Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Laurein: alpejskie zorze i górska idylla

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w Laurein
Nieistotne, czy idziesz podziwiać zachody słońca odbijające się w alpejskich szczytach, czy wędrujesz do dawnych zagród czy też jesteś na nartostradzie: podczas urlopu w gospodarstwie w Laurein góry grają tu pierwsze skrzypce.

Liczące sobie setki lat domostwa górali i zaciszne zagrody na łagodnych, południowych stokach: historyczny obraz Laurein zachował do dziś swój charakter, prawie niezmącony nowoczesnymi budowlami. Wieś jest najdalej na południe położoną osadą w regionie Nonsberg i jedną z trzech niemieckojęzycznych gmin w dolinie Nonstal. Laurein zostało swego czasu założone przez górali i górników wydobywających w tych okolicach miedź. Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1274 i wymieniają nazwę „Laurus“ – od łacińskiego określenia wawrzynu.

Urlop w gospodarstwie w Laurein: gra gór
Jeżeli ktoś, będąc na urlopie w gospodarstwie w Laurein, zrobi sobie mały wypad w góry do punktu widokowego „Hea“, będzie mógł obejrzeć szczególny spektakl z naturą w roli głównej. Mieszkańcy i turyści czekają tam codziennie przed wschodem i zachodem słońca na „zorzę alpejską“, zwaną tu Enrosadira. Wieczorem okoliczne skały rozżarzają się czerwienią. Szczyt Rosengarten (niem. ogród różany) udowadnia, że zasługuje na swoją nazwę. Podczas tego przepięknego spektaklu natury człowiekowi się zdaje, że trafił do krainy króla Laurina, baśniowego miniaturowego króla różanego ogrodu.

Górski świat jak plac zabaw
Na urlopie w Laurein mamy góry w zasięgu ręki. Na wysokości 1.148 metrów wzrok prześlizguje się ze szczytu Rosengarten na grupę Maddalena i Brenta, aż do masywu Presanella. Wiele szlaków wędrownych wiedzie przez gęste lasy iglaste, szemrzące strumienie i soczyście zielone łąki z drzewami wiśniowymi i krzewami leszczyny. Zarówno miłośnicy przyrody, jak i sportowych aktywności podczas pieszych wędrówek i rajdów rowerowych mogą odkrywać wspaniałe krajobrazy otaczające Laurein. Łatwe szlaki turystyczne prowadzą do dawnych zagród chłopskich i do świata wiejskiej kultury. Jedną z ulubionych dróg wokół Laurein jest trasa szlakiem zagród, po której przez 6,5 godziny maszeruje się od gospodarstwa do gospodarstwa, poznając przy okazji chłopskie tradycje. Wybór kwatery w Laurein w zimie to gwarancja bliskości ośnieżonych stoków górskich w masywie Deutschnonsberg i w dolinie Ultental. Biegaczy narciarskich przyciąga trasa biegowa, rodziny z dziećmi - naturalny tor saneczkarski o długości 500 metrów lub przyjazny najmłodszym ośrodek narciarski „Schwemmalm“. Na wysokość 2.600 m n.p.m. można dostać się wygodnym wyciągiem, zaś licznymi nartostradami - o łącznej długości ponad 25 km – da się szybko zjechać do doliny.

Wiosna w Laurein pod znakiem mniszka lekarskiego
Szczególnym wydarzeniem wiosennym w Laurein jest Tydzień Mniszka Lekarskiego - jedno z najstarszych wydarzeń kulinarnych w Południowym Tyrolu. Tydzień mniszka odbywa się pod masywem Deutschnonsberg od 1996 roku, a inicjatorem tego święta był nie kto inny jak zakonnik i zielarz -Hermann-Josef Weidinger. Lecznicza moc mniszka lekarskiego znana jest w środowisku wiejskim od pradawnych czasów, lecz w tych dniach roślina ta, będąca ewidentnym zwiastunem wiosny, odgrywa także ważną rolę kulinarną. Goście mogą skosztować potraw z liści, kwiatów i korzeni dziko rosnącego mniszka. Będąc na urlopie w jednej z tutejszych kwater, można również wziąć udział w kursie gotowania. W programie imprezy są także wędrówki śladami ziół oraz święto mniszka.
Goście spędzający urlop w gospodarstwie w Laurein poznają nie tylko przyrodę i kulinaria okolicy, lecz także jej kulturę. Późnogotycki kościół parafialny w Laurein liczy sobie ponad 500 lat. Szczególnie cennym jego zabytkiem jest złocony ołtarz.

Dlaczego warto spędzić urlop w Laurein?
  • Sałatka i risotto z mniszka lekarskiego: odkrywaj nieznane obszary kulinarne
  • Trasa szałasów (Hüttenweg) z Laurein do przysiółka Schmieden
  • Widoki na słynny szczyt Rosengarten

Apartamentach i pokojach