&noscript=1 /> Zbiór jabłek i winobranie w Południowym Tyrolu
 
Zbiór jabłek i winobranie w Południowym Tyrolu
Zbiór jabłek i winobranie w Południowym Tyrolu

Jędrne jabłka
i słodkie winogrona

Zbiory

Właściwy moment

Odgłos terkoczącego traktora, zapach świeżych jabłek i winogron oraz ożywiony ruch w gospodarstwie: gdy do Południowego Tyrolu wkracza późne lato i pojawiają się pierwsze chłodne noce, tutejsi gospodarze zaczynają wreszcie zbierać owoce swojej pracy.

Odgłos terkoczącego traktora, zapach świeżych jabłek i winogron oraz ożywiony ruch w gospodarstwie: gdy do Południowego Tyrolu wkracza późne lato i pojawiają się pierwsze chłodne noce, tutejsi gospodarze zaczynają wreszcie zbierać owoce swojej pracy.

Południowy Tyrol to nie tylko największy jednolity obszar uprawy jabłek w Europie, ale także rejon słynący z produkcji win wyróżniających się najwyższą jakością. Krajobraz kształtują tutaj zatem w przeważającym stopniu sady jabłkowe oraz winnice. Te dwa najważniejsze w regionie gatunki owoców są wszechobecne zwłaszcza jesienią, w czasie ich zbiorów. Gospodarstwa sadownicze rozrzucone są od Salurn na samym południu przez dolinę Adygi aż po dolinę Vinschgau całkiem na zachodzie i dolinę Eisacktal w kierunku północy. Uprawa winorośli skoncentrowana jest przede wszystkim na południu regionu. Malownicze winnice usytuowane są na zboczach wokół południowotyrolskiego szlaku winnego. Wino odgrywa istotną rolę również w rejonie Merano i Dolny Eisacktal. Kto jednak uważa, że w Południowym Tyrolu występują jedynie jabłka i winogrona, grubo się myli. Jesienią gospodarze zbierają także śliwki, gruszki, dynie, ziemniaki i kapustę. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że również goście z wakacyjnych apartamentów i pokojów mogą korzystać ze skarbów, jakie kryje w sobie ziemia. Jednocześnie mogą też z bliska poznać historię poszczególnych produktów.

 

W ogrodzie Eden

Czy wiesz, że jabłka odmiany Royal Gala są zbierane jako jedne z pierwszych już w sierpniu, podczas gdy na jabłka odmiany Pink Lady przychodzi czas dopiero w listopadzie? W Południowym Tyrolu najczęściej uprawia się Golden Delicious, złotożółte jabłka o czerwonym rumieńcu. Najważniejszą kwestią w przypadku tutejszych jabłek jest ich jakość: kształt, kolor, wielkość i czas zbioru muszą być idealne. Każde jabłko zrywane jest ręcznie. Nie oznacza to oczywiście, że nowocześni gospodarze nie wykorzystują żadnych narzędzi. Podczas gdy dawniej używano zwykłych drabin, aby sięgnąć do wysokich na cztery metry koron drzew, dziś stosuje się praktyczne podnośniki. Tradycyjnie podczas zbiorów jabłek pomagają wszyscy członkowie rodziny. Cenne owoce należy umieścić możliwie nienaruszone w bezpiecznym miejscu. Pełne skrzynki przewożone są za pomocą traktora do wielkich magazynów spółdzielni rolniczych. System spółdzielczości dobrze sprawdził się w ostatnich dziesięcioleciach w Południowym Tyrolu. Spółdzielnie dbają o zapewnienie jakości, magazynowanie i sprzedaż jabłek. Niektórzy rolnicy przetwarzają jędrne owoce bezpośrednio w swoim gospodarstwie. Zaraz po zbiorach powstają z nich naturalnie mętne soki, słodkie kompoty lub chrupiące suszone owoce. Ilość jabłek zerwanych w miesiącach zbiorów jest olbrzymia. W gospodarstwach sadowniczych w skrzynkach co roku ląduje ich blisko sześć milionów. To niemal jedno jabłko na każdego mieszkańca ziemi. Goście spędzający urlop w gospodarstwie mogą w czasie zbiorów delektować się świeżymi i jędrnymi jabłkami prosto z drzewa.

 

Dojrzałe winogrona, wyborne wina

Również w winnicy kulminacja całego roku pracy ma miejsce jesienią. Już późnym latem winogrona wchodzą w końcowy etap procesu dojrzewania, a dobry wpływ na jakość owoców mają słoneczne dni i chłodne noce. We wrześniu, gdy zawartość kwasów i cukrów w winogronach jest idealna, przychodzi wreszcie czas na winobranie, w tym regionie znane jako Wimmen. Winogrona zbierane są tutaj ręcznie. Tylko w ten sposób winiarze mogą konsekwentnie oddzielać uszkodzone lub niedojrzałe owoce. W Południowym Tyrolu winogrona zbierane są 1.000 m n. p. m. – dzięki śródziemnomorskiemu klimatowi winorośle dobrze czują się na tej wysokości. Najbardziej rozpowszechnioną odmianą jest vernatsch, choć ogólnie uprawia się tu głównie białe odmiany winorośli. Dojrzałe winogrona są przeznaczone wyłącznie do produkcji wina. Większość gospodarzy dostarcza swoje owoce do winiarni, niektórzy wytłaczają je sami. Winogrona są wtedy wyciskane w gospodarstwie i przechowywane w dużych beczkach. W chłodnych piwnicach wino może fermentować w optymalnej temperaturze. Dzięki temu powstają wyborne wina własnej produkcji. W czasie zbiorów w winnicach goście mogą prześledzić drogę wina tak autentycznie, jak nigdzie indziej. Mają okazję, aby z bliska doświadczyć ciekawej pracy winiarza, od zrywania winogron przez wytłaczanie po butelkowanie, i wziąć udział w degustacji tych szlachetnych trunków!

czytaj więcej czytaj mniej

3 powody

Zbiór jabłek i winobranie

Jędrne jabłka prosto z drzewa
Jędrne jabłka

prosto z drzewa

Winobranie w winnicy, degustacje w piwnicy
Winobranie w winnicy,

degustacje w piwnicy

Zapach owoców dojrzałych w łagodnym jesiennym słońcu
Zapach owoców dojrzałych

w łagodnym jesiennym słońcu

Wyszukiwanie gospodarstw

Czas zbiorów w gospodarstwie

Dokąd chcesz jechać?
Kiedy i jak długo?
dowolnie
Rodzaj zakwaterowania i osoby współpodróżujące
2 dorosłych
Typ gospodarstwa
Hodowla zwierząt, uprawa winorośli i uprawa owoców
Klasyfikacja
wszystkie klasyfikacje
632 Zobacz gospodarstwo Zobacz gospodarstwa
Cofnij filtr
632 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
 | 
Weinberghof flower flower flower
Rodzina Romen  | Eppan an der Weinstraße  (Bolzano i okolice)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
Sklep na miejscu: soki owocowe, wino, świeże owoce sezonowe ...
Oferty wiejskie: Zwiedzanie winnicy, Zwiedzanie piwnic wraz z degustacja win, Wycieczka po zagrodzie wraz z degustacja wina
Apartament od 115€ za noc
Feldegg flower flower
Rodzina Pöder  | Lana
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
kącik produktów: soki owocowe, świeże owoce sezonowe
4,1
"Dobry"
(3 oceny)
Apartament od 63€ za noc
Nofnerhof
Rodzina Oberhauser Hell   | Eppan an der Weinstraße  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt, Uprawa winorośli
śniadanie
Sklep na miejscu: dżemy, syrop, suszone owoce ...
Oferty wiejskie: Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Zwiedzanie winnicy, Padok
5,0
"Celujący"
(34 oceny)
Apartament od 135€ za noc
Twój wynik wyszukiwania