Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Natz-Schabs: słoneczna kraina jabłek

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Natz-Schabs
Urlop w gospodarstwie na płaskowyżu wśród jabłoni. Natz-Schabs w dolinie Eisack jest najbardziej na północ wysuniętym obszarem upraw jabłoni w Południowym Tyrolu.

Rejon wypoczynkowy Natz-Schabs składa się z pięciu wsi: Natz, Schabs, Raas, Viums i Aicha. Rozciąga się na płaskowyżu ponad miastem Brixen na wysokości od 730 do 890 m n.p.m. Około 3.000 mieszkańców gminy żyje prawie wyłącznie z upraw jabłek i z turystyki. Krajobraz kształtują sady owocowe, lasy i wypielęgnowane uprawy.

Wakacje w kwaterze urlopowej w Natz-Schabs: od kwiatu do owocu
Zanim na płaskowyżu wśród gór między Eisack a Rienz stała się możliwa uprawa jabłoni, miejscowa ludność żyła w biedzie. Ułożenie jedenastokilometrowego wodociągu pod naturalnym ciśnieniem prowadzącego z Lüsen na płaskowyż Natzer w latach 50-tych umożliwiło nawodnienie powierzchni gruntów, a tym samym uprawę owoców w Natz-Schabs. Dzisiaj na powierzchni około 270 hektarów szczególnie dobrze rosną tam odmiany Golden Delicious, Jonagold, Elstar i Gala. Ponad 900.000 jabłoni daje rocznie zbiory powyżej 11.000 ton jabłek. W Natz-Schabs uprawia się też winorośl i produkuje znane białe wina Müller Thurgau i Sylvaner. Szczególny klimat z dużą liczbą godzin nasłonecznienia i chłodnymi nocami po ciepłych dniach oraz praca miejscowych rolników sprawiają, że zbiory są obfite. Kto wiosną na widok białego morza kwiatów lub późną jesienią na widok dojrzałych jabłek na drzewie będzie chciał uzyskać więcej informacji o tych owocach, może od kwietnia do października wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem i poznać ciekawostki dotyczące tradycyjnej uprawy jabłek.

Różnorodność wędrówek
Urlop w gospodarstwie w Natz-Schabs to możliwość skorzystania z 65-kilometrowej sieci dobrze oznakowanych szlaków wędrówkowych. Z dala od uciążliwego ruchu tranzytowego można wygodnie przejść z Natz na płaskowyż przez miejscowe wioski, podziwiając przy okazji malownicze kościoły i kaplice, jak na przykład kościółek św. Magdaleny w Viums. Poza tym ten rejon wypoczynkowy oferuje wiele szlaków tematycznych, jak szlak jabłkowy prowadzący z Natz do Schabs, spacerowa trasa „Wina i wody“ w Raas czy pełne wrażeń zejście do wąwozu Rienz. Nawet do biskupiego miasta Brixen czy znanego klasztoru Neustift można z Natz-Schabs wygodnie dojść pieszo. Jedynym w swoim rodzaju przeżyciem jest również obejście biotopu mokradła Raiermoos przyrodniczą ścieżka edukacyjną. Raiermoos wraz z biotopami Sommersürs w Viums oraz Zuzzis i Laugen w Natz to habitat zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Równina Natz-Schabs znakomicie nadaje się do biegania na nartach czy uprawiania nordic walking.

Natz-Schabs w centrum
Dzięki swojemu centralnemu położeniu na przecięciu szlaków rowerowych w dolinach Eisack, Wipp i Puster Natz-Schabs jest doskonałym punktem wypadowym do spenetrowania na wycieczkach rowerowych zarówno doliny Puster, jaki i doliny Eisack. Przez cały rok Natz-Schabs jest idealnym punktem wyjścia na wycieczki znanymi szlakami wędrówkowymi, na przykład na halę Lüsner. Zimą można stamtąd dotrzeć do pobliskich ośrodków narciarskie przystosowanych dla rodzin, na przykład na górze Plose. Goście odpoczywający w kwaterze urlopowej w Natz-Schabs mogą bez dużego nakładu czasu obrać kurs na cele kulturalne: na pewno warto zwiedzić miasteczko Klausen i niegdysiejsze miasto biskupie Brixen z muzeami i zabytkowymi budynkami, fortecę Franzensfeste czy zamek Rodenegg.

Wieś świętuje
W rejonie wypoczynkowym Natz-Schabs przez cały rok panuje dobry nastrój. 1 maja w Natz odbywa się święto królowej jabłek, na którym zbierają się królowe jabłek z kraju i zagranicy. Szczególnie warto zobaczyć królewski orszak przejeżdżający świątecznie przyozdobionymi wozami. W czerwcu miłośnikom muzyki warto polecić odbywający w Natz weekendowy Festiwal Alpen-Flair, należący do najbardziej niezwykłych świąt ludowych w Południowym Tyrolu. Oferta wykonywanej na żywo muzyki jest przebogata: od znanych przebojów przez muzykę ludową do rocka i popu. W lipcu i sierpniu w Natz odbywa się cotygodniowa popularna impreza „Sunnseitn Feschtl“ z wieczornym jarmarkiem, muzyką i specjałami, takimi jak „tirtlen“ czy polenta. W porze zakończenia zbiorów płaskowyż obchodzi święto jabłek, podczas którego następuje koronacja nowej królowej jabłek. Objęcie przez nią urzędu przypieczętowane jest tradycyjnie odkrojeniem kawałka strucli. Po południu odbywa się wielki pochód dożynkowy. Szczególną popularnością wśród młodszych i starszych cieszy się wóz z okazałą jabłkową koroną. W chłodniejszej porze roku w Natz znowu robi się gorąco, tym razem podczas biegu Krampusa. Ten pokazowy przemarsz grupy Krampusa to dla widzów okazja do podziwiania przebierańców ubranych w ciekawe maski i kostiumy.

Dlaczego warto spędzić urlop w Natz-Schabs:
  • Położenie w zacisznym miejscu, wśród sadów jabłkowych
  • Idealny punkt wypadowy na wycieczki do doliny Eisack i Puster
  • Różnorodne szlaki wędrówkowe: od wąwozu do biotopu, od wsi do miasta

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 20 gospodarstw