wszystko o kwitnących jabłoniach

Od kwitnienia do zbiorów

W Południowym Tyrolu jabłka odgrywają główną rolę nie tylko jako element krajobrazu, ale także jako przysmak. Te jędrne owoce zachwycają swoją różnorodnością.

Imprezy

Pod znakiem jabłka

09
marca
FarmFood Festival – To, co najlepsze z gospodarstw Południowego Tyrolu
Meran
13-17
marca
Festiwal Swing on Snow
Kastelruth
01
kwietnia
Wyścig haflingerów w galopie
Merano
kwietnia
Zamek Trauttmansdorff
Merano
kwietnia
Wiejska ścieżka kulinarna
Lana