Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Niederdorf: obcowanie z przyrodą

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Niederdorf
Urlop w gospodarstwie w Niederdorf kusi bogatą ofertą kulturalną i dużym urozmaiceniem – zarówno w kwestii wędrówek, jak i lokali czy muzeów.

Gmina Niederdorf w dolinie Hochpuster na wschodzie Południowego Tyrolu dzięki swojemu położeniu na wysokości 1.154 m n.p.m. kusi dużą liczbą słonecznych dni w roku i znakomicie nadaje się na aktywny urlop. Oferuje przepiękną panoramę i jest idealnym punktem wypadowym na wędrówki w Dolomitach Pragser i rozmaite wycieczki na rowerach górskich. Najsłynniejsza trasa zaczyna się w Niederdorf, prowadzi obok Dolomitów Pragser i Sextner do Welsberg i do doliny Gsieser, przez las aż do Toblach i z powrotem do kwatery urlopowej w Niederdorf.

Przyroda i historia na urlopie w gospodarstwie w Niederdorf
Od lat Niederdorf jest punktem startu i metą podczas wyścigów na rowerach górskich w Dolomitach - Dolomiti Superbike. Zimą na zboczach gór Haunold, Helm, Rotwand w dolinie Hochpuster oraz na Kronplatz koło Bruneck goście mają do dyspozycji wiele ośrodków narciarskich. Oprócz aktywnego wypoczynku Niederdorf, będące również uzdrowiskiem, stanowi wymarzone miejsce na relaks w gospodarstwie agroturystycznym. Ta niepozorna i spokojna dziś gmina ma za sobą bardzo długą historię i była sceną ważnych epizodów. W kwietniu 1945 roku do Niederdorf przyjechało pięć autobusów ze 139 specjalnymi więźniami obozu koncentracyjnego. Zaledwie dwa dni później tutaj właśnie zostali oni uwolnieni, a następnie zakwaterowani w hotelu nad jeziorem Pragser Wildsee.

Matka turystyki
Już w średniowieczu Strada d’Alemagna była drogą prowadzącą przez dolinę Puster i Niederdorf do Wenecji. W XIX wieku, a szczególnie w jego ostatnim okresie, kiedy otwarto linię kolejową w dolinie Puster, do Niederdorf zaczęło napływać coraz więcej gości. W całej Europie i poza jej granicami znana była serdeczność i dobra kuchnia „pani Emmy“ – Emerencji Hellenstainer, właścicielki gospody „Schwarzen Adlers“. Ta urodzona w Tyrolu kobieta dzisiaj nadal uchodzi za pionierkę międzynarodowej turystyki w dolinie Hochpuster. W muzeum kontaktów międzynarodowych w dolinie Hochpuster, w budynku znanym jako Haus Wassermann, można prześledzić rozwój turystyki w dolinie Puster.

Relaks na urlopie w gospodarstwie w Niederdorf
W zajmującym powierzchnię pięciu hektarów parku uzdrowiskowym w Niederdorf znajduje się pierwsza we Włoszech wioska spod znaku Kneipp-für-mich®. Znajdujące się na terenie parku liczne zaciszne zakątki gwarantują pełen relaks. Panującemu tu wysokogórskiemu klimatowi i zdrowemu powietrzu Niederdorf zawdzięcza status uzdrowiska. Zwłaszcza w XIX wieku okolica ta uchodziła za idealny kurort. Obecny kształt parku uzdrowiskowego nawiązuje więc do długiej tradycji. Botaniczna ścieżka edukacyjna dostarcza informacji na temat miejscowego świata roślin i zwierząt występujących w okolicy kwatery urlopowej w Niederdorf. Na licznych szlakach zarówno spacerowicze, jak i biegacze czują się prawdziwie w swoim żywiole. Park uzdrowiskowy jest też rajem dla najmłodszych. Znajduje się tu duży plac zabaw, a dla starszych dzieci - Adventureland z domkami na drzewie i drzewem do wspinaczki.

Smaczne kąski
„Niggilan“ to początkowo były wypieki przygotowywane na świąteczne dni i tradycyjne okazje. Podaje się je na deser posypane po prostu cukrem pudrem. Dzisiaj smakują tak samo dobrze jak przed laty – choć teraz przygotowuje się je nie tylko na szczególne okazje. W przeciwieństwie do „Kniekiachlan“ wywodzącego się z Tauferer Ahrntal „Niggilan“ nie mają nadzienia. Te pierwsze mają bowiem w środku zagłębienie, które przeważnie wypełnia się dżemem z borówek, nazywanych w miejscowym dialekcie „Grantn“. To dialektalne słowo pochodzi od ladyńskiego wyrazu oznaczającego borówkę – „granëta“.

Dlaczego warto spędzić urlop w Niederdorf:
  • Dla smakoszy: kuchnia doliny Puster
  • Wycieczka nad jezioro Pragser Wildsee
  • Relaks w wiosce knajp