Mogą się one odbywać przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Szczegółowych informacji na ten temat warto szukać we właściwej dla danego wydarzenia organizacji turystycznej lub bezpośrednio u organizatorów eventu.
Niedziela, 26.06.2022
Południowy Tyrol
Od roku 1796 w Południowym Tyrolu zapala się co roku „ognie serca Jezusowego“.
To pamiątka ślubowania, które jest wciąż odnawiane przez mieszkańców.
Zwyczaj palenia ognia Serca Jezusowego powstał dzięki inicjatywie opata Stams, który w roku 1796 był najwyższym przedstawicielem ludu. Gdy nadeszła straszna wiadomość o tym, że francuskie wojska Napoleona I maszerują z Mediolanu na Tyrol, powołano radę wojenną, której opat zaproponował, żeby zwrócić się o pomoc do Boga.
Postanowiono zatem, aby w imieniu narodu złożyć ślubowanie, że w całym kraju podczas uroczystej sumy z kazaniem będzie obchodzone święto Najświętszego Serca Jezusowego, jeśli Bóg pomoże krajowi. I tak się właśnie stało. Zwycięstwo pod górą Isel w roku 1809 skłoniło słynnego bojownika o wolność, Andreasa Hofera, do odnowienia tego ślubu. Równocześnie dzień tej uroczystości został podniesiony do rangi stałego święta.
Po dziś dzień ogniska ku czci serca Jezusowego zapalane są nie tylko w Tyrolu, lecz także - po podziale politycznym - w Południowym Tyrolu. Płonący wysoko w górach ogień jest widoczny z daleka.
Ponadto w miejscowościach zapalane są olbrzymie ogniska, które płoną wielkim światłem. Święto jest tradycyjnie obchodzone po sumie, towarzyszy mu procesja i „strzelanie z moździerza“.
Święto serca Jezusowego jest dla mieszkańców i gości bardzo nastrojowym przeżyciem.
>
urlop w gospodarstwie wiejskim w Południowym Tyrolu