Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w rejonie Rosengarten-Latemar

Agroturystyka w Rosengarten - Latemar
Na urlopie w gospodarstwie w rejonie Rosengarten-Latemar śniadania jada się u stóp Dolomitów i podziwia szmaragdowo-zielone jezioro Karer.

Wokół Rosengarten i Latemar narosły niezliczone legendy. Nic dziwnego, skoro od zawsze ludzie tutaj byli świadkami widowisk przyrodniczych, które można uznać za swoiste czary: szczyty, które o zmierzchu zabarwiają się na różaną czerwień; jezioro, które mieni się wszystkimi odcieniami zieleni, jakby ktoś wlał do niego garnek farby; i góry, które sprawiają wrażenie ustawionych w szeregu kukiełek. Urlop w gospodarstwie nie jest więc złym pomysłem, zwłaszcza że wiele miejscowości w rejonie Rosengarten-Latemar dołączyło do marki „Perły Alp“, stawiającej na zieloną turystykę i rekreację.

Urlop w gospodarstwie w rejonie Rosengarten-Latemar
Większość miejscowości rejonu Rosengarten-Latemar leży w dolinie Eggen: Karneid, Welschnofen i Deutschnofen. Aż do roku 1861, kiedy to rozpoczęto budowę drogi przez wąski wąwóz, mieszkańcy byli samowystarczalni. Prawie każdy rolnik czy rzemieślnik był zdany na wytworzenie we własnym zakresie wszystkiego, co było mu potrzebne. Zwłaszcza Welschnofen skazane było na kaprysy pogody, bowiem deszczowe lato oznaczało głód zimą. Natomiast sytuacja w Deutschnofen miała się nieco lepiej. Droga przez dolinę Branten umożliwiła mieszkańcom Deutschnofen handel, z czego skwapliwie skorzystali: ich drewno stało się znane, nawet kolumny lwów na placu św. Marka w Wenecji powstały z drewna pochodzącego z Deutschnofen. Dzisiaj trasa Dolomitenstraße prowadzi z Karneid do Deutschnofen, Welschnofen oraz do przełęczy Karer. Wielu mieszkańców dojeżdża do pracy do pobliskiego Bolzano, choć nadal mieszka w starych gospodarstwach na wsi. Dzisiaj miejscowi gospodarze nie są już skazani na to, aby być samowystarczalni, więc większość wyspecjalizowała się w hodowli bydła. Krowy, konie, osły, kozy, owce, świnie czy króliki: na urlopie w gospodarstwie w rejonie Rosengarten-Latemar zwierzęta można oglądać z bliska.

Region widowisk przyrodniczych
Nawet jeśli przyjemnie jest popatrzeć na pasące się krowy w goszczącym nas gospodarstwie, to jednak koniecznie trzeba się ruszyć poza naszą kwaterę urlopową w rejonie Rosengarten-Latemar. Obowiązkowo należy zobaczyć jezioro Karer w Welschnofen, szmaragdowo-zielony akwen, w którym przegląda się masyw Latemar. Jezioro jest chronionym pomnikiem przyrody i zalicza się do najpiękniejszych jezior w Alpach. Nasza wycieczka równie dobrze może zakończyć się w innym miejscu, bowiem rejon Rosengarten-Latemar należy do rezerwatu przyrody Schlern-Rosengarten, gdzie można wybierać spośród wielu różnych szlaków i szczytów. Widowiskiem przyrodniczym innego rodzaju jest wąwóz Bletterbach w Aldein: potok Bletterbach wydrążył głęboki kanion, odsłaniając przy tym wiele warstw skalnych z różnych epok geologicznych. Z uwagi na swoje szczególne właściwości wąwóz ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Więcej niż tylko wędrówki
Jednak nie każdy dzień urlopu musi upłynąć pod znakiem wędrówek. W wiosce Gummer znajduje się obserwatorium astronomiczne i planetarium: wieczorem w towarzystwie profesjonalnych astronomów można tam obserwować gwiazdy lub na trójwymiarowym ekranie poznawać tajemnice wszechświata. Poza tym, jeśli goście chcieliby pokonać przełęcz na rowerze górskim, mają ku temu okazję. Na wypożyczonym rowerze elektrycznym każdy może się pokusić o taką przygodę. Dodatkowo na górskich ścianach w Rosengarten i Latemar jest wiele szlaków wspinaczkowych, więc osoby, które chciałyby się oderwać od podłoża, mogą szukać wrażeń w parku linowym w Obereggen. Zimą natomiast kusi 90 kilometrów szlaków narciarskich w dwóch ośrodkach, a także wiele torów saneczkowych i tras do biegów narciarskich. Z całą pewnością urlop w gospodarstwie w rejonie Rosengarten-Latemar nie będzie nudny.

Dlaczego warto spędzić urlop w rejonie Rosengarten-Latemar:
  • Bajkowa panorama na Rosengarten i Latemar
  • Wiele możliwości dla aktywnych urlopowiczów: wędrówki, rowery, narty, snowboard
  • Najpiękniejsze jezioro Alp: jezioro Karer

Miejscowości urlopowe

Agroturystyka w Deutschnofen

Agroturystyka w Deutschnofen

Na urlopie w gospodarstwie w Deutschnofen goście mieszkają w sąsiedztwie najważniejszego miejsca pielgrzymkowego w Południowym Tyrolu i nieopodal tyrolskiego Wielkiego Kanionu.
Szczegóły
Agroturystyka w Karneid

Agroturystyka w Karneid

Na urlopie w gospodarstwie w Karneid goście mieszkają w gospodarstwach, które długo były zdane tylko na siebie: do części z nich drogą można dotrzeć dopiero od lat 70-tych dwudziestego wieku.
Szczegóły
Agroturystyka w Welschnofen

Agroturystyka w Welschnofen

Urlop w gospodarstwie w Welschnofen to wakacje w miejscu, gdzie kiedyś wypoczynku szukali cesarzowa Sissi, Agatha Christie i Winston Churchill.
Szczegóły