Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Ahrntal: wędrówki przez świat kultury

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Ahrntal
Urlop w gospodarstwie w Ahrntal, leżącym w głębi doliny Tauferer Ahrn, to niekończące się zaskoczenia: niecodziennymi scenami z wiejskiego życia i przepięknymi krajobrazami.

Gmina Ahrntal liczy około 6.000 mieszkańców. Obejmuje miejscowości Luttach, stolicę Steinhaus (położoną na wysokości powyżej 1.000 m n.p.m.), St. Jakob, St. Johann, St. Peter i Weißenbach. Wiejskie życie i rękodzieło stanowią tutaj starannie pielęgnowaną tradycję. Aż do późnych lat XX wieku tutejsi gospodarze byli zdani prawie wyłącznie na siebie i we własnym zakresie musieli sobie zapewnić wszystko, czego potrzebowali do życia.

Wycieczka po muzeach na urlopie w gospodarstwie w Ahrntal
W trzech tutejszych muzeach zgromadzono najciekawsze zbiory z gminy Ahrntal. Muzeum szopek bożonarodzeniowych Maranatha w Luttach na powierzchni 1.300 m2 prezentuje twórczość ludową w postaci finezyjnie wykonanych szopek z całej Europy. Pobliski warsztat to okazja, aby poznać sztukę snycerską, jedno z tradycyjnych rzemiosł w Tauferer Ahrntal. Zaś muzeum górnictwa w Kornkasten w Steinhaus opowiada dzieje niestrudzonego wysiłku i ciężkiej pracy górników i pokazuje surowe warunki ich życia. Budynek Kornkasten służył niegdyś jako magazyn, w którym składowano wszystko, co niezbędne w eksploatacji kopalni – od sprzętów górniczych po zboże na pożywienie. Dzisiaj eksponaty zgromadzone w Kornkasten unaoczniają historię i sposób pracy kopalni. Jeśli komuś nie wystarczą zdjęcia i chciałby na własnej skórze doświadczyć, jak to jest pod ziemią, może się wybrać do sąsiedniej gminy Prettau i obejrzeć kopalnię, która jest udostępniona dla zwiedzających. Z czystej pasji powstało w Steinhaus być może najważniejsze muzeum minerałów we wschodnich Alpach. Można tam zobaczyć blisko 1.000 eksponatów pochodzących ze skał Alp Zillertalskich i Hohe Tauern. Najpiękniejszy kryształ górski pochodzi – jakże mogłoby być inaczej – z kopalni w Prettau.

Teldra Köscht, czyli miejscowa kuchnia
Kuchnia doliny Ahrn, potocznie zwana tutaj „Teldra Köscht“, jest odzwierciedleniem warunków życia i tradycji okolicznych gmin. Właśnie te proste dania określają dzisiejszy charakter kuchni w dolinie Puster. Do lat ‘60-tych dwudziestego wieku gospodarze i mieszkańcy tutejszych wsi byli zdani przede wszystkim na siebie i musieli sobie sami zapewnić wyżywienie z tego, co dawała ich „Toul“ (dolina). Przykładem tego jest szary ser. Ponieważ śmietana była potrzebna do wyrobu masła, zbierano ją, pozostawiając same chude mleko, z którego następnie wytwarzano szary ser. Aż do XIX wieku produkcją tego sera, czyli „Kasn“, zajmowały się wyłącznie gospodynie i serowarki, dopiero później zawód ten zaczęli wykonywać mężczyźni. Ze względu na niską zawartość tłuszczu serem tym już od lat interesują się smakosze i specjaliści. Dzięki temu szary ser z doliny Ahrn stał się poszukiwanym składnikiem dań przygotowywanych przez najlepszych kucharzy. Mimo niezwykłej popularności wytwarza się go nadal w sposób tradycyjny. Trudno uznać pobyt w dolinie Ahrn za zaliczony, jeśli się nie spróbowało choćby małego kawałka tamtejszego szarego sera. To pewne. Jadało się go tutaj od zawsze, pokrojony w plasterki, podawany z octem i krążkami cebuli. Prawdziwym knedlom, które kiedyś były regularnym posiłkiem serowarów i osób pracujących w lesie, szary ser nadaje charakterystyczny intensywny smak.

Piękne widoki z kwatery urlopowej w Ahrntal
Rowerzyści, miłośnicy wspinaczki i wędrówek wypoczywający w gospodarstwie w Ahrntal na terenie rezerwatu przyrody Rieserferner-Ahrn mają do wyboru wiele różnych sposobów spędzania urlopu. Okoliczne szczyty to niezliczone możliwości również dla wymagających alpinistów. Dolinę otaczają dziesiątki trzytysięczników Alp Zillertalskich i masywu Durreck należącego do Hohe Tauern. Sporo do zaoferowania, i to nie tylko zimą, ma także ośrodek narciarski Klausberg. Latem warto się wybrać nad jezioro Klaus. Stamtąd, z wysokości 2.162 metrów, roztacza się bajeczny widok na lodowce na Schwarzenstein czy Löffler. Jezioro to jest popularnym celem wycieczek zarówno dla rodzin, jak i dla doświadczonych alpinistów traktujących to miejsce jako etap dłuższej wyprawy. Punktem wyjścia w kierunku jeziora jest górna stacja na Klausberg, dokąd można wygodnie dojechać wyciągiem. Wysportowani mogą rozpocząć trasę niemal bezpośrednio z kwatery urlopowej w Ahrntal i pieszo pokonać ten odcinek pod górę. Latem po wędrówce można zjechać do doliny specjalną zjeżdżalnią (Klausberg-Flitzer), podziwiając po drodze widowiskowe krajobrazy. W chłodnych porach roku Klausberg, a także Speikboden w gminie Sand in Taufers oczarowują znakomicie przygotowanymi trasami narciarskimi i tradycyjnymi schroniskami na halach. Urlop w gminie Ahrntal czy też w sąsiedniej gminie Prettau cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników nart biegowych.

Dlaczego warto spędzić urlop w Ahrntal
  • Tradycyjna miejscowa kuchnia Teldra Köscht
  • Wiejskie tradycje widziane z bliska
  • Wędrówki, wspinaczka i jazda na rowerze w rezerwacie przyrody Rieserferner-Ahrn

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 16 gospodarstw