&noscript=1 /> Miejsce odkrycia Ötziego w dolinie Schnalstal - Południowy Tyrol Miejsce odkrycia Ötziego w dolinie Schnalstal - Południowy Tyrol
 
Miejsce odkrycia Ötziego: ślady mumii z lodowca
Miejsce odkrycia Ötziego: ślady mumii z lodowca

Cel wycieczki

Miejsce odkrycia Ötziego

Miejsce odkrycia Ötziego: ślady mumii z lodowca

5300 lat temu pewien człowiek poniósł na przełęczy Tisenjoch gwałtowną śmierć. Miejsce jego odkrycia na wysokości 3200 metrów można odwiedzić podczas wymagającej wycieczki górskiej w dolinie Schnalstal.

To prawdopodobnie najbardziej znany na świecie mieszkaniec Południowego Tyrolu: Ötzi, Człowiek Lodu. O jego życiu kręcono filmy i pisano książki, wystawiano słuchowiska i komponowano utwory. Okoliczności jego śmierci, zawartość żołądka, jego ubranie i sprzęt, jego wiek, pochodzenie i stan zdrowia, a nawet jego tatuaże, były i są przedmiotem nieustającego zainteresowania na całym świecie. I słusznie! Mumia z lodowca, która została odkryta we wrześniu 1991 roku na przełęczy Tisenjoch w dolinie Schnalstal, jest jednym z najważniejszych znalezisk naszych czasów. Dziś tę najstarszą mumię na świecie można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym Południowego Tyrolu w Bolzano, gdzie poświęcono jej stałą ekspozycję.

Kamienna piramida w wiecznym lodzie

To był 19 września 1991 roku, kiedy niemiecka para alpinistów, Erika i Helmut Simon, odkryli lodowe zwłoki ludzkie na przełęczy Tisenjoch poniżej szczytu Finailspitze w dolinie Schnalstal. Fakt, że znalezisko nie było, jak początkowo podejrzewano, alpinistą, który zginął w wypadku, ale mumią z lodowca pochodzącą z epoki miedzi, stał się pewny dopiero kilka dni po skomplikowanej akcji jej wydobycia. Wtedy to Konrad Spindler, ekspert w dziedzinie prehistorii i historii starożytnej, potwierdził, że znalezione zwłoki mają co najmniej 4000 lat. Dzięki idealnej lokalizacji miejsca odkrycia na szczycie Similaun, w szerokim na 3 x 7 metrów zagłębieniu skalnym poniżej Finailspitze, ciało Ötziego przez tysiące lat nie było narażone na niszczące działanie przemieszczającego się lodowca. To, że mumia została w ogóle odkryta, zawdzięczamy ciepłemu latu i związanemu z tym silnemu topnieniu lodowców. Podczas kolejnych badań archeologicznych prowadzonych w miejscu odkrycia Ötziego znaleziono kołczan i jego zawartość, a także sznury, resztki futra, korę brzozową, części wykonanej z trawy maty oraz doskonale zachowaną czapkę futrzaną. Ötzi miał też przy sobie miedziany topór i łuk. Odkrycie mumii z lodowca w Schnals ma wielką wartość zarówno dla samego Południowego Tyrolu, jak i dla niezliczonych dyscyplin badawczych z dziedziny nauk humanistycznych i przyrodniczych – nie tylko ze względu na dobry stan zachowania i imponujący wiek, który za pomocą datowania radiowęglowego można oszacować na około 5250 lat. Dzięki regularnym badaniom mumii lodowcowej udało się w ostatnich dziesięcioleciach uzyskać nowe informacje na temat warunków życia ludzi w epoce miedzi. Dziś duża kamienna piramida w pobliżu miejsca odkrycia Ötziego upamiętnia tę archeologiczną sensację.

Miejsce odkrycia Ötziego: ślady mumii z lodowca

Zwiedzanie „lodowca Ötziego”

Jeśli chcesz zobaczyć z bliska miejsce, w którym znaleziono mumię Ötziego na lodowcu, polecamy w zależności od warunków klimatycznych wycieczkę pieszą lub wyprawę narciarską z przewodnikiem. Tę pełną wyzwań atrakcję górską lub narciarską oferuje przez cały rok biuro turystyczne Schnalstal. Całodniową wycieczkę można odbyć także bez przewodnika górskiego. Ważne jest jednak, aby przed wyruszeniem w drogę sprawdzić aktualne warunki pogodowe i godziny otwarcia schroniska Similaunhütte.

Punktem wyjścia siedmiogodzinnej wyprawy do miejsca odkrycia Ötziego jest parking w Vernagt w dolinie Schnalstal. Stąd szlak prowadzi obok gospody Tisenhof, gdzie znajduje się pierwsze archeologiczne stanowisko z widocznymi przy drodze wydrążonymi kamieniami, następnie przez dolinę Tisental do schroniska Similaunhütte na Niederjoch. Przez skalną grań i częściowo tylko zabezpieczoną skalną ścieżkę dochodzi się do Tisenjoch z kamienną piramidą w pobliżu miejsca odkrycia Ötziego.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu miejsca odkrycia Ötziego
17 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Unterpretrachhof flower flower flower
Rodzina Tumler  | Schnals  (Merano i okolice)
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jogurt, ser ...
Oferty wiejskie: Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Prowadzenie gospodarstwa
Odległość 4,7 km
Pozycja na mapie
4,2
"Dobry"
(16 ocena)
Pokój od 76€ za noc
Apartament od 140€ za noc
Anderleithof flower flower flower
Rodzina Rainer  | Schnals  (Merano i okolice)
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, speck, wędliny ...
Oferty wiejskie: zwiedzanie obejscia gospodarskiego, codzienne obowiazki gospodarskie, mozliwosc otrzymywania produktów z wlasnego ogrodu
Odległość 5,7 km
Pozycja na mapie
5,0
"Celujący"
(30 ocena)
Apartament od 90€ za noc
Oberniederhof flower flower flower flower
Rodzina Tappeiner  | Schnals  (Merano i okolice)
Gospodarstwo z uprawami ekologicznymi, Hodowla zwierząt
śniadanie
Sklep na miejscu: ser, świeże mięso, speck ...
Oferty wiejskie: Prowadzenie wiejskiego ogródka, Wycieczka po zagrodzie wraz z degustacja produktów
Odległość 6,5 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(4 ocena)
Apartament od 110€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Miejsce odkrycia Ötziego

Więcej informacji

Contacts
Place of discovery Ötzi
Tisenjoch Mountain
39020 Senales
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
description to arrive at destination

Option 1: Naturno/Naturns - Schnalstal Valley - Vernago/Vernagt
Option 2: Naturno/Naturns - Schnalstal Valley - Maso Corto/Kurzras

Author's tip
The tourisguided, i.e. in the company of a mountain guide, recommended.
Park

Parking places at Vergnago/Vernagt: at the lake and in front of the champel, free, unguarded
Parking place at Maso Corto/Kurzras: in summer to pay, unguarded; in winter free, unguarded

Public transport

Option 1: with the bus line no. 261 to Vernago/Vernagt
Option 2: with the bus line no. 261 to Maso Corto/Kurzras

General description

On September 19th, 1991 Ötzi, the Iceman, was found by the German mountaineering couple Erika and Helmut Simon on Tisenjoch/Giogo di Tisa mountain, above the Niederjochferner/Giogo basso mountain in 3,210 m a.s.l.

Today a pyramid of stones identifies the find spot.

Full-day tour, rechable from Vernago through the Tisental Valley to the Similaun refuge, to the place of discovery OR from Maso Corto to the Schnalstal Glacier and o the place of discovery. Return path through the Similaun refuge and the Tisental Valley. Duration: about 5 hours ascent and 3-4 hours descent.

All year round on Tuesday the guided hike or ski tour "Ötzi Glacier Tour" brings interested guests to the place of discovery - more details and registration at the archeoParc Schnalstal Valley or online under www.oetzi-glacier-tour.it