&noscript=1 /> Kopalnia Ridnaun Schneeberg - Południowy Tyrol Kopalnia Ridnaun Schneeberg - Południowy Tyrol
 
Kopalnia Ridnaun: zwiedzanie sztolni i szybów
Kopalnia Ridnaun: zwiedzanie sztolni i szybów

Cel wycieczki

Kopalnia Ridnaun

Kopalnia Ridnaun: zwiedzanie sztolni i szybów

Kopalnia Schneeberg w Ridnaun to miejsce pełne wrażeń. Głęboko we wnętrzu góry dzieci i dorośli mogą odkrywać świat górnictwa.

W BergbauWelt Ridnaun Schneeberg można od kwietnia do września doświadczyć niewyobrażalnie ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników w oryginalnej scenerii. Tutaj, gdzie przez prawie tysiąc lat górnicy wydobywali cenne srebro, ołów i cynk, zwiedzający mogą obecnie odbyć pełną przygód wycieczkę zarówno nad, jak i pod ziemią.

Pokazowa sztolnia o długości 200 metrów unaocznia najcięższą pracę górników pod ziemią. Tutaj można sobie wyobrazić, jak górnicy dzień po dniu harowali przez wiele godzin w ciemnych, zimnych i wilgotnych tunelach, aby wydobyć z ziemi jej skarby. To kopalnia pokazowa, w której możesz wszystkiego dotknąć, wszystko przeżyć i wszystko podziwiać.

Tak na marginesie, prace w sztolni mogą być wznowione w każdej chwili, gdyż oryginalny sprzęt jest nadal sprawny i uruchamiany podczas cyklicznych wycieczek z przewodnikiem.

Zwiedzanie kopalni Ridnaun pozwala zapoznać się z rozwojem technicznym metod wydobywania rudy na przestrzeni wieków oraz z całym łańcuchem produkcyjnym kopalni, od wydobycia, poprzez mozolny transport na powierzchnię, aż po przetwarzanie rudy. W muzeum zlokalizowanym w dawnym domu robotniczym można oglądać minerały z okolic Sterzing, dużą kolekcję monet oraz inne eksponaty, które przybliżają zwyczaje górników, ich tradycyjne stroje, a także sposoby spędzania przez nich wolnego czasu.

Długa historia

W pewnym okresie kopalnia była jedną z najwyżej położonych w Europie. Żyły rudy w zakładzie biegną na wysokości od 2000 do 2500 metrów przez grzbiet górski, który oddziela dolinę Ridnauntal od doliny Passeiertal. Pierwsze wzmianki o dobrym srebrze ze Schneeberg pojawiły się około 1237 roku.

Z czasem kopalnia w Ridnaun stała się jedną z najważniejszych w całej Europie. Okres świetności przeżywała około 1500 roku, kiedy to około 1000 górników wydobywało srebro i ołów w 70 sztolniach, a na wysokości 2355 metrów zbudowano osadę górniczą. Srebro było bardzo cenne, ale główną rudą w Schneeberg była blenda cynkowa.

Życie górników było ciężkie, a praca szczególnie niebezpieczna podczas długiej zimy. Przez wieki rudę przewożono do doliny w workach na koniach, a stamtąd transportowano dalej wozami. W 1871 roku zbudowano duży naziemny przenośnik rudy na szynach, który do dziś jest dobrze zachowany. Aby ułatwić górnikom pracę, w 1925 roku wybudowano towarową kolejkę linową.

Kopalnię zamknięto w maju 1985 roku z powodu kryzysu górnictwa w całej Europie.

Kopalnia Ridnaun: zwiedzanie sztolni i szybów

Codzienne życie górników

BergbauWelt Ridnaun Schneeberg oferuje niezwykle interesujące wycieczki z przewodnikiem, wyprawy i spacer po okolicy. Tutaj można się dowiedzieć wszystkiego o warunkach pracy i metodach wydobycia na przestrzeni wieków oraz przejść 200-metrową sztolnię pokazową.

Po wcześniejszym umówieniu się można nawet samemu zostać górnikiem. Po zakończeniu ciekawej wycieczki z przewodnikiem zwiedzający otrzymują wyposażenie niezbędne w tunelu: wysokie buty, kurtkę i kask z czołówką, a potem przewożeni są autobusem do sztolni Poschhaus na wysokości 2000 metrów. Następnie kolejką górniczą przejeżdżają trzy i pół kilometra przez sztolnię do złoża rudy. Tam rozpoczyna się pełna przygód trasa między ciekami wodnymi, spleśniałymi drewnianymi wyrobiskami i szerokimi tunelami górniczymi. Ekscytujące wycieczki czekają też na dzieci – otrzymują one oryginalny sprzęt górniczy i z kilofem, młotem oraz sitem wyruszają na poszukiwanie rudy.

Większość przewodników w kopalni Ridnaun pochodzi z rodzin górniczych i jest przywiązanych do górniczej tradycji. Oprócz sztolni warto zobaczyć tutaj też kościółek Matki Bożej Śnieżnej i ścieżkę edukacyjną.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu kopalni
26 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Fassnauerhof flower flower flower
Rodzina Kruselburger  | Ratschings  (Eisacktal)
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka, miód ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 0,9 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(4 ocena)
Apartament od 65€ za noc
Veiterhof flower flower
Rodzina Klotz  | Ratschings  (Eisacktal)
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, jajka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 1,1 km
Pozycja na mapie
3,9
"Dobry"
(9 ocena)
Apartament od 60€ za noc
Oberauerhof flower flower flower
Rodzina Markart  | Ratschings  (Eisacktal)
Hodowla zwierząt
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Pomoc w stajni, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego ...
Odległość 1,5 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(6 ocena)
Apartament od 60€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Kopalnia Ridnaun

Więcej informacji

Contacts
South Tyrol Museum of Mining
Maiern/Masseria 48
39040 Ratschings/ Racines
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Park
Free car and coach parking is available by the Museum entrance area.
Public transport
Take the train to Vipiteno then, from the Vipiteno station or Nordpark, take bus no. 312 to Ridanna. Get off at the last stop (Bergbaumuseum) by the Museum car park.
Author's tip
The permanent exhibition and the “Ore processing plant” guided tour are barrier-free. The Museum area in Masseria is easily accessible for those with wheelchairs, pushchairs or walking frames.
description to arrive at destination
From Sterzing 16 km on the provincial road in the direction of the Ridnauntal valley until the end of the valley in Maiern.
General description

Industrial plant in the high mountains

A unique monument to industrial revolution

The Ridnaun site is a unique monument to the industrial revolution. Here, 150 years ago, a state-of-the-art ore processing plant was created, with huge machines to break and crush the rock and large flotation pools to convey the ores to the surface. Impressive braking inclines and horse tracks form part of what is the world’s largest above-ground conveyor, leading to the ore district high up in the mountains. The Poschhaus Gallery bores 6 km diagonally through the mountain into the Passeier Valley.