&noscript=1 /> Jezioro Durnholzer See w dolinie Sarntal - Południowy Tyrol Jezioro Durnholzer See w dolinie Sarntal - Południowy Tyrol
 
Jezioro Durnholzer See: klejnot natury
Jezioro Durnholzer See: klejnot natury

Cel wycieczki

Jezioro Durnholzer See

Jezioro Durnholzer See: klejnot natury

 

Naturalne i spokojne. Jezioro Durnholzer See na końcu doliny o tej samej nazwie w rejonie Sarntal prezentuje się równie dziewiczo, jak cała dolina.

W miejscu, w którym zgodnie z południowotyrolską legendą stało kiedyś najpiękniejsze i największe gospodarstw w całym Durnholz, rozciąga się dziś małe górskie jezioro w kształcie trójkąta o długości około 900 metrów i szerokości 350 metrów. Legenda głosi, że gospodarz zlekceważył kiedyś dźwięk dzwonka sygnalizującego koniec codziennych prac na polu, mówiąc „ (...) i niech woda zaleje całe moje gospodarstwo" , aby kontynuować zwożenie świeżo skoszonego siana. Kiedy następnego dnia mieszkańcy poszli do kościoła, okazało się, że całe gospodarstwo zniknęło, a na jego miejscu rozpościerało się wielkie jezioro. Chociaż legenda ta jest nadal opowiadana w dolinie Sarntal, prawdopodobnie bardziej wiarygodne jest założenie, że jezioro powstało dawno temu w wyniku osunięcia się ziemi po północno-zachodniej stronie doliny i związanego z tym spiętrzenia wód potoku Durnholzer Bach.

Radość z jeziora w Durnholz

Mała górska wioska Durnholz z pobliskim jeziorem Durnholzer See jest położona na wysokości 1550 metrów na końcu doliny Durnholzer Tal w sercu Alp Sarntalskich. Przez cały rok można do niej dotrzeć z Bolzano drogą Sarntaler Straße. Natomiast w lecie można również wybrać trasę ze Sterzing przez przełęcz Penser Joch – jest ona popularna zwłaszcza wśród motocyklistów. Jezioro zasilają różne mniejsze źródła oraz strumienie Großalmbach i Seebach. Potok Durnholzer Bach, do którego spływają wody z jeziora, płynie dalej i już poza doliną uchodzi do Talfer, jednej z dwóch rzek przepływających przez stolicę Południowego Tyrolu, Bolzano. Chociaż woda w jeziorze zawiera niewiele składników odżywczych, w akwenie występują zarówno rośliny wodne, jak i pstrągi. Latem brzeg jeziora Durnholzer See staje się popularnym miejscem spotkań wędkarzy. Ze względu na niską temperaturę wody jezioro nie nadaje się do kąpieli.

Jezioro Durnholzer See: klejnot natury

Przyjemne wędrówki w dolinie Durnholzer Tal

Jezioro Durnholzer See i jego okolice oferują wiele możliwości długich spacerów i wymagających wędrówek. Górska wioska Durnholz licząca 260 mieszkańców oraz jezioro Durnholzer See są strefą wolną od samochodów. Dlatego goście są proszeni o zostawianie swoich samochodów na płatnym parkingu przed wioską. Przed wyruszeniem 300-metrową brukowaną drogą Höfestraße nad jezioro warto wybrać się do kościoła św. Mikołaja, w którym można podziwiać gotyckie freski z 1430 roku. Wokół jeziora Durnholzer See biegnie przyjemny szlak spacerowy, którego przejście zajmuje około 60 minut. Ze ścieżki rozciąga się widok na rozrzucone, bardzo stromo położone gospodarstwa górskie, ciemne lasy oraz soczyście zielone łąki górskie, charakterystyczne dla doliny Sarntal. Spacerując z wózkiem dziecięcym, można znad jeziora Durnholzer See wybrać się na zagospodarowaną halę Seebalm, na której dzieci z pewnością ucieszy mały plac zabaw oraz mini zoo. Jezioro Durnholzer See stanowi też idealną bazę wypadową do bardziej wymagających wypraw górskich w dolinie Sarntal. Jakobsspitze, Fortellscharte, Latzfonser Kreuz czy Flaggersee: dla doświadczonych turystów wybór tras jest równie imponujący, jak widok na górski krajobraz Alp Sarntalskich. Wiele szlaków, na przykład szlak prowadzący na szczyt Hörtlaner Spitze, można pokonywać również zimą w ramach wycieczek skitouringowych.

czytaj więcej czytaj mniej
Wyszukiwanie gospodarstw
Gospodarstwa w pobliżu jeziora Durnholzer See
11 znaleziono gospodarstwo znaleziono gospodarstwa
Messnerhof flower flower flower
Rodzina Rungger  | Sarntal  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: wołowina wędzona, wędliny, jajka ...
Odległość 0,4 km
Pozycja na mapie
4,6
"Bardzo dobry"
(16 ocena)
Pokój od 80€ za noc
Apartament od 80€ za noc
Schneiderhof flower flower
Rodzina Hochkofler  | Sarntal  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt
śniadanie
Sklep na miejscu: mleka, miód, rękodzieło ...
Oferty wiejskie: Zwiedzanie obejscia gospodarskiego, Rekodzielo wiejskie w gospodarstwie, Prowadzenie gospodarstwa
Odległość 1,1 km
Pozycja na mapie
4,9
"Celujący"
(75 ocena)
Apartament od 75€ za noc
Maurer Hof flower flower flower
Rodzina Obkircher  | Sarntal  (Bolzano i okolice)
Hodowla zwierząt
śniadanie
Produkty z własnego gospodarstwa: mleka, speck, jajka ...
Oferty wiejskie: Pomoc przy sianokosach, Pomoc w stajni, Kurs gotowania knedli
Odległość 1,7 km
Pozycja na mapie
Apartament od 85€ za noc
Załaduj więcej wyników
Twój wynik wyszukiwania

Jezioro Durnholzer See

Więcej informacji

Contacts
Tourist Office
Piazza Chiesa/Kirchplatz 9
39058 Sarentino Village/Sarnthein
Open
description to arrive at destination

From Bolzano fallow the signs for Val Sarentino/Sarntal.

General description

The starting point for this fantastic snowshoe hike is the car park in Valdurna/Durnholz. After a short ascent to the outflow of the lake, it is already time to put on your snowshoes. Following the lovely forest trail on the orographic left bank to the northern end of lake, the tour then continues along the stream, first to the east through the Großalmtal valley in shade but glittering with powder snow. As you gain height you come to sunny pasture ridges and via the Innerhütten-Alm Alpine pasture to the Fortschellscharte gap.

Tip: when snow conditions are good, definitely ascend the nearby Kassianspitze peak (2,581 m, ascent: approx. 1 hour).

Reverse the route to return to the starting point at the Valdurna car park.