Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Vahrn: brama na południe

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Vahrn
Urlop w gospodarstwie w Vahrn między winem, sztuką a przyrodą: ta gmina w dolinie Eisack jest najbardziej na północ wysuniętym rejonem winiarskim na południe od Alp.

W pobliżu biskupiego miasta Brixen na stożkowatym gruzowisku skalnym u wejścia do doliny Schalderer leży zamieszkiwana przez 4.500 osób gmina Vahrn z wioskami Vahrn oraz Neustift w niecce doliny oraz z górskimi przysiółkami Spiluck i Schalders. Łagodny klimat od zawsze sprzyjał uprawie winorośli i owoców. Śródziemnomorskie rośliny, takie jak winorośl i kasztanowce, charakteryzują krajobraz na równi z lasami świerkowymi, górskimi łąkami i strumieniami. Poza tym gmina Vahrn ze względu na swoje położenie przy trasie Brennerstraße ma długą przeszłość jako okolica urlopowa.

Urlop w gospodarstwie w Vahrn: tradycja zobowiązuje
Trasa Brennerstraße zawsze była ważnym szlakiem łączącym północ i południe. Już w średniowieczu właściciele gospód i rzemieślnicy osiadli w Vahrn uzyskiwali wpływy z ruchu odbywającego się na tym szlaku. Obok szlacheckich rodów z Brixen, które od zawsze spędzały lato w Vahrn i okolicznych przysiółkach, wraz z budową kolei Brenner pod koniec XIX wieku do tej małej alpejskiej wioski z łagodnym klimatem i doskonałym winem zaczęli też przyjeżdżać zamożni urlopowicze z Wiednia i Monachium. Pochodzące z tego okresu okazałe budynki z wykuszami, blankami, bramami i murami wokół ogrodów są charakterystyczne dla okolicy. Typowe dla krajobrazu gminy są również ruiny zamku Salern. Z wioski Vahrn można dotrzeć do pozostałości murów i stołpu po przyjemnym spacerze szlakiem Carla Toldta. Warto również zwiedzić kościół parafialny św. Jerzego zbudowany na występie skalnym ponad Vahrn. W tym kościele, pochodzącym prawdopodobnie z okresu reformy gregoriańskiej w XII wieku, znajdują się interesujące z punktu widzenia historii sztuki freski, ołtarz główny, a także romańska Madonna.

Sztuka i wino
Urlop w Vahrn to rozkosz dla wszystkich zmysłów. Podczas zwiedzania największego kompleksu klasztornego w Tyrolu, założonego w 1142 roku augustiańskiego klasztoru Neustift, można podziwiać dzieła z różnych epok historycznych, od romańskich po rokokowe: kościół klasztorny ze słynnymi freskami na suficie, średniowieczne krużganki, biblioteka z wielką salą w stylu rokokowym, klasztorny dziedziniec z ośmiokątną łaźnią i kaplica św. Michała znana jako anielski gród. Historyczne ogrody klasztorne z uczęszczaną ptaszarnią i studnią-fontanną są równie imponujące jak klasztorna piwnica, w której od ponad 850 lat produkuje się wysoko cenione białe wina z doliny Eisack. Kieliszek wina Sylvaner, Kerner czy Gewürztraminer smakuje wyśmienicie z kolejnym smakołykiem z Vahrn: sycącym pączkiem z Schalders.

Kontakt z przyrodą w dolinie...
Kwatera urlopowa w Vahrn oferuje wiele możliwości wypoczynku. Ochłodę w gorące dni zapewni objęte ochroną przyrody jezioro Vahrner - biotop i jezioro kąpieliskowe w jednym. Kto lubi samotne spacery, powinien się wybrać dalej do pobliskiej strefy wypoczynkowej nad potokiem Schalderer. Szczególnie warto polecić prowadzący przez tę okolicę szlak, który biegnie obok jednej z najstarszych w regionie gospód. Znajduje się tu również szlak rowerowy i pieszy doliny Eisack, na którego równych odcinkach można wygodnie spenetrować całą dolinę Eisack.

... i w górach
Szczególnie spokojny jest urlop w gospodarstwie w Vahrn spędzany w przysiółkach Spiluck i Schalders położonych na wysokości ponad 1.000 metrów. Bezpośrednio stamtąd, bez konieczności dodatkowego przemieszczania się, można wyruszyć na interesujące wycieczki: wejście na płaskowyż Spilucker, widokową skałę z panoramą całej doliny Eisack i szczytów masywu Geisler, czy wędrówka widokowym szlakiem ziół leczniczych Spilucker. Eldorado dla miłośników wspinaczki stanowi natomiast park wspinaczkowy Waldkofel Spiluck z różnymi szlakami na pionowej skale i spektakularnym widokiem Dolomitów. Zimą radość młodszym i starszym sprawi tor saneczkowy rozpoczynający się w Waldkofel. Spiluck i Schalders to również idealny punkt wypadowy na wędrówki i wycieczki na rowerach górskich w rejonie Alp Sarntalskich, gdzie kuszą między innymi jezioro Schrütten czy hala Steinwiesen. Poza tym z Vahrn bardzo szybko można dotrzeć do rejonu wędrówkowego i narciarskiego wokół góry Plose.

Dlaczego warto spędzić urlop w Vahrn:
  • Wino i sztuka w klasztorze Neustift
  • Wiele możliwości wycieczek w dolinie i w góry
  • Spokojne położenie wśród winnic i sadów