Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Karneid: wędrówka wśród planet

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Karneid
Na urlopie w gospodarstwie w Karneid goście mieszkają w gospodarstwach, które długo były zdane tylko na siebie: do części z nich drogą można dotrzeć dopiero od lat 70-tych dwudziestego wieku.

Pionowe ściany, rwący potok i imponujące występy skalne: droga Eggentaler prowadzi przez wąwóz, który jest tak wąski, że w zdumienie wprawia sama myśl o tak brawurowym projekcie, jakim było wybudowanie tu drogi. Jednakże bez obaw: wakacje w kwaterze urlopowej w Karneid w żaden sposób nie ograniczają się do zobaczenia ciemnego i wąskiego wąwozu. Obszar gminy obejmuje tereny położone na wysokości od 235 do 1.680 metrów, a wszystkie gospodarstwa leżą na zboczach góry Karneider, na wysokości, gdzie wieją wiatry i skąd rozciąga się widok na rejon Rosengarten. Na terenie gminy znajdują się wsie: Steinegg, Gummer, Kardaun, Blumau i Karneid.

Urlop w gospodarstwie w Karneid to swoista podróż w czasie
O tym, że w Karneid zawsze żyło się dobrze, świadczą znaleziska z VII wieku przed Chrystusem: w środkowej epoce kamienia okolica ta była zasiedlona. Do dziś świadczą o tym pozostałości tak zwanych grodzisk w rejonie Karneid. Przez kilka stuleci mieszkańcy Karneid byli odcięci od świata, ponieważ do niedaleko położonego Bolzano prowadziła tylko stroma ścieżka. Dlatego też tutejsi gospodarze sami wytwarzali praktycznie wszystko, co im było potrzebne. Miejscowe muzeum w Steinegg pokazuje, jak wyglądało tu wiejskie życie. Wystawa przedstawia też zakorzenienie mieszkańców w religii, ich podejście do przyrody i różne zawody rzemieślnicze minionych czasów. Muzeum można zwiedzać tylko z przewodnikiem i takie oprowadzania odbywają się codziennie oprócz poniedziałków.

Na przestrzeni dziejów
Dzisiaj mieszkańcy Karneid nie są już zdani wyłącznie na siebie: od czasu, kiedy gminę połączono z okolicą siecią dróg, wielu z nich dojeżdża do pracy do leżącej nieopodal stolicy regionu - Bolzano. Na urlopie w gospodarstwie w Karneid goście nie będą więc już mieszkać w autarkicznych gospodarstwach: większość z nich nastawia się na teraz na hodowlę zwierząt. W pomieszczeniach gospodarczych i na miejscowych łąkach można zobaczyć bydło rogate, świnie, kozy, owce, kury i króliki. Poza tym z lokalnych upraw pochodzą też owoce jagodowe przetwarzane na domowe dżemy: prawie żadna gospodyni w Południowym Tyrolu nie rezygnuje z własnego ogrodu owocowo-warzywnego.

Wycieczka wśród planet
Kiedy już będziemy w tamtej w okolicy, obowiązkowym punktem programu jest wycieczka do obserwatorium astronomicznego w Gummer w gminie Karneid, gdzie w towarzystwie profesjonalnych astronomów można przez teleskop obserwować rozgwieżdżone niebo. Amatorzy sportu i ruchu mogą się wybrać na szlak planet, który umożliwia wyprawę po układzie słonecznym przedstawionym w skali 1 do 1 miliarda. Z kolei miłośnicy rowerów mogą wyruszyć na wycieczki wzdłuż rzeki Eisack, dające się nawet połączyć z atrakcjami kulturalnymi: między Bolzano, Kardaun a Blumau znajduje się trasa rowerowa o nazwie „Sztuka nie zna ograniczeń“, którą otaczają rzeźby, kolumny, sztandary i malowidła ścienne. Prace wykonano w ramach integracyjnego projektu pracowników z chronionych zakładów pracy i dzieci z gminy.

Ziemne piramidy w Karneid
Osoby wypoczywające w kwaterze urlopowej w Karneid koniecznie powinny się wybrać na wycieczkę do ziemskich piramid. Piramidy z ziemi występują w całym Południowym Tyrolu i stanowią szczególną atrakcję przyrodniczą. Gdy gleba jest sypka, deszcz wypłukuje ziemię poza miejscami, w których chronią ją fragmenty skał. W ten sposób powstają ziemne piramidy z kamiennym dachem. W gminie Karneid znajdują się one w Steinegg i Gummer i można je oglądać, wędrując specjalnym szlakiem.

Woda w ruch!
Nazwa gminy Karneid pochodzi od grodu Karneid w Kardaun. Zbudowany na stromym, niemożliwym do zdobycia skalnym wzgórzu pochodzi z połowy XIII wieku i dziś wciąż jeszcze składa się z głównego budynku zamkowego, stołpu, wieży mieszkalnej, okalającego muru obronnego z blankami i kaplicy zamkowej. Ta ostania, poświęcona św. Annie, ozdobiona jest wartymi obejrzenia romańskimi freskami. Zamek znajduje się w prywatnym posiadaniu i jest zamieszkany; można go jednak zwiedzać z przewodnikiem raz w tygodniu w miesiącach letnich. Równie interesujące może okazać się zwiedzanie elektrowni wodnej w Kardaun. Także tutaj wstęp jest możliwy tylko z przewodnikiem i raz w tygodniu, warto jednak zaczekać na taką okazję: zakład oddano do użytku w 1929 roku i wówczas była to najnowocześniejsza i najbardziej wydajna elektrownia w całej Europie.

Dlaczego warto spędzić urlop w Karneid:
  • Miejscowe muzeum przedstawia codzienne życie okolicznych mieszkańców
  • Obserwatorium astronomiczne w Gummer
  • Kultury nie brakuje: zamek i elektrownia wodna