Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w rejonie hali Seiser i masywu Schlern: bajkowo

Agroturystyka w Seiser Alm - Schlerngebiet
Na urlopie w gospodarstwie w rejonie hali Seiser i masywu Schlern najważniejsza jest przyroda.

Dzięki Dolomitom w tle i wyjątkowemu ukształtowaniu terenu hala Seiser wraz z otaczającym ją masywem Schlern stanowią lubiany rejon przyrodniczy. Hala Seiser ma wymiary siedem na osiem kilometrów, co czyni ją największą wysokogórską halą w Europie i wymarzonym miejscem dla wędrowców, narciarzy i miłośników wycieczek narciarskich. A nad wszystkim czuwa Schlern, góra symbol Południowego Tyrolu.

Urlop w gospodarstwie w rejonie hali Seiser i masywu Schlern
Tutejsi gospodarze od zawsze pędzili latem bydło na halę Seiser. 56 km2 łąk i pastwisk to prawdziwy raj dla krów. Nic więc dziwnego, że lokalna gospodarka nastawiona jest na hodowlę bydła: w większości gospodarstw hoduje się krowy, w innych również owce, kozy, kury i króliki. Uprawą owoców zajmują się tylko gospodarstwa położone głębiej, choć własny niewielki ogród z warzywami i ziołami na codzienny użytek mają tu prawie wszyscy. Tych miejscowych smakołyków goście sami mogą spróbować podczas wypoczynku w kwaterze urlopowej w rejonie hali Seiser i masywu Schlern.

Tam, gdzie śpiewają wróble: Kastelruth
Osoby, które chciałyby spędzić urlop u podnóża Schlern, mają do wyboru trzy gminy: Kastelruth, Völs am Schlern i Tiers. Łączy je fakt, że wszystkie stanowią doskonałą bazę wypadową na wycieczki na łonie przyrody. Każda ma też jednak własne zalety. Z Kastelruth pochodzi znany w całej Europie zespół muzyki ludowej Kastelruther Spatzen, czyli wróble z Kastelruth. Fani tej śpiewającej i grającej grupy spotykają się w Kastelruth w dwa razy w roku: w połowie czerwca na Spatzen Open Air i w połowie października na Kastelruther Spatzenfest. Naturalnie to jeszcze nie wszystko, co gmina ma do zaoferowania: tutaj znajduje się dolna stacja kolei gondolowej na halę Seiser, gdzie nie jeżdżą samochody, więc bez własnego pojazdu wygodnie można dotrzeć do różnych szlaków wędrówkowych. Ciekawym celem wycieczek są owiane legendą ruiny dwóch zamków: Salegg i Hauenstein. Na zamku Hauenstein mieszkał i tworzył znany średniowieczny poeta Oswald von Wolkenstein.

Kąpiel w górskim jeziorze: Völs am Schlern
O ile w Kastelruth ton krajobrazowi nadaje hala Seiser, o tyle Völs am Schlern – jak już sygnalizuje sama nazwa gminy – ma swój własny znak rozpoznawczy: górę Schlern właśnie. Wokół tego charakterystycznego pasma skał narosło wiele podań: ponoć czarownice umawiały się na Schlern z diabłem na tańce. Zresztą nawet dzisiaj są tu one wciąż wszechobecne: na przykład szlak do Hexenbänke (Ławy Czarownic) prowadzi do miejsca, w którym zasiadały najważniejsze czarownice i skąd miały na oku cały rejon Schlern. Kto woli nastroje mniej baśniowe, może się wybrać do Völser Weiher. To górskie jezioro położone wśród jodłowego lasu latem urzeka swoim przyjemnym chłodem, a zimą przyciąga łyżwiarzy. W Völs am Schlern odbywa się jedna z dorocznych atrakcji rejonu: na początku czerwca wszystkie trzy gminy wspólnie organizują turniej Oswalda von Wolkensteina, średniowieczny turniej rycerski, któremu patronuje właśnie poeta z Kastelruth.

Biesiada z widokiem na Rosengarten: Tiers
Kogo na urlopie w gospodarstwie w rejonie hali Seiser i masywu Schlern kusi jedna z najpiękniejszych gór Południowego Tyrolu, Rosengarten, powinien się zdecydować na pobyt w Tiers. Tutaj codziennie będzie mógł wybierać: czy się wybrać na wędrówkę w kierunku rejonu Schlern i hali Seiser, czy może na Rosengarten. Tiers przyciąga jednak nie tylko szlakami wędrówkowymi, lecz także – zwłaszcza latem – przekonuje argumentami kulinarnymi: w Bergler Harass w czerwcu w punkcie widokowym przy Weiher Wuhnleger odbywa się piknik ze smakołykami z Południowego Tyrolu. W lipcu natomiast kusi biesiada w Bergler, kiedy przy dwunastometrowym stole wieczorem można podziwiać widok Rosengarten o zmierzchu i rozkoszować się potrawami przygotowanymi przez najlepszych kucharzy Tiers.

Dlaczego warto spędzić urlop na hali Seiser i w rejonie Schlern:
  • Największa w Europie hala wysokogórska: niezliczone możliwości wycieczek
  • Różnorodność: kąpiele w Völser Weiher, narty na hali Seiser, wędrówki na Schlern
  • Przepiękne widoki na Schlern i Rosengarten

Miejscowości urlopowe

Agroturystyka w Kastelruth

Agroturystyka w Kastelruth

Na urlopie w gospodarstwie w Kastelruth goście podążają śladami Oswalda von Wolkensteina i zespołu muzyki ludowej Kastelruther Spatzen, czyli wróbli z Kastelruth.
Szczegóły
Agroturystyka w Tiers

Agroturystyka w Tiers

Urlop w gospodarstwie w Tiers to wypoczynek w różanym ogrodzie króla Laurina.
Szczegóły
Agroturystyka w Völs am Schlern

Agroturystyka w Völs am Schlern

Na urlopie w gospodarstwie w Völs am Schlern można przeżyć piękne wakacje, a być może niekiedy nawet odrobinę czarów.
Szczegóły