Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie we Franzensfeste: nowoczesna twierdza

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie we Franzensfeste
Na urlopie w gospodarstwie we Franzensfeste będziecie mieli widok na twierdzę, która była kiedyś największą fortyfikacją Europy. Dziś spotykają się tu teraźniejszość i historia.

Z racji swojego korzystnego położenia gmina Franzensfeste była od stuleci ważnym węzłem komunikacyjnym. Wiódł tędy również szlak bursztynowy. Tą słynną drogą handlową wędrowały z północy Europy do krajów śródziemnomorskich różne poszukiwane towary, na przykład bursztyny. Dziś wakacyjna kwatera we Franzensfeste jest doskonałym punktem wypadowym na wycieczki do dolin Wipptal, Eisacktal czy Pustertal. Rowerzyści mają do dyspozycji ścieżkę Brenner–Bozen, prowadzącą z Brenner do stolicy Południowego Tyrolu Bolzano i liczącą sobie 96 km. Mimo że Franzensfeste leży na uboczu, to jest dobrze skomunikowana z innymi ośrodkami. Gmina, wraz z przysiółkami Mittewald, Grasstein i Oberau, zapewnia przyjeżdżającym tu turystom spokój bez konieczności całkowitej izolacji od świata.

Urlop w gospodarstwie we Franzensfeste: imprezy z historią w tle
Charakterystycznym elementem gminy Franzensfeste jest twierdza nosząca tę samą nazwę. Na jej terenie obejmującym 65.000 metrów kwadratowych styka się regularnie teraźniejszość z przeszłością. W olbrzymim labiryncie twierdzy Franzensfeste, który tworzą pełne zakamarków pokoje, korytarze i schody, znajduje się dziś jedno z dziesięciu muzeów Południowego Tyrolu. Od roku 2005 coraz częściej ten zabytkowy kompleks jest wykorzystywany jako scena imprez kulturalnych. W czasie koncertów i festiwali open-air młodzi ludzie tańczą także w zamkowych wnętrzach. Okalają je stare mury zbudowane swego czasu przez Habsburgów. Cesarz Austriaków Franciszek I, od którego imienia pochodzi nazwa twierdzy, zlecił w 1833 roku wybudowanie potężnych umocnień. Były one gotowe po zaledwie pięciu latach prac. Wtedy ten potężny bastion, wzniesiony z granitowych płyt, uchodził za największą twierdzę Europy. Nie musiała ona zresztą potwierdzać wytrzymałości swoich murów: Franzensfeste nigdy nie była polem bitwy, służyła przede wszystkim jako magazyn broni i materiałów wybuchowych. Zasłynęła również z tego, że podczas drugiej wojny światowej Włochy przechowywały tu swoje rezerwy złota. Duża część tych rezerw jest od tamtej pory uznana za zaginioną. Podczas urlopu we Franzensfeste można na własną rękę zwiedzać stałe ekspozycje muzealne oraz dużą część umocnień, natomiast bardziej zakamuflowane miejsca twierdzy dostępne są wyłącznie z przewodnikiem.

Na piwo z bojownikiem o wolność Andreasem Hoferem
Na stałe na karty historii wpisało się także położone w pobliżu gminy Franzensfeste miejsce zwane Sachsenklemme. W tym szczególnie przewężonym punkcie doliny udało się południowotyrolskiemu bojownikowi o wolność, Andreasowi Hoferowi, złapać w pułapkę oddziały francuskie i zmusić je do poddania się. Od roku 2009, który był rokiem upamiętniającym postać Andreasa Hofera, istnieje w Sachsenklemme browar warzący własne piwo o nazwie ”Andreas Hofer”. Twierdza jest charakterystycznym elementem w krajobrazie gminy. Jednakże spędzając urlop we Franzensfeste, można odkryć tam wiele więcej. Jednym z ulubionych celów rodzinnych wycieczek jest jezioro Puntleider See. Mieszkańcy i turyści mogą także wybrać się na zagospodarowaną halę o tej samej nazwie, porośniętą na obrzeżach limbami, modrzewiami i świerkami. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu odnajdą się w parku wspinaczkowym „Hohe Festung“. Na granitowych skałkach niedaleko twierdzy Franzensfeste początkujący wspinacze mogą sprawdzić swoje umiejętności.

Dlaczego warto spędzić urlop we Franzensfeste?
  • Wędkowanie na zbiorniku retencyjnym
  • Pokazowa elektrownia wodna – obraz współdziałania techniki i natury
  • Trasy narciarskie na górze Plose w Brixen

Apartamentach i pokojach