Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Mühlwald: tradycyjne schroniska i nasycona zieleń

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Mühlwald
Urlop w gospodarstwie w Mühlwald, spędzany z dala od zgiełku i w otoczeniu imponujących Alp Zillertalskich, to obietnica zarówno wypoczynku, jak i mnóstwa atrakcji dla aktywnych.

Nieopodal miejscowości Mühlen in Taufers od doliny Tauferer Ahrntal odchodzi dolina Mühlwald. U wejścia do niej leży Außermühlwald - wieś o dość rozporoszonej zabudowie, a mniej więcej pośrodku doliny położona jest stolica gminy Mühlwald. Ostatnią wsią w górnym krańcu doliny w kierunku głównego pasma Alp Zillertalskich jest Lappach. Z niewielkiej gminy Mühlwald można wspiąć się na 80 trzytysięczników w Tauferer Ahrntal. Jednak nie tylko doświadczeni alpiniści poczują się tu w swoim żywiole. Urlop w gospodarstwie w Mühlwald w ciekawy sposób spędzić mogą również rodziny z dziećmi. Ponadto gmina ta jest znakomitym punktem wypadowym na narty na Speikboden.

Trudno sobie wyobrazić urlop w gospodarstwie w Mühlwald bez zakonnic
Nazwa Mühlwald (młynowy las) po raz pierwszy pojawiła się około roku 1160 w dokumencie darowizny na rzecz klasztoru Sonnenburg w St. Lorenzen. Nazwę tę należy odczytać dosłownie: młyny w gęsto zalesionej okolicy. Młyny, potoki i tartaki są tu bowiem częstym widokiem. Chcąc poznać dolinę, z kwatery urlopowej w Mühlwald można wyruszyć na wiele różnych szlaków tematycznych, których wspólnym motywem jest potęga wody. Ze starych dokumentów wynika jasno, że dolina Mühlwald była trudnym terenem, a jej zasiedleniu sprzyjało sąsiedztwo klasztoru Sonnenburg. Przez stulecia prawa własności do tych ziem należały do zakonu benedyktynek w Sonnenburg. Mühlwald i Lappach długo pozostawały samodzielnymi gminami. Dopiero w czasach faszyzmu te trzy miejscowości połączono w jedną gminę. Po drugiej wojnie światowej stan taki pozostał, a pierwszy burmistrz był przedstawicielem wszystkich mieszkańców gminy.

Z kwatery urlopowej w Mühlwald na halę
Szlak hal w Mühlwald to prawdziwa klasyka w masywie Speikboden. Ta wysokogórska trasa słynąca z bajecznej panoramy biegnie oznakowanymi ścieżkami i wąskimi podejściami wzdłuż wielu zielonych pastwisk i w ciągu około czterech godzin doprowadzi nas na halę Weizgruber. Można tam również dotrzeć dłuższą trasą, która rozpoczyna się przy dolnej stacji ośrodka narciarskiego i wędrówkowego Speikboden. Z pierwszego odcinka nie da się wrócić na piechotę: wjeżdżamy bowiem wyciągiem wagonikowym lub krzesełkowym na górną stację leżącą na wysokości 2.400 metrów. Następnie wędrujemy od hali do hali oznakowanymi szlakami. Rodziny i ci, którzy preferują krótszą drogę na halę Weizgruber, mogą tam wygodnie dotrzeć z parkingu. Zimą szeroki szlak przekształca się w tor saneczkowy.

Klejnot w wysokich górach
Panorama jest tu doprawdy malownicza: przed naszymi oczami rozciąga się widok na krystaliczne turkusowo-niebieskie jezioro Neves-Stau otoczone trzytysięcznikami, z których spływają wody topiących się lodowców, lub też na jezioro Lappacher Stau leżące w głębi górnej części doliny, nieopodal wsi. Szczyty Hohe Weißzint, Große Möseler i Turnerkamp w Alpach Zillertalskich stanowią granicę oddzielającą dolinę Mühlwald od Austrii. Tutaj zaczynają się szlaki piesze prowadzące na hale i do schronisk, stąd również wyruszają wyprawy wspinaczkowe na wymagające przygotowania i wysiłku szlaki w wysokich Alpach. Do jeziora można dotrzeć wąską, stromą i płatną drogą. Bezpośrednio nad jeziorem znajduje się duży parking. Wokół akwenu prowadzi okrężny szlak, można też dotrzeć stamtąd do Staumauer. Szlak wysokogórski Neves zaczyna się na północnym brzegu jeziora Stau i prowadzi stromo przez las, przez halę Neves do przełęczy o tej samej nazwie, gdzie wśród lodowców stoi schronisko Chemnitzer, znane również jako schronisko na przełęczy Neves. Dalej szlak prowadzi do schroniska Edelraut.

Dlaczego warto spędzić urlop w Mühlwald:
  • Zielone łąki i tradycyjne schroniska na halach
  • Krystaliczne jezioro Neves-Stau
  • Wysokogórskie wędrówki w Alpach Zillertalskich