Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Proveis: miejsce wypoczynku

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Proveis
Urlop w gospodarstwie w Proveis to wędrówki z dala od codziennego pośpiechu i relaksujący kontakt z dziką naturą.

Proveis, leżące na wysokości 1.420 m n.p.m., to najwyżej położona miejscowość w masywie Deutschnonsberg. Okolica jest spokojna i idylliczna, bowiem górska wioska leży w otoczeniu bujnych łąk i zielonych lasów. W sercu wsi stoi kościół i kilka przytulnych pensjonatów. Kiedyś działała tu słynna szkoła koronkarstwa. Wokół centrum Proveis leżą rozproszone gospodarstwa. Nieduże skupiska budynków wyglądają jak scenografia do filmu opowiadającego o dawnym życiu na tyrolskiej wsi. Nie jest to miejsce dla miłośników zgiełku i wrzawy, gdyż wieś jest położona w najodleglejszym zakątku Południowego Tyrolu. Słychać tu jedynie odgłosy natury, zgiełk i codzienność zostały tam, skąd przybyliśmy. Podczas urlopu spędzanego w gospodarstwie w Proveis można urządzać sobie wędrówki wśród nietkniętej ludzką ręką przyrody.

Urlop w gospodarstwie w Proveis: wędrówki wśród dziewiczej przyrody
Głównym źródłem dochodu niespełna 300 mieszkańców wsi jest rolnictwo. Kilka gospodarstw oferujących możliwość spędzenia urlopu w Proveis jest prowadzonych tak, jak czynili to przodkowie dzisiejszych gospodarzy. Rolnicy dostarczają do lokalnych serowarni mleko od swoich krów, zbierają siano z łąk oraz trzymają kury na potrzeby własnego gospodarstwa. Wokół wsi, o której pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku, aż do wysokości 1.600 metrów rozciągają się lasy iglaste, poprzetykane gdzieniegdzie bukami. Scenerii dopełnia imponujący górzysty krajobraz Trydentu. Dzięki swej dziewiczej naturze jest to wyśmienita okolica na piesze wędrówki, na które można wyruszyć bezpośrednio z kwater w Proveis. Kto lubi wędrować w ciszy i chciałby bez przeszkód wejść w kontakt z otaczającą go naturą, znajdzie tu wszystko, czego potrzebuje. Więcej dzieje się z pewnością w Kesselalm. Można tu skosztować tradycyjnych regionalnych potraw takich jak knedle czy słodki omlet z rodzynkami i czasem posłuchać na żywo tradycyjnych melodii granych na akordeonie. Tutejsza ścieżka edukacyjna została stworzona z myślą o rodzinach z dziećmi. Jej motto brzmi „Granice kultury – kultura granic“, ponieważ okoliczne miejscowości leżą na obszarach, przez które przebiega granica językowa między Tyrolem Południowym a Trydentem. Ścieżka zaczyna się koło parkingu przy drodze z Ulten do Proveis i kończy się pięć kilometrów dalej, bezpośrednio w centrum miejscowości. 14 stacji edukacyjnych daje zwiedzającym pojęcie o leczniczych i trujących roślinach regionu, jak również o rozwoju górnictwa i historii wsi. Szczególną atrakcją jest ogromna orchidea rosnąca na skraju ścieżki.

Okolice Ultental
Wcześniej do Proveis można było dojechać samochodem jedynie z Trydentu, przez przełęcz Mendel i Gampen. W 1998 roku na przełęczy Hofmahdjoch zbudowano tunel łączący Proveis z Ultental. Kto chciałby spędzić urlop w gospodarstwie w Proveis, dojedzie więc szybko do Lany lub w okolice miejscowości Ulten, słynącej jako raj dla wędrowców. Ogromny wybór tras dostosowanych do potrzeb rodzin z dziećmi znajduje się więc w zasięgu ręki, należą do nich na przykład słynne trasy Sunnseitnweg czy Höfeweg w górze doliny Ulten. Dużo łatwiej dostępne stały się także szlaki biegnące w parku narodowym, przeznaczone dla bardziej doświadczonych turystów.

Kuchnia pogranicza Włoch i Tyrolu
Spędzając urlop w gospodarstwie w Proveis, skorzystamy nie tylko z wędrówek, lecz także z atrakcji kulinarnych. Region Deutschnonsberg leży bowiem na styku dolin Adygi (po stronie Tyrolu Południowego) i Non (od strony Trydentu). To sąsiedztwo znajduje odzwierciedlenie w tutejszej sztuce kulinarnej. Jest ona połączeniem kuchni śródziemnomorskiej i tradycyjnej kuchni tyrolskiej. Raz do roku świętuje się tu „tydzień mniszka”. Gospody otaczające neogotycki kościół św. Mikołaja z wolnostojącą dzwonnicą serwują na wiosnę potrawy na bazie tego zdrowego ziela.

Dlaczego warto spędzić urlop w Proveis:
  • Idylliczna miejscowość, idealna dla osób szukających spokoju
  • Wędrówki wśród dziewiczej natury
  • Górska wioska, której atmosfera poprawia samopoczucie