Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Przeręble w Eppan

Na ochłodę

Letnie upały: najwyższa pora na ochłodę i wycieczkę całą rodziną w południowe rejony Południowego Tyrolu. Tutaj, na południe od Bozen, w niecce nad St. Michael/Eppan, czeka nas letnia ochłoda .

Wśród porfirowych skał na małych badaczy i odkrywców czeka niesamowite królestwo przyrody - nawet latem można tu natknąć się na sople lodu. W lasach rozciągających się między gminami Eppan i Kaltern występują tak zwane przeręble - zjawisko polegające na tym, że zimne, skalne powietrze tłoczone jest w rozgrzane masy powietrza letniego powietrza.

„Chłodny wiatr“, jaki wydobywa się z przerębli, powstaje na skutek cyrkulacji powietrza w szczelinach skał w górach w okolicy Eppan. Górnym otworem porfiru kwarcowego gorące powietrze wnika w skały, schładza się we wnętrzu wyziębionych bloków skalnych i otworami znajdującymi się w niższych partiach skał wypływa na zewnątrz.. To wypływające powietrze ma temperaturę od zera do pięciu stopni.

Ciekawym skutkiem tego mikroklimatu jest to, że tutaj, na wysokości 500 metrów n.p.m. i na niewielkim obszarze rosną takie rośliny jak różanecznik i borówka brusznica, które normalnie można znaleźć tylko w chłodniejszych, wysokich górach.

Do "przerębli" można dotrzeć szlakiem wycieczkowym, który nadaje się również dla dzieci. Trasa prowadzi od głównego placu w St. Michael, obok sielankowo położonego kościoła Gleifkirche w lasach koło Eppan. W kierunku powrotnym przebiega nieopodal zamków Gandegg, Englar i Moos-Schulthaus. Na wycieczkę należy przeznaczyć około półtorej godziny.