Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Waidbruck: kultura i przyroda na wyciągnięcie ręki

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w Waidbruck
Zwiedzanie zamku Trostburg to obowiązkowy punkt programu podczas urlopu w gospodarstwie w Waidbruck. O najsławniejszym mieszkańcu, Oswaldzie von Wolkenstein, opowie gościom Trostburg-Tresl, najstarsza mieszkanka zamku.

U wrót doliny Grödental leży Waidbruck, najmniejsza gmina południowego Tyrolu, licząca dwustu mieszkańców. Zupełnie nie ujmuje to jednak jej znaczeniu. Już za czasów rzymskich powstała tu pierwsza osada zwana Sublavio, a w średniowieczu Waidbruck stanowił miejsce wytchnienia dla podróżujących i pielgrzymów. W międzyczasie gmina przeistoczyła się z miejsca tranzytowego w bazę wypadową na wycieczki po regionie turystycznym Eisacktal-Wipptal.

Urlop w gospodarstwie w Waidbruck: miejscowa atrakcja, czyli zamek Trostburg
Podziwiając widoki z wakacyjnego apartamentu w Waidbruck, nasz wzrok mimo woli przyciągnie imponująca twierdza Trostburg. O tym, że ten jeden z najbardziej znanych obiektów zamkowych Południowego Tyrolu ma co nieco do opowiedzenia, można się przekonać, odwiedzając jego wnętrza. Wzmianka o zamku pojawiła się w dokumentach po raz pierwszy w roku 1173, kiedy to Trostburg był siedzibą krewnych w linii bocznej hrabiego von Wolkenstein-Trostburg. Był to jeden z najbardziej liczących się arystokratycznych rodów Tyrolu. Przez około 600 lat zamek Trostburg służył im za siedzibę. Na zamku swoje dzieciństwo spędzał również znany minnesinger Oswald von Wolkenstein.

Historia Trostburg-Tresl
W roku 1981 zamek Trostburg przeszedł na własność Instytutu Zamkowego Południowego Tyrolu, co uratowało go przez popadnięciem w ruinę. Dziś jest ogólnie dostępny dla zwiedzających. Atrakcje zamku Trostburg, takie jak pełna przepychu sala rycerska ze zdobionym herbami kasetonem z epoki renesansu czy gotycka izba z potrójnym drewnianym kolebkowym stropem, można w trakcie urlopu w Waidbruck zwiedzić z przewodnikiem. Aby tu trafić, zwiedzający wybierają najczęściej strome 20-minutowe podejście szlakiem Rittersteig, wiodącym do zamku z kościoła parafialnego w Waiburg. Po dotarciu na miejsce gości oprowadza po zamkowych murach Theres Gröber, znana tu jako Trostburg-Tresl. Jest ona ściśle związana z zamkiem Trostburg. Jako jego dobry duch spędziła tu całe swoje życie. Oprócz oprowadzania turystów troszczy się o sprawy administracyjne i uprawy. Jej opowieści sprawią, że wycieczka po zamku będzie dla nas wyjątkowym przeżyciem. Oprócz Instytutu Zamkowego w Trostburg mieści się także Muzeum Zamkowe Południowego Tyrolu oraz stała wystawa „Zamki – historyczne budowle” z licznymi makietami zamków. W Trostburg czeka zwiedzających jeszcze jedna atrakcja: największa zabytkowa prasa do wina, określana także jako „Torggl”.

Spokojnie i aktywnie
W dawnych czasach w licznych okolicznych zamkach schronienie i odpoczynek znajdowali książęta udający się na uroczystość koronacji cesarza rzymskiego. Także i dziś goście spędzający urlop w Waidbruck cenią sobie spokój i korzystne położenie komunikacyjne tej najmniejszej gminy Południowego Tyrolu. Latem apartament wakacyjny w Waidbruck to idealny punkt wypadowy na dalekie piesze wędrówki po górskich łąkach czy też na wymagające wyprawy do doliny Grödnertal, zimą zaś - na miłe chwile białego szaleństwa w przyjaznym dla rodzin ośrodku narciarskim Seiser Alm. Do pobliskich miast Bolzano, Klausen i Brixen dotrzeć można pociągiem w zaledwie kilka minut. Kto woli pedałowanie, ten udając się do położonego na północy Klausen lub do leżącego na południu doliny Eisacktal Bolzano, ma do dyspozycji ścieżkę rowerową.

Dlaczego warto spędzić urlop w Waidbruck?
  • Centralne położenie w regionie turystycznym Eisacktal-Wipptal
  • Możliwość poznania zamkowej krainy Południowego Tyrolu
  • Dla aktywnych trasa rowerowa Eisacktaler Radweg

Apartamentach i pokojach