Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Lahngut

rzemiosło wiejskie w Lana 

Lahngut  - Lana - urlop w gospodarstwie  - Meran i okolice
Lahngut
Rodzina Karl Heinz Windegger
Lahnstr. 9
39011 LanaLana
Telefon +39 335 8397070
h.windegger@rolmail.net www.kunstdrechslerei...
dodaj do przechowalni
drewno
asortyment
  • kuliste wazony
  • misy i talerze
  • kule
  • owoce z drewna
  • bizuteria
  • mlynki do pieprzu
loading
prezentacja produktów
opis gospodarstwa
Gospodarstwo Lahngut obejmuje 2,5 hektara upraw owocowych i znajduje sie w miejscowosci Niederlana na poludnie od Meran, znanej z póznogotyckiego skrzydlowego oltarza w kosciele parafialnym, którego autorem byl malarz i rzezbiarz Hans Schnatterpeck. Na parterze domu gospodarz uprawiajacy owoce Karl Heinz Windegger urzadzil sobie warsztat tokarski z widokiem na jablonie. Sercem warsztatu jest tokarka, na której powstaja zachwycajace i unikatowe wyroby z drewna.
rzemiosło
„Fascynuja mnie nierównosci i szorstkosci“, wyjasnia Karl Heinz Windegger. Interesujace maserunki drewna drzew lisciastych, wezlowate zgrubienia w drewnie jabloni, szorstkie bryly starego drewna: drewno, uksztaltowane przez przyrode, to material, który poddaje obróbce na tokarce ten 50-letni gospodarz: „Praca reczna wymaga szczególnie dobrego podejscia do tych nierównosci. Przy gladkich powierzchniach raczej stosuje sie produkcje maszynowa.“ Karl Heinz Windegger zajal sie artystyczna obróbka drewna w 2005 r. i od tego czasu jego fascynacja tym rekodzielem nie maleje. Zwlaszcza zima spedza duzo czasu w swoim warsztacie. O zaangazowaniu wkladanym w prace swiadcza same wyroby: za wieloma z nich kryje sie wiele godzin pracy. „To prawdziwa pasja“, podsumowuje gospodarz.
przetwórstwo na szlaku
Kazdy wyrób z warsztatu Karla Heinza Windeggera to unikat. Jednym z ulubionych rodzajów drewna, jakie ten rekodzielnik najchetniej stosuje, jest drewno jabloni, które otaczaja to gospodarstwo sadownicze. Ale pracuje tez chetnie w wisni, leszczynie, jesionie i buku. Najczesciej toczy drewno skosnie. Dopiero w trakcie pracy staje sie dla niego jasne, jakiego ksztaltu nabierze ostatecznie dany kawalek drewna. Przy tworzeniu mis i wazonów Windegger najpierw nadaje im ksztal zewnetrzny, a na koncu pracuje nad czescia wewnetrzna. „Zdaje sie na drewno, ono samo zdradza ksztalt“ - opisuje swój sposób pracy. Przy tworzeniu tych rekodziel potrzeba wiele wyczucia: „Najwazniejsze jest to, zeby pracowac z drewnem, a nie przeciwko niemu.“

Ksztalty i barwy drewna pobudzaja fantazje i kreatywnosc stolarza. Asortyment wyrobów siega od bizuterii z drewna, przed drewniane kule, misy i owoce az do malych i wiekszych wazonów. „Interesuje mnie wlasnie róznorodnosc. Mniej od strony praktycznego zastosowania, bardziej z punktu widzenia artystycznego“, podkresla Karl Heinz Windegger. Po wykonaniu kazdego wyrobu jeszcze ostatni szlif: drewno szlifuje sie i poleruje recznie, smaruje sie je paroma kroplami naturalnego oleju, a na zakonczenie jeszcze przez krótki czas suszy. „Mozliwosci tworzenia wyrazistych przedmiotów z drewna sa w zasadzie nieograniczone“, cieszy sie artysta.
Karl Heinz Windegger: u niego wszystko kreci sie wokól drewna!
Jak nas znaleźć?
Z drogi szybkiego ruchu MeBo zjechac zjazdem „Lana-Burgstall“. Nastepnie jechac w kierunku Lana, a po 500 m skrecic w lewo w kierunku kosciola w Niederlana. Obok sklepu z owocami „Pomus“ ponownie skrecic w lewo w ulice Schnatterpeckstraße. Od kosciola w Niederlana jechac prosto ulica Lahnstraße. Po ok. 200 m gospodarstwo bedzie widoczne po lewej stronie.
Podręczny szkic dojazdu
Godziny otwarcia
Zwiedzanie warsztatu po wczesniejszym ustaleniu telefonicznym.
Zajęcia w pobliżu
The Gardens of Trauttmansdorff Castle
Us.8,9 km
The Gardens of Trauttmansdorff Castle
particular excursion destinations
Pokaż na mapieszczegóły
Meran
Us.11,9 km
Meran
Nearest town for a stroll
Pokaż na mapieszczegóły
Haus Moargütl
Us.250 m
Haus Moargütl

Haus Moargütl

Fam.Toni Zöschg
Pokaż na mapieszczegóły
Köstenholzerhof
Us.288 m
Köstenholzerhof

Köstenholzerhof

Fam. Wechselberger
Pokaż na mapieszczegóły
Museum of Fruit Cultivation
Us.362 m
Kapplerhof
Us.442 m
Kapplerhof

Kapplerhof

Fam.Arnold Egger
Pokaż na mapieszczegóły
Schrenteweinhof
Us.528 m
Schrenteweinhof

Schrenteweinhof

Fam. Karnutsch
Pokaż na mapieszczegóły
Golf Club Lana "Gutshof Brandis"
Us.538 m
Brandis Castle
Us.605 m
Brandis Castle
castles and fortresses
Pokaż na mapieszczegóły
Untersilackerhof
Us.628 m
Untersilackerhof

Untersilackerhof

Fam.Hansjörg Oberhofer
Pokaż na mapieszczegóły
Na mapie Południowego Tyrolu