Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Wengen: zaciszna „wioska wędrówkowa”

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Wengen
Na urlopie w gospodarstwie w Wengen na gości czekają warsztaty rękodzieła artystycznego, lokalna wiejska kultura i wędrówki. Idealne miejsce na wypoczynek wśród nienaruszonej przyrody.

Mała górska wioska Wengen, po ladyńsku La Val, leży na zboczu u podnóża łąk Armentara i potężnego masywu Kreuzkofel w Alta Badia. Miejscowość ta, położona na wysokości 1.348 metrów, należy do pięciu ladyńskich gmin doliny Gader. Tutaj przyroda łączy się z rolnictwem, rękodziełem i tradycjami. Od roku 2015 Wengen jest pierwszą certyfikowaną wioską wędrówkową Południowego Tyrolu. Jest tu spokojnie i zacisznie, choć z kwatery urlopowej w Wengen szybko można dotrzeć do rejonów narciarskich Kronplatz i Alta Badia, a także do rezerwatu przyrody Fanes-Sennes-Prags z wieloma szlakami wędrówkowymi.

Poznawanie miejscowej kultury na urlopie w gospodarstwie w Wengen
W całym w rejonie Wengen widać „Viles“, tradycyjne, typowe dla tego miejsca skupiska wiejskich domów mieszkalnych i pomieszczeń gospodarczych. Mieszkańcy Wengen są miłośnikami muzyki – intensywnie pielęgnuje się tu grupowe śpiewanie i muzykowanie. Głównym źródłem zarobku wielu miejscowych jest hodowla zwierząt, dodatkowo oferują oni urlop w gospodarstwie, podczas którego goście mogą z bliska obserwować codzienne życie wiejskich gospodarstw, smakując przy tym warzywa i owoce z miejscowego ogródka. Na halach Rit i Armentara stoi wiele małych, prostych szop zbudowanych w sposób, którego początki przypuszczalnie sięgają 100 lat przed naszą erą. Dzisiaj te szopy w większości wykorzystuje się już tylko jako pomieszczenia gospodarcze na różne narzędzia i sprzęty, niektóre jednak przebudowano i przekształcono w małe domki letniskowe. Wengen ma długą i bogatą tradycję rolniczą i rękodzielniczą. W strefie rzemieślniczej w Pederoa można zwiedzić stolarnie artystyczne i inne zakłady rzemieślnicze. Interesujące są również szczycące się wielowiekową historią warsztaty tkackie.

Tradycja i kultura
Przeróżne lokalne święta i imprezy nawiązują do starych tradycji Wengen. Latem na łąkach Armentara odbywa się festyn Sonns y Saus. Podaje się wtedy ladyńskie specjały takie jak Turtres – kieszonki ciasta nadziewane szpinakiem i twarogiem – i Furtaies, spiralnie skręcone ciastka. Lokalne chóry i zespoły muzyki ludowej dbają o oprawę muzyczną. W sierpniu podczas Segra da Paur goście wędrują przez charakterystyczne przysiółki. Przy tradycyjnej muzyce można obserwować z bliska ciekawe ladyńskie obyczaje. Przy tej okazji na organizowanych co tydzień wędrówkach z przewodnikiem gościom proponuje się tradycyjne miejscowe potrawy. Podczas urlopu w gospodarstwie w Wengen osoby zainteresowane kulturą nie powinny przegapić możliwości zobaczenia rozmaitych lokalnych atrakcji, takich jak kaplica cmentarna w Altwengen, która jest jednym z najstarszych budynków w dolinie, plebania z barokowymi freskami czy kościół z dawnym barokowym ołtarzem głównym i malowidłami na suficie autorstwa Maxa Ghera.

Wędrówki wśród łąk Armentara
Latem w wiosce wędrówkowej gości kuszą różnorodne piękne szlaki piesze. Przede wszystkim popularnością cieszy się rezerwat przyrody Fanes-Sennes-Prags, należący do Dolomitów wpisanych na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO, i naturalne biotopy łąk Rit i Armentara. Tutaj można nie tylko rozkoszować się świeżym powietrzem i nienaruszoną przyrodą, lecz także podziwiać rzadkie storczyki, świerki, zagajniki modrzewiowe, lasy porośnięte sosną limbą i ponad 60 gatunków ptaków. Jeden z najpiękniejszych wiosennych szlaków w Alta Badia prowadzi przez łąki Armentara do kościoła Świętego Krzyża u podnóża pasma górskiego Fanes-Sennes. Na miłośników jazdy konnej czeka tu niezapomniana wycieczka w siodle po rezerwacie przyrody. Zimą okolica oferuje piękne naturalne tory saneczkowe i zimowe szlaki wędrówkowe. Na wakacjach w kwaterze urlopowej w Wengen nuda z cała pewnością nikomu nie grozi.

Dlaczego warto spędzić urlop w Wengen:
  • Warsztaty rękodzieła artystycznego z bogatą tradycją
  • Łąki Armentara w rezerwacie przyrody Fanes-Sennes-Prags
  • Nienaruszony wiejski krajobraz