Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Cud przyrody: piramidy z ziemi

Wędrówki i zdumiewające odkrycia

Piramidy z ziemi w Ritten to cud przyrody i osobliwość geologiczna. Te kolumny wyrastające z ziemi powstały w epoce lodowcowej. Lodowce naniosły tu materiał morenowy . W tych pionowych kamiennych załomach „wypłukane zostały“ piramidy z ziemi i nadal tam są, a proces ich formowanie wcale się nie skończył.

Materiał, który na sucho jest twardy jak kamień, ale w zetknięciu z wodą zamienia się w gliniastą brejęi spływa do doliny. Jednak kiedy w materiale są kamienie, przytrzymują one i utwardzają wysuszony pod nimi materiał ziemny i w ten sposób powstają kolumny z ziemi wznoszące się na wysokość 30 m nad podłożem.
Piramidy z ziemi powstają na skutek erozji, ale też z jej powodu znikają, kiedy zapadną się poddtrzymujące je kamienie.

W Ritten piramidy z ziemi znajdują się w trzech miejscach: w dolinie Finsterbach między Lengmoos a Mittelberg, w dolinie Katzenbach poniżej Oberbozen i w dolinie Gastererbach koło Unterinn.