Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Taufers im Münstertal: skarby kultury

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w Taufers im Münstertal
W tej gminie leżącej w zachodniej części Południowego Tyrolu pozostało wiele średniowiecznych pomników. Spędzając urlop w gospodarstwie w Taufers im Münstertal, można usłyszeć, jak zamki, klasztory i stare dwory snują swoje historie o zamierzchłych czasach.

Na przejściu granicznym między Włochami a retoromańską częścią Szwajcarii leży miejscowość Taufers, będąca swoistą bramą do Münstertal. Mimo że jedynie jedna trzecia doliny leży po stronie Południowego Tyrolu, zaś jej większa część - na terytorium Szwajcarii, to jednak Münstertal zalicza się geograficznie do Południowego Tyrolu. O wyjątkowości tej najbardziej wysuniętej na zachód gminy Południowego Tyrolu stanowi również widoczna tu granica między strefami językowymi. I tak mieszkańcy Taufers i sąsiadujących gmin Mals, Glurns czy Stilfs mówią po niemiecku, a w nieopodal położonym Müstair w Kantonie Graubünden językiem urzędowym jest również język retoromański.

Urlop w Taufers im Münstertal: na romatycznym szlaku
Pełne przepychu sale rycerskie, piękne zamki i pałace, malownicze wioski: bogactwo wczesnośredniowiecznych budowli i dzieł sztuki w regionie Trentino-Südtirol oraz w sąsiednim Engadin jest imponujące. W ramach inicjatywy Interreg postawiono sobie za cel połączenie poszczególnych obiektów. „Schody do nieba – Romantyczny Szlak Alpejski” – taką nazwę nosi projekt kulturalny z zakresu turystyki pieszej, który prowadzi zainteresowanych po zabytkach okresu romantyzmu. Jednym z 51 takich obiektów jest wzniesiony w 1220 roku przez jezuitów kościół św. Jana z podlegającym mu domem pielgrzyma w Teufers im Münstertal. Wyróżnia go niespotykane w Alpach rozwiązanie architektoniczne w formie budowli centralnej na planie krzyża. Szczególne wrażenie robią późnoromańskie freski zdobiące ściany kościoła i domu pielgrzyma, a także znajdująca się na północnej zewnętrznej ścianie figura Chrystusa - druga w Tyrolu pod względem wieku, po tej w Zamku Hocheppan.
Podążając dalej Romantycznym Szlakiem, zainteresowani dotrą do klasztoru św. Jana w Müstair, wpisanego na listę dziedzictwa kulturowego UNECSO, lub do miejscowości Burgeis, nad którą wznosi się opactwo benedyktynów Marienberg - najwyżej położony klasztor w Alpach.

Gdzie okiem sięgnąć historia i kultura
Spędzającym urlop w gospodarstwie w Taufers im Münstertal stale towarzyszą historia i kultura tej gminy. Podziwiając dwu- i trzytysięczniki łańcuchów górskich Sesvennagruppe, Ötztalergruppe i Ortlergruppe, rzuca się w oczy niewielka osada leżąca dużo powyżej Münstertal. W jej gospodarstwach zachowały się stare tradycje. Tamtejsi mieszkańcy dziś w dalszym ciągu utrzymują się wyłącznie z rolnictwa. Jeszcze jeden element nadaje zboczu nad Taufers im Münstertal wyjątkowego charakteru: są to ruiny zamków Rotund i Reichenberg.

Ruiny zamku Rotund położonego na wysokości 1.500 metrów należą do najwyżej usytuowanych zamków Tyrolu. Da się tam dotrzeć jedynie mostem zwodzonym od strony północnej. Z pozostałych trzech stron dostępu do góry strzegą strome zbocza. 150 metrów niżej wznoszą się kolejne ruiny, a mianowicie pozostałości zamku Reichenberg. To im Rotund zawdzięcza swój przydomek „Oberreichenberg” (Górny Reichenberg). Oba zamki zostały wzniesione około 900 roku przez biskupów z Chur i początkowo służyły jako rezydencje. W XV wieku zdobył je w bitwie przeciwko zbuntowanej arystokracji Fryderyk IV noszący przydomek: mit der leeren Tasche (z pustą kieszenią). Obecnie ruiny zamku Rotund znajdują się w posiadaniu gminy Taufers. Po dziś dzień krąży legenda, jakoby w zamkowych piwnicach krył się skarb.

Dlaczego warto spędzić urlop w Taufers?
  • Park narodowy Stilfserjoch i szwajcarski park narodowy w bezpośredniej bliskości
  • Przyjemne temperatury także w samym środku lata
  • Możliwość wypadu do zamku Churburg w Schluderns

Apartamentach i pokojach