&noscript=1 /> Dolina Frühlingstal w Eppan i Kaltern - Południowy Tyrol Dolina Frühlingstal w Eppan i Kaltern - Południowy Tyrol
 
Dolina Frühlingstal w pobliżu Montiggl: muza Vivaldiego
Dolina Frühlingstal w pobliżu Montiggl: muza Vivaldiego

Cel wycieczki

Dolina Frühlingstal

Dolina Frühlingstal w pobliżu Montiggl: muza Vivaldiego

Spacerując doliną Frühlingstal w pobliżu wioski Montiggl można pomyśleć, że właśnie w tym miejscu Vivaldi skomponował swoją „Wiosnę”.

Dolina Fabiontal leży w zalesionym zagłębieniu między jeziorami Kalterer See i Großer Montiggler See, około dziesięciu kilometrów na południowy zachód od Bolzano i łączy baseny tych dwóch wyrzeźbionych przez lodowce z epoki lodowcowej jezior. Powszechnie znana jest jednak pod inną nazwą: Frühlingstal (Dolina Wiosny). Nazwę tę zawdzięcza tysiącom roślin kwitnących na jej zboczach już wczesną wiosną, co czyni ją jednym z najpopularniejszych celów wycieczek w Południowym Tyrolu.

Kolebka wiosny

Podczas, gdy w innych miejscach dominuje jeszcze szarobura zima, w dolinie Frühlingstal wiosna trwa już w najlepsze. Ta osłonięta dolina otwiera się bowiem na łagodne prądy powietrza z południa, które tworzą tutaj korzystny mikroklimat. Ponadto przepływający przez dolinę strumień Angelbach, wypływający z jeziora Großer Montiggler See, zapewnia jej wystarczającą wilgotność. Dlatego już w lutym otwierają się tutaj pąki najróżniejszych wcześnie kwitnących roślin, tworząc wiosenną feerię barw: pierwsze rozwijają się białe śnieżyce wiosenne, żółte pierwiosnki i niebieskie przylaszczki, a w marcu dzięki zawilcom, fiołkom i jaskrom wiosennym gra kolorów osiąga swój punkt kulminacyjny. Jeśli ogarnie cię radość z powodu nadchodzącej wiosny i zechcesz przenieść odrobinę tego piękna do swojego domu, musisz pamiętać, że dolina Frühlingstal jest chronionym biotopem, i zbieranie kwiatów jest tutaj zabronione. W zamian za to przyroda nie poskąpi swoich uroków. Wzdłuż ścieżki rośnie wiele różnych drzew liściastych - lipy, buki, olchy czarne i wiele innych. Żółte motyle cytrynki wcześnie opuszczają swoje zimowe kwatery, a salamandry plamiste wypełzają ze swoich kryjówek podczas deszczu. Słuch powinni wytężyć ponadto obserwatorzy ptaków: w koronach drzew koncerty dają sikorki, rudziki, strzyżyki i kowaliki, a rytm nadaje im kukułka.

Dolina Frühlingstal w pobliżu Montiggl: muza Vivaldiego

Droga do raju

Oczywiście do doliny Frühlingstal, kwitnącego raju, prowadzi więcej niż jedna droga. Można do niej dotrzeć z kilku stron oraz mając różne punkty wyjścia i różne cele. Niektóre proponowane szlaki rozpoczynają się nad jeziorem Kalterer See. Można na przykład zacząć od gospody Geier na zachodnim brzegu i w ciągu około dziesięciu minut dojść na przeciwległy brzeg ścieżką dookoła jeziora. Skręcając w lewo w ulicę prowadzącą do wschodniego brzegu należy kierować się na północ aż do drogowskazu „Frühlingstal”. Tam należy opuścić drogę i iść dalej leśną ścieżką, która prowadzi między innymi obok winnic. Po minięciu ostatnich winnic przed oczami ukazuje się dolina Frühlingstal, pozwalając wędrować przez morze kwiatów. Kto woli dłuższe spacery, może przejść się wokół jezior Montiggler Seen lub po prostu zacząć wędrówkę w Kaltern albo w Tramin

Chcesz jeszcze więcej przyjemności?

Wspaniałość kwiatów i dostępność doliny Frühlingstal to nie jedyne powody jej popularności. Ścieżka wiodąca przez dolinę nie ma dużych wzniesień, jest więc idealna dla rodzin z dziećmi lub mniej pewnych siebie turystów. Niemniej jednak przydadzą się solidne buty. Żądni przygód piechurzy mogą wprawdzie pokonać trasę w swoich najlepszych eleganckich butach lub na wysokim obcasie, jednak nieco bardziej błotniste odcinki drogi z pewnością pozostawią ślad na świątecznym obuwiu.

Najlepszy czas na spacer to początek marca. Wcześniej wyruszyć powinny osoby, które wolą spacerować samotnie. Również wielogłosowe śpiewy ptaków lepiej słychać przed południem. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, powinni zaplanować wycieczkę do doliny kwiatów w dzień powszedni. Wtedy mogą liczyć na to, że nie spotkają niedzielnych turystów.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu doliny Frühlingstal
68 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Malgreienhof flower flower flower
Rodzina Peterlin  | Kaltern an der Weinstraße  (Bolzano i okolice)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
Produkty z własnego gospodarstwa: jajka, dżemy, wino ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie
Odległość 1,3 km
Pozycja na mapie
Apartament od 90€ za noc
Leuchtenhof flower flower flower flower
Rodzina Morandell  | Kaltern an der Weinstraße  (Bolzano i okolice)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
kącik produktów: dżemy, syrop, soki owocowe ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Wycieczka po zagrodzie wraz z degustacja wina, Kurs gotowania knedli
Odległość 1,3 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
Apartament od 105€ za noc
Seaberhof flower flower flower
Rodzina Peterlin  | Kaltern an der Weinstraße  (Bolzano i okolice)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: dżemy, soki owocowe, świeże owoce sezonowe ...
Oferty wiejskie: Prowadzenie gospodarstwa, Kurs gotowania knedli
Odległość 1,4 km
Pozycja na mapie
5,0
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
możliwość rezerwacji online
Pokój od 55€ za noc
Apartament od 155€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Dolina Frühlingstal

Więcej informacji

Contacts
Tourism Office Eppan
Bahnhofstraße 7
39057 St. Michael | Eppan
Open
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Itinerary: A phenomenon that attracts visitors from all over South Tyrol, happens in Spring Valley between the two Laghi di Monticolo/Montiggl Lakes and Lago di Caldaro/Caldaro Lake: Yellow primrose, white daffodils, violet liverleaf, blue crocuses and primroses are stretching towards the sky - a colorful natural patchwork pleases everyone after the harsh winter days. Right in the middle there is as well the peaceful little Angel stream meandering southward. Best time to enjoy it is between mid February to late March.

From the car park the walk goes across the narrow strip of asphalt (not the main street) right down to the hamlet Monticolo/Montiggl. In the village it turns right in front of the church and follow the small asphalt street for 20 minutes through orchards and then through the forest to a crossroads. After 50 meters the Spring Valley is at the left. Going right the walk ends at Lago di Caldaro/Kaltern Lake passing through the lower part of the Spring Valley. However, on the left the walk goes up through the lovely valley following the signs to the asphalt street.