Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Bruneck: w samym sercu doliny Puster

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Bruneck
Na urlopie w gospodarstwie w Bruneck blisko jest do doliny Puster i jej dolin bocznych. Sport i kultura, stare zwyczaje i nowoczesność spotykają się w centrum doliny Puster i sprawiają, że Bruneck jest idealnym miejscem na urlop.

Bruneck leży na wysokości 838 m n.p.m. i stanowi centrum doliny Puster. Obszar gminy obejmującej miejscowości: Aufhofen, Dietenheim, Luns, St. Georgen, Stegen i Reischach rozciąga się w całej kotlinie Brunecker. Gmina Bruneck jest gospodarczym i kulturalnym centrum doliny Puster. Samo miasto urzeka swoja starówką, sklepami, znakomitymi gospodami, w których podawane są najlepsze dania kuchni doliny Puster. Wioski w gminie Bruneck to spokojne miejsca, pielęgnujące własne tradycje, każda na swój sposób. Mieszkają tutaj gospodarze, którzy dziś wciąż jeszcze, tak samo jak przez wiele minionych stuleci, hodują zwierzęta i produkują wyroby mleczarskie.

Urlop w gospodarstwie w Bruneck: na początku był zamek
Zamek Bruneck króluje na wzgórzu nad miastem. Biskup Brixen Bruno von Kirchberg w XIII wieku miał siedzibę swojej administracji w wiosce Aufhofen, która nie była w żaden sposób chroniona. Sama wieś istniała już znacznie wcześniej, bo grodzisko znajdowało się tam od około IX wieku. Biskup Bruno kazał to grodzisko rozbudować, aby chronić swoje włościa w dolinie Puster. Tym samym położył podstawy pod powstanie miasta Bruneck. U podnóża zamku zbudowano pierwsze domy. W Bruneck były wtedy tylko dwa szeregi domów tworzące wąską ulicę w środku. Dopiero później miasto zostało powiększone o mury miejskie, wciąż jeszcze częściowo zachowane, oraz fosę. Zamek był wtedy zamieszkany i otrzymał swój dzisiejszy kształt. Obecnie mieści się w nim Górskie Muzeum Messnera Ripa.

Góra zamkowa jest dla mieszkańców Bruneck miejscem świętym. Panuje tu niemal magiczna atmosfera. Potężny zamek przenosi zwiedzających w odległą przeszłość. Na krótkim spacerze można się oddalić od tętniącego życiem miasta i rozkoszować ciszą. Stąd można też w spokoju podziwiać panoramę miasta i kotliny, do których jest całkiem niedaleko.

Poznawanie historii ludowych i obyczajów wiejskiego życia w pobliżu kwatery urlopowej w Bruneck
W Dietenheim znajduje się muzeum Południowego Tyrolu poświęcone historii ludowych obyczajów i wiejskiego życia. Można się tu dowiedzieć wszystkiego, co dotyczy wiejskich tradycji, domów i gospodarstw w całym Południowym Tyrolu. Na odkrytym terenie o powierzchni czterech hektarów stoją zrekonstruowane wiejskie domy z okresu od XV do XIX wieku, z kuchniami, izbami, sypialniami, pomieszczeniami dla zwierząt, młynami, warsztatami rzemieślniczymi, ogrodami i gruntami ornymi. Krowy, kozy, owce, koty poruszają się tam zupełnie jak w autentycznym wiejskim obejściu, czyli na wolnym wybiegu terenu muzeum, nad stawem gęgają gęsi i człapią kaczki. Poza tym można tu zobaczyć, jak wypieka się chleb czy strzyże owce.

Z dumą i w stroju ludowym
Jak wszystkie inne wsie w dolinie Puster również miejscowości w gminie Bruneck mają własne odpusty. Jest to dla mieszkańców wspaniała okazja, żeby wszyscy mogli się spotkać, i często bywa tak, że zjeżdżają się wtedy nawet ci, którzy od dawna mieszkają i pracują z dala od rodzinnych stron. Zawsze jest wesoło i nieco głośno, bo kapela muzyków w pełnym składzie defiluje z tej okazji po okolicy i wykonuje cały znany sobie repertuar. Wtedy można też podziwiać piękne stare stroje ludowe. Aż do XVIII wieku w Południowym Tyrolu obowiązywały przepisy w zakresie ubioru, wymagające, aby już po stroju człowieka można było poznać, do jakiego stanu społecznego należy. Z tych czasów pochodzą stroje ludowe i wiejska moda, które później dalej się rozwijały i w rezultacie stroje ludowe z poszczególnych dolin i wsi są rozpoznawalne po kolorach i wzorach. Podczas ważnych świąt kościelnych, a także przy innych znaczących okazjach również w samym mieście Bruneck wyciągano z szaf i ubierano się w stroje ludowe z Puschtra. „Sunntagiwond“, czyli odświętny niedzielny strój, pojawia się zawsze, kiedy z jakiejś okazji gromadzą się mieszkańcy „Puschtra“.

Targ nad targami w Stegen
Udokumentowane wzmianki o targu w Stegen pojawiają się już od 1242 roku. Wieśniacy z całej doliny Puster i jej dolin bocznych w październiku przybywali tłumnie na ten targ, żeby tam sprzedać lub kupić bydło, zboże i narzędzia do pracy. Był to jeden z najważniejszych targów w całym Tyrolu. Również dzisiaj targ, zwany tutaj „Stega Morscht“, jest największy w dolinie Puster i popularny także wśród gości z zagranicy. Tutejsza ludowa mądrość głosi, że każdy, kto chce dobrze przezimować, musi się wybrać na targ w Stegen. Pierwszy dzień targu to tradycyjnie 26 października. Nazywa się go „dniem austriackim“, ponieważ wtedy w Austrii jest święto i w związku z tym szczególnie wielu Austriaków ma czas, aby się wybrać na spacer między targowymi stoiskami w Stegen. Drugi dzień to „targ bydła“, ponieważ dawniej tego dnia handlowano przede wszystkim bydłem. Ostatni dzień nazywa się ludzkim targiem - „Menschnmorscht“, bo dawniej w tym dniu na targ przychodziły osoby szukające pracy. Dzisiaj targ nie ma już tak wielkiego znaczenia gospodarczego jak wcześniej. Jednak tak samo jak dawniej targ w Stegen jest wielkim świętem ludowym, na którym oferuje się najprzeróżniejsze specjały z „Puschtra“.

Dlaczego warto spędzić urlop w Bruneck:
  • Spacery po starówce Bruneck
  • Dla aktywnych urlopowiczów i narciarzy idealny punkt wypadowy na Kronplatz
  • Targ w Stegen i inne miejscowe tradycje w wioskach gminy Bruneck

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 24 gospodarstw