&noscript=1 /> Zamek Tirol koło Merano - Południowy Tyrol Zamek Tirol koło Merano - Południowy Tyrol
 
Zamek Tirol: stare mury z historią
Zamek Tirol: stare mury z historią

Cel wycieczki

Zamek Tirol

Zamek Tirol: stare mury z historią

Zamek Tirol leży na wzgórzu w miejscowości Dorf Tirol nad Merano. Możesz tu dotknąć historii i obejrzeć pokaz lotów ptaków drapieżnych.

Jeśli pójdziesz ścieżką Schlossweg od kościoła parafialnego w miejscowości Dorf Tirol, już po kilku krokach zobaczysz rozległy widok na winnice aż po doliny Etschtal i Vinschgau. Panorama obejmuje również zamek Tirol, majestatycznie osadzony na morenowym wzgórzu. Dotrzesz do niego w ciągu około 20 minut intensywnie uczęszczaną, słoneczną ścieżką Schlossweg, prowadzącą też przez 83-metrowy tunel zwany Knappenloch.

Kolebka Tyrolu

Wzgórze zamkowe, na którym stoi obecnie zamek Tirol, było zamieszkane już we wczesnym średniowieczu. Archeolodzy znaleźli tutaj na przykład wczesnochrześcijański kościół i miejsce pochówku, które wskazują na wczesne osadnictwo. Zamek Tirol był budowany w trzech etapach od 1100 roku. Do dziś zachował się otaczający zamek mur w kształcie pierścienia, jeden z najstarszych murów zamkowych w historii. Zamek Tirol był rodowym zamkiem hrabiów Tyrolu i dał nazwę prowincji Tyrol. Swój rozkwit przeżywał pod rządami Margarete Maultasch – hrabina skutecznie obroniła go przed Karolem Luksemburskim w 1347 roku, a w 1363 roku przekazała go swojemu najbliższemu krewnemu: Rudolfowi, założycielowi rodu Habsburgów.

Ślady przeszłości

Od 2003 roku w zamku Tirol mieści się Muzeum Historii Kultury i Regionu Południowego Tyrolu. W głównej wieży zamkowej przedstawiona została historia Południowego Tyrolu aż do XX wieku. Jedna z części muzeum poświęcona jest znaleziskom archeologicznym z okresu prehistorii. Atrakcją zamku Tirol są wczesnogotyckie freski w kaplicy zamkowej oraz jej romańskie portale, ozdobione mitycznymi postaciami z marmuru. Wart również przyjrzeć się tyrolskiemu orłowi przy wejściu do kaplicy: jest to najstarszy zachowany obraz tyrolskiego zwierzęcia herbowego z XIII wieku.

Zamek Tirol: stare mury z historią

Ptaki drapieżne i sowy widziane z bliska

Tuż obok zamku, na słonecznym wzgórzu zamkowym z panoramicznym widokiem, znajduje się Ośrodek Opieki nad Ptakami zamku Tirol. Codziennie odbywają się tu pokazy lotów ptaków drapieżnych i sów – nie tylko dzieci nie mogą wyjść z podziwu, gdy orzeł rozpościera swoje potężne skrzydła i szybuje nad głowami widzów. Chyba nigdzie indziej nie ma możliwości obserwowania ptaków drapieżnych z tak bliska. Odwiedzający Ośrodek Opieki nad Ptakami zamku Tirol dowiadują się wielu ciekawych rzeczy nie tylko o życiu zwierząt, ale także o niebezpieczeństwach, na jakie są one narażone ze strony nas, ludzi. Jednym z takich zagrożeń są linie wysokiego napięcia, o które ptaki mogą się zranić – znalezione ranne zwierzęta przyjmujemy do naszego ośrodka, przywracamy do zdrowia, a następnie wypuszczamy z powrotem na wolność.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu zamku Tirol
51 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Wörndlehof flower flower
Rodzina Lang  | Dorf Tirol
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
Produkty z własnego gospodarstwa: speck, jajka, wino ...
Oferty wiejskie: Zwiedzanie piwnic wraz z degustacja win
Odległość 0,5 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(5 ocena)
Apartament od 58€ za noc
Matailerhof flower flower
Rodzina Laimer  | Dorf Tirol
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
Produkty z własnego gospodarstwa: soki owocowe, wino, świeże owoce sezonowe ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie
Odległość 0,7 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
możliwość rezerwacji online
Apartament od 80€ za noc
Haller Hof flower flower
Rodzina Raffl  | Dorf Tirol
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka, miód, soki owocowe ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie sadów i winnic, Zwiedzanie winnicy
Odległość 0,8 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(11 ocena)
Apartament od 90€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Zamek Tirol

Więcej informacji

Contacts
Tyrol Castle
Schlossweg 24
39019 Dorf Tirol/Tirolo
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Park

Paid car park beside the Clubhouse

Public transport

Bus line 221: Meran - Dorf Tirol

Bus line 222: Segenbühel - Tiroler Kreuz

description to arrive at destination

Along the Bolzano/Bozen-Meran/Merano expressway to the exit Meran South-Sinich/Sinigo - Dorf Tirol/Tirolo - along the main street to the car park beside the Clubhouse. From there on foot along the Falkner Promenade and Schlossweg road to Tyrol Castle.

General description

Tyrol Castle is the most historically significant castle in South Tyrol. Its origins stretch back into the late 11th century.

Since 2003 Tyrol Castle has housed the South Tyrolean Museum of History. Its main focus is the history of the province from its beginnings to modern times.

The oldest structural elements can be found in church excavations in the outer bailey (three building phases, three-apse chamber from the 9th century). The south palace contains the two Romanesque portals. The two-storey castle chapel is dedicated to St. Pancras and is famous for its gothic frescoes. What is believed to be the wedding chamber of Countess Margarethe of Tyrol, known as Maultasch (literally “bag mouth”), is situated in the Mushaus. The keep, which was only completed after 1902, now houses an exhibition of the history of the 20th century depicted over twenty separate levels. The historic estate buildings house special exhibitions.