&noscript=1 /> Górskie muzeum Messnera Firmian - Południowy Tyrol Górskie muzeum Messnera Firmian - Południowy Tyrol
 
Górskie muzeum Messnera Firmian
Górskie muzeum Messnera Firmian

Cel wycieczki

MMM Firmian

Górskie muzeum Messnera Firmian

Człowiek i góra, góra i człowiek – ten stosunkowo młody związek jest najważniejszym tematem w głównej siedzibie górskich muzeów Messnera koło Bolzano.

MMM Firmian mieści się na zamku Sigmundskron, jednym z najstarszych grodów w Południowym Tyrolu. Pierwsza historyczna wzmianka o nim pochodzi z X wieku – określany był wówczas jako „Formicaria”, co po łacinie oznacza mrowisko. Nazwa pochodzi od kształtu zamku. MMM Firmian prezentuje nie tylko historię alpinizmu, ale także, w pewnym stopniu, historię autonomii Południowego Tyrolu: w 1957 roku ponad 30.000 mieszkańców regionu protestowało tutaj przeciwko nieprzestrzeganiu traktatu paryskiego oraz na rzecz niezależności Południowego Tyrolu. 

Fascynacja górami

Alpinizm w takiej formie, w jakiej go znamy dzisiaj, istnieje dopiero od około 250 lat. Wcześniej góry były przez długi czas uważane za wrogi teren – i przeważnie ich unikano. Podejście to zmieniło się zasadniczo: obcowanie z górami sięga od ochrony przyrody po zdobywanie szczytów i alpinizm, od kultu sportów górskich i turystyki masowej po eksplorację rejonów wysokogórskich. Z klasycznym alpinizmem przez długi czas wiązało się religijne uniesienie – tam, gdzie na szczycie stoi krzyż, tam jest również Bóg.

Górskie muzeum Messnera Firmian

Mury pełne historii

Twierdza Firmian wznosi się około 80 metrów nad zbiegiem dwóch rzek: Etsch oraz Eisack. Sam teren zamku charakteryzuje się, podobnie jak mrowisko, dużymi różnicami wysokości. Jest poprzecinany skałami, dużą ilością zieleni, wieżami i schodami. Skąd jednak wzięły się dzisiejsze nazwy „Firmian” oraz „Sigmundskron”? Po podarowaniu zamku Formigar w 1027 roku przez cesarza Konrada II biskupowi Trydentu, Udalrichowi II, opiekowali się nim urzędnicy (znani jako ministeriałowie), którzy w XII wieku sami nazywali się „von Firmian” – nazwa ta została następnie przeniesiona na całą twierdzę. Trzy wieki później kupił ją tyrolski książę Sigmund der Münzreiche, kazał ją powiększyć oraz nadał jej nazwę zamek Sigmundskron. Co ciekawe, z oryginalnego zamku pozostały tylko ruiny. Znajdują się one w najwyższym punkcie terenu twierdzy. Na przestrzeni lat twierdza jeszcze kilkakrotnie zmieniała swojego właściciela. Od 1996 roku należy do prowincji Bolzano. Aż do dnia dzisiejszego zamek Sigmundskron przechodził różne rekonstrukcje – a teraz także renowację, dzięki możliwe stało się zwiedzanie jego ruin. Południowotyrolski architekt Werner Tscholl dołożył przy tym wszelkich starań, aby jak najlepiej zachować historyczny wygląd pozostałości: z zewnątrz nie widać prawie żadnych zmian.

Wszystkie drogi prowadzą do Firmian

W MMM Firmian regularnie organizowane są różne wystawy i wydarzenia. Podczas niektórych z nich obecny jest nawet sam Reinhold Messner. 
Uwaga: chcąc zwiedzić to muzeum, musisz być dobrym piechurem! Wewnętrzny dziedziniec zamku wymaga solidnego obuwia. Do MMM Firmian prowadzi z wioski Sigmundskron szlak turystyczny. Do punktu początkowego można dojechać wieloma pociągami i autobusami. Do zamku można ponadto dotrzeć rowerem.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu muzeum
72 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Geighof flower flower flower
Rodzina Spitaler  | Eppan an der Weinstraße  (Bolzano i okolice)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
Produkty z własnego gospodarstwa: soki owocowe
Oferty wiejskie: Prowadzenie gospodarstwa
Odległość 1,1 km
Pozycja na mapie
4,7
"Bardzo dobry"
(1 ocena)
Apartament od 87€ za noc
Fasslhof flower flower flower
Rodzina Leimgruber  | Eppan an der Weinstraße  (Bolzano i okolice)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli , Uprawa warzyw  , Uprawa roślin jagodowych
kącik produktów: jajka, dżemy, syrop ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie
Odległość 2,3 km
Pozycja na mapie
4,9
"Bardzo dobry"
(7 ocena)
Apartament od 85€ za noc
Feltonhof flower flower flower flower
Rodzina Raifer  | Eppan an der Weinstraße  (Bolzano i okolice)
Uprawa owoców , Uprawa winorośli
Sklep na miejscu: jajka, dżemy, syrop ...
Oferty wiejskie: Codzienne obowiazki gospodarskie, Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Prowadzenie gospodarstwa ...
Odległość 2,3 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(48 ocena)
Apartament od 95€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

MMM Firmian

Więcej informacji

Contacts
Messner Mountain Museum Firmian
Via Castel Firmiano / Sigmundskronerstr., 53
39100 Bolzano/Bozen
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Located at the southern-western outskirts of Bolzano/Bozen, this castle is considered one of the emblems of South Tyrol. The original name "Formigar" stems from the Latin word "formicaria". From the 10th century a.d. the castle belonged to the Prince-Bishop of Trento, while during the second half of the 15th century Duke Sigismond , Count of Tirol, bought it and transformed it into the biggest and most prestigious of his castles naming it Sigmundskron (Sigismonds' crown). At the present date it has become the Mountain Museum of Reinhold Messner MMM Firmian.