Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Unterer Vinschgau: kwitnący raj

Agroturystyka w Dolny Vinschgau
Wyjątkową atrakcją urlopu w gospodarstwie w Unterer Vinschgau są kwitnące jabłonie. Cała dolina wygląda wtedy jak zaczarowana. Ponadto na gości czekają tu także przyjemności kulinarne oraz piękne szlaki rowerowe i piesze.

Unterer Vinschgau ciągnie się na wschód od Laas aż po Töll, jeszcze zanim dolina otworzy się na Merano. Klimat jest tu łagodny, a krajobraz przyjemniejszy niż w mniej urodzajnym Oberer Vinschgau. Już na wjeździe do Unterer Vinschgau szybko można zauważyć, jak wszechobecne jest tu rolnictwo. Trudno sobie wyobrazić dolinę bez plantacji jabłek. Stanowią one o specyfice krajobrazu Vinschgau w tym samym stopniu, co zielona góra Nörderberg i leżąca po przeciwnej, słonecznej stronie, skąpo pokryta roślinnością góra Sonnenberg. Między nimi wije się doliną jeszcze niepozorna Adyga.

Urlop w gospodarstwie w Unterer Vinschgau: zrywanie jabłek („Äpfelklauben“)
Na urlopie w gospodarstwie w Unterer Vinschgau szybko staje się jasne, że to rolnictwo decyduje tu o rytmie życia i funkcjonowaniu wsi. W wioskach leżących w dolinie szczególne ożywienie panuje w okresie zbiorów - od sierpnia do października, kiedy to już o świcie „zrywacze” jabłek udają na plantacje. Dźwięk kościelnego dzwonu o godzinie dwunastej zwiastuje krótką przerwę obiadową, po czym po południu znów wszyscy wracają do przerwanej pracy przy zbiorach. Także rozmowy na głównym placu we wsi wydają się w tych tygodniach krążyć tylko wokół jednego tematu: jabłek. Przestaje to dziwić, gdy zdamy sobie sprawę, że uprawa owoców stanowi dla rolników w Unterer Vinschgau najważniejsze źródło dochodów. „Efektem ubocznym“ tej działalności rolniczej są kwitnące wiosną jabłonie – szczególna atrakcja, z której słynie Vinschgau. Obejmując rano wzrokiem dolinę i połyskujące bielą i różem plantacje jabłek, na dobre żegnamy cały zimowy nastrój.

Szlachetne wino
Oprócz jabłek w Unterer Vinschgau uprawia się również winorośle, które szczególnie dobrze udają się na zboczach Sonnenberg. Udział wina czerwonego i białego jest tu na prawie tym samym poziomie. Najważniejsze szczepy to Riesling, Weißburgunder, Bauburgunder i Vernatsch. Spędzając urlop w wakacyjnym apartamencie w Unterer Vinschgau, ma się więc niemalże obowiązek skosztowania solidnej lampki lokalnego wina. Białe wina pasują tu szczególnie dobrze wiosną do szparagów z Kastelbell, natomiast czerwone wino cieszy podniebienie przez okrągły rok jako uzupełnienie obfitej deski przekąsek zwanej „Brettlmarende”, na które składają się: speck, ser i wyborny chleb. Jesienią Unterer Vinschgau prezentuje swoje romantyczne oblicze: gdy liście powoli zaczynają zmieniać kolor, dolina połyskuje najpiękniejszymi odcieniami czerwieni i żółci.

Raj dla rowerzystów, amatorów rowerów górskich i wędrówek
Apartamenty wakacyjne w Unterer Vinschgau cieszą się popularnością jako baza wypadowa na wycieczki, piesze wędrówki i wyprawy rowerowe. Zamki Juval i Kastelball przyciągają średniowiecznym klimatem, z kolei Schlander, główny ośrodek Unterer Vinschgau, to miejsce, w którym można przyjemnie pospacerować, po południu podelektować się lodami, a wieczorem zjeść pizzę. Nowoczesną kolejką Vinschgerbahn wygodnie dojedziemy do cieszącego się światową sławą Merano, by tam przespacerować się wzdłuż Passer lub zrobić zakupy w uroczych wąskich uliczkach. Pociągiem lokalnych linii kolejowych Vinschgerbahn urlopowicze dotrzeć mogą aż do Mals w Oberer Vinschgau, a stamtąd połączeniami autobusowymi aż do Szwajcarii i do Nauders w Austrii. Okolica cieszy się szczególną renomą wśród amatorów turystyki rowerowej: rowerzyści mogą tu skorzystać z regularnie kursującego busa, który wygodnie przetransportuje ich samych i sprzęt na dworzec. Na wielu stacjach kolejowych znajdują się również wypożyczalnie rowerów i e-bików, co daje możliwość natychmiastowego wyruszenia na wyprawę po wspaniale rozwiniętej sieci tras rowerowych Vinschgau. Cudowne hale Vinschgau poznać można też oczywiście, wyruszając rowerem górskim bezpośrednio z wakacyjnego apartamentu w Unterer Vinschgau. Kto chętniej porusza się na dwóch nogach niż na dwóch kółkach, ten może na przykład spróbować swoich sił na górskim szlaku Vinschger Höhenweg, który ciągnie się w górę przez 100 km od zamku Juval aż do źródła Adygi. Amatorzy turystyki pieszej mają natomiast do wyboru przepiękne szlaki dziewiczej Martelltal, „Truskawkowej Doliny“ Południowego Tyrolu. Alternatywą jest aktywny dzień spędzony na pieszej wyprawie kulturoznawczej pełnej historycznych atrakcji takich jak freski w kaplicy św. Stefana w pobliżu Morte, zwanej „Kaplicą Sykstyńską“ Południowego Tyrolu. Można tu również, wsłuchując się w szum wody, wyruszyć na pieszą wycieczkę ścieżkami wiodącymi wzdłuż dawnych kanałów nawadniających.

Dlaczego warto spędzić urlop w Untervinschgau:
  • Łagodny klimat, który z każdym krokiem w kierunku południa zyskuje coraz bardziej śródziemnomorski charakter
  • Różnorodne możliwości dla amatorów turystyki pieszej, między innymi szlak Vinschger Höhenweg
  • Zaciszne wakacyjne apartamenty w otoczeniu plantacji jabłek

Miejscowości urlopowe

Agroturystyka w Kastelbell-Tschars

Agroturystyka w Kastelbell-Tschars

Urlop w gospodarstwie w Kastelbell-Tschars to nie tylko możliwość delektowania się najlepszym winem w Vinschgau. W tutejszej gminie nadarza się również okazja do odkrywania licznych skarbów z dziedziny historii sztuki.
Szczegóły
Agroturystyka w Latsch

Agroturystyka w Latsch

Na urlopie w gospodarstwie w Latsch wszystkie opcje są możliwe: przyjemne piesze wędrówki, białe szaleństwo w ośrodku narciarskim lub wycieczki ze zwiedzaniem.
Szczegóły
Agroturystyka w Martell

Agroturystyka w Martell

Urlop w gospodarstwie w Martell to nie tylko łąki, pastwiska i lasy w tle. Pełnia lata to tutaj także czas lśniących plantacji truskawek.
Szczegóły
Agroturystyka w Schlanders

Agroturystyka w Schlanders

Spędzając urlop w gospodarstwie w Schlanders, absolutnie z niczego nie rezygnujemy: spokój i krzątanina, kultura i sport, przyroda i życie na wsi.
Szczegóły