Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Stilfs: tradycja u podnóża szczytu Ortler

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w Stilfs
W tej wybudowanej na stromym zboczu górskiej wiosce leżącej w największym rezerwacie przyrody Włoch do dnia dzisiejszego zachowały się ludowe tradycje. Ożywają one dla turystów spędzających urlop w gospodarstwie w Stilfs.

Charakterystyczną cechą krajobrazu Stilfs są ustawione ciasno jeden przy drugim, przyklejone do słonecznego stoku domy z kamienia oraz kręte uliczki. Miejscowi powiadają, że w tej leżącej na stromym zboczu górskiej wiosce „nawet kury noszą raki”. Tę romańską wioskę w formie wielodrożnicy pobudowali w XV wieku górnicy wydobywający tu rudę żelaza. W Stilfs znajduje się osiem studni. Wcześniej mieszkańcy pozyskiwali z nich wodę do picia, do mycia rąk i przyprowadzali tu bydło do wodopoju. Studnie wykonane z drewna, marmuru z Laas i kamienia zachowały się po dziś dzień, jednak zmieniło się ich przeznaczenie: dostarczają mieszkańcom Stilfs przede wszystkim wodę do nawadniania ich ogrodów.

Urlop w gospodarstwie w Stilfs: widok na najwyższy trzytysięcznik Południowego Tyrolu
Krajobraz gminy Stilfs, do której należą także niewielkie Goagoi, Trafoi i Sulden, zdominowały góry. Samo Sulden otaczone jest ponad tuzinem trzytysięczników. Najpotężniejszym z nich jest król Ortler, u stóp którego leży Stilfs. Wpleciony w pasmo Ortler-Cevedale stanowi najwyższy szczyt Południowego Tyrolu (3.905 m wysokości). Wznosi się w centralnej części parku narodowego Stilfserjoch, największego rezerwatu przyrody w Europie. Najważniejszym szlakiem komunikacyjnym w obrębie parku jest droga wiodąca przez Stilfser Joch - liczącą 2.758 m wysokości najwyższą przełęcz Włoch. Legendarna trasa widokowa łączy Bormio w Lombardii z Prad w Południowym Tyrolu. By ostatecznie pokonać różnicę wysokości wynoszącą 1.869 metrów, zaliczyć trzeba po drodze 48 ostrych zakrętów. Trasa ta wciąż stanowi etap słynnego wyścigu kolarskiego Giro d’Italia, a w obchodzonym corocznie Święcie Roweru jest zarezerwowana wyłącznie dla rowerzystów.

Narciarstwo, Yeti i specjały z mięsa jaka
Obszar gminy Stilfs wraz z dolinami Trafoier Tal i Suldental obejmuje dwie boczne doliny Vinschgau i jednocześnie dwa alpejskie ośrodki narciarskie. Sulden i Trafoi, miejsce urodzenia legendy narciarstwa Gustava Thöni, są tradycyjnymi miejscami treningowymi narodowej kadry narciarskiej i zaliczają się do najdłużej czynnych letnich ośrodków narciarskich w Alpach. Warte odwiedzenia jest Messner Mountain Museum, którego pomysłodawcą był alpinista Rheinhold Messner. Ten prawie w całości znajdujący się pod ziemią obiekt posiada w swoich zbiorach liczne eksponaty, które począwszy od narciarstwa biegowego a skończywszy na Yeti obrazują prawie wszystko, co wiąże się z tematem „lodowiec i lód”. Podczas urlopu w Stilfs w restauracji Yak&Yeti odwiedzający mogą spróbować, oprócz specjalności regionalnej kuchni Południowego Tyrolu, także potraw z mięsa jaka. W roku 1985 Messner po raz pierwszy sprowadził do Sulden tybetańskie jaki. Od tego czasu co roku prowadzi je pod koniec czerwca od kolejki linowej w Sulden na wysokogórskie pastwiska, w czym towarzyszą mu miejscowi i goście.

Urlop w apartamencie wakacyjnym w Stilfs okazją do poznania ludowych tradycji
W górskiej wiosce Stilfs zachował się cały szereg tradycji. Szczególnie fascynujące są dwie z nich: „Klosn“ i „Pfluagziachn“. Podczas Klosn co roku przechodzi przez wieś korowód niesamowitych bajkowych postaci wraz ze św. Mikołajem. Mają one na sobie budzące strach maski, kolorowe stroje z tkanin i zwierzęcych futer oraz ciężkie dzwonki. Wieczorem cała gminna społeczność gromadzi się przed kościołem na wspólne świętowanie. Potem, gdy zima powoli ma się ku końcowi, co dwa lata mieszkańcy Stilfs witają tradycyjnie wiosnę hałasem. Pfluagziachn to tradycja karnawałowa, podczas której przez wieś ciągniony jest starodawny pług. Podczas spektaklu występują postaci w kolorowych maskach, które inscenizują udawaną zabawną kłótnię między grupami mieszkańców wsi. Prezentują konflikty między młodym i starym pokoleniem, chłopami i parobkami oraz mężczyznami i kobietami. W taki sposób mieszkańcy Stilfs wypędzają zimę i witają wiosnę.

Dlaczego warto spędzić urlop w Stilfs?
  • Miejsce, w którym żyją jaki sprowadzone przez Reinholda Messnera
  • W dniu Święta Roweru (Stilfser-Joch-Radtag) droga do przełęczy zarezerwowana jest wyłącznie do użytku rowerzystów
  • Śladami ludowych tradycji

Apartamentach i pokojach