Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Barbian: słodka pokusa

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Barbian
Urlop w gospodarstwie w wiosce śliwek. Barbian leży na urodzajnym tarasie wśród gór w południowej części doliny Eisack i oferuje przyjemności dla wszystkich zmysłów.

Barbius, rzymski posiadacz ziemski, nazwał miejscowość swoim imieniem. Wykopaliska archeologiczne wskazują jednak, że w rejonie dzisiejszej gminy Barbian ludzie osiedlili się już na długo przed Rzymianami. Współcześnie gmina liczy około 1.700 mieszkańców i rozciąga się od Kollmann na samym dole w dolinie przez przysiółki Saubach i Dreikirchen aż do Rittner Horn. Stojące tam stare mury graniczne dziś wciąż jeszcze świadczą o sporze na halach, jaki przed wiekami rozgorzał pomiędzy Barbian a Ritten.

Urlop w gospodarstwie w Barbian: krzywa wieża
Niezależnie od tego, ile razy odwiedziło się już wioskę Barbian leżącą na wysokości 836 m n.p.m., nieodmiennie wprawia w zdumienie wieża kościoła parafialnego św. Jakuba Starszego. Ma ona wysokość około 37 metrów, a jej wierzchołek jest odchylony od pionu o 1,57 metra, co sprawia, że ta wieża z ośmiokątnym hełmem jest faktycznie bardziej krzywa niż słynna wieża w Pizie. Podczas pobytu w kwaterze urlopowej w Barbian warto też zwiedzić kościółek Grobu Świętego poniżej drogi z Waidbruck do Barbian, kościół św. Leonharda oraz kościół Trójcy Świętej w Kollmann, a także kościół śś. Ingenuina i Albuina w sielankowym przysiółku Saubach.

Uzdrowisko Dreikirchen: letnisko o nostalgicznym charakterze
Do uzdrowiska Dreikirchen, znanego szeroko poza granicami Barbian, można dotrzeć tylko na piechotę. Między XIII a XVI wiekiem na odludnej leśnej polanie w prastarym miejscu pogańskiego kultu źródła zbudowano trzy małe, przylegające do siebie kościoły: św. Gertrudy, św. Mikołaja i św. Magdaleny. We wnętrzu tych trzech świątyń na zwiedzających czekają gotyckie ołtarze skrzydłowe i bogate freski z późnośredniowiecznej szkoły Brixen. Uzdrowisko Dreikirchen zawsze cieszyło się popularnością. Na letnisku w przysiółkach Barbian przebywali tak znamienici goście jak Zygmunt Freud, Christian Morgenstern czy Franz von Defregger. Osoby zainteresowane architekturą powinny wybrać się do położonego powyżej uzdrowiska Dreikirchen hotelu Briol zbudowanego w 1928 roku przez artystę Huberta Lanzingera w stylu Bauhaus. Hotel Briol wraz z willami letniskowymi stanowi interesujący zespół zabudowań, do których należy też dom Mimi autorstwa znanego architekta Loisa Welzenbachera. Szczególnie piękna trasa spacerowa wokół hotelu Briol i uzdrowiska Dreikirchen zaczyna się przy wodospadach Barbian, gdzie woda spada ośmioma kaskadami na odcinku o łącznej długości 200 metrów. Pierwszy wodospad o wysokości 85 metrów jest jednocześnie najwyższy.

Śladami przeszłości
Urlop w Barbian to bliski kontakt z historią. O tym, że Barbian od niepamiętnych czasów był punktem tranzytowym świadczą historyczne szlaki oraz pozostałości cesarskiej drogi w przysiółku Saubach czy powstała w 1314 roku i wciąż używana droga Kuntersweg w Kollmann. Z Barbian widać zamek Trostburg w Waidbruck. Ten imponujący kompleks zamkowy powstał pod koniec XII wieku. To tutaj część swojej młodości spędził późnośredniowieczny poeta i kompozytor Oswald von Wolkenstein.

Rozkosze podniebienia w Barbian: delektowanie się śliwkami i kasztanami („Keschtn“) oraz wędrówki
Na urlopie w Barbian smakosze nie będą narzekać. Tamtejsze śliwki uprawiane przez miejscowych rolników od późnego średniowiecza dzisiaj wciąż jeszcze są ważnym składnikiem lokalnej kuchni i chętnie robi się z nich słodkie potrawy. Co roku we wrześniu mieszkańcy Barbian poświęcają tym ciemnoniebieskim owocom cały szereg imprez kulinarnych. Podczas tygodnia śliwek w Barbian można tych owoców skosztować w najrozmaitszych postaciach: od marmolady po chleb śliwkowy, knedle ze śliwkami, struclę śliwkową aż do sycących pełnych dań. Po jedzeniu warto się wybrać na spacer wśród śliw na śliwkowym pieszym szlaku, który dzięki umieszczonym na nim licznym tablicom informacyjnym stał się zajmującą ścieżką edukacyjną. W jesiennych miesiącach w Barbian w centrum uwagi gastronomicznej są jadalne kasztany z doliny Eisack. W tradycyjnych winiarniach Törggelekellern ten szczególnie smaczny owoc stanowi ukoronowanie typowego posiłku podczas Törggelen, czy to w postaci pieczonej, czy jako nadzienie wiejskich pączków. Z Barbian można się wybrać na pasującą do tej kulinarnej atrakcji wędrówkę trzecim odcinkiem szlaku kasztanowego w dolinie Eisack – Eisacktaler Keschtnweg. Ten kasztanowy szlak biegnie przez krajobraz wypielęgnowanych upraw, małe przysiółki i wielobarwne lasy mieszane. W ciągu pięciu godzin marszu można nim dojść do Leitach na płaskowyżu Rittner.

Dlaczego warto spędzić urlop w Barbian:
  • Najbardziej krzywa wieża regionu
  • Naturalne widowisko: wodospady w Barbian
  • Specjały ze śliwek z Barbian i kasztanów z doliny Eisack

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 14 gospodarstw