Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Alta Badia: samo serce Dolomitów

Agroturystyka w Alta Badia
Urlop w gospodarstwie w Alta Badia to okazja, aby poznać miejscowe obyczaje i ladyński styl życia. Na narciarzy i miłośników rowerów górskich czeka słynna Sellaronda.

Hochabtei Alta Badia to jedna z ladyńskich dolin wokół masywu Sella. Leży w szerokiej, nasłonecznionej niecce w południowej części doliny Gader i obejmuje w większości ladyńskojęzyczne miejscowości Kolfuschg, Corvara, Stern, St. Kassian, Abtei oraz Wengen. Pejzaż okolicy kształtują jasne dolomitowe skały. Urlop w gospodarstwie w Alta Badia oferują miejscowości: Abtei, Corvara i Wengen. Tutaj późnym popołudniem można podziwiać słynną „Enrosadirę“, zjawisko optyczne, polegające na tym, że góry o zmierzchu sprawiają wrażenie, jakby lśniły czerwienią.

Rękodzieło artystyczne na urlopie w gospodarstwie w Alta Badia
Na wakacjach w kwaterze urlopowej w Alta Badia uwagę gości natychmiast zwraca obco brzmiąca mowa tamtejszych mieszkańców. W Alta Badia mówi się po ladyńsku, w starym, bo liczącym 2.000 lat, języku retoromańskim o celtyckich i łacińskich korzeniach, który w naszych uszach brzmi jak mieszanka łaciny, włoskiego i niemieckiego. W kilkusetletnich górskich gospodarstwach i spokojnych wioskach ważną rolę od zawsze odgrywało rolnictwo. Z potrzeby powstało też rękodzielnictwo, które wciąż jest obecne i żywe w tych okolicach. Przede wszystkim zachowała się obróbka drewna i tkactwo artystyczne. Jeszcze dzisiaj wciąż wykonuje się tu skrzynie z artystycznymi zdobieniami snycerskimi, w warsztatach i niektórych sklepach można znaleźć ręcznie tkane materiały, dekoracyjne przedmioty użytkowe i rzeźby z drewna. Typowe są również „Viles“ – małe przysiółki z gęsto obok siebie ustawionymi budynkami na zboczu gór, na granicy pól i wysokogórskich pastwisk. Domy często są tak duże, że mogą pomieścić więcej niż jedną rodzinę. Studnie i kamienne piece często użytkuje się wspólnie.

Wędrowanie i jazda na nartach w świecie pełnym podań i legend
Alta Badia to główne miejsce akcji podań o królu Fanów. Opowiadają one, że płaskowyż wokół Conturines i Kreuzkofel zamieszkiwali kiedyś Fanowie, którzy po przegranej bitwie wycofali się do podziemnego królestwa świstaków i nadal tam żyją. Wciąż jeszcze Fanes oraz rejon Sennes-Prags to mistyczne miejsce. Wielu ciekawostek na ten temat można się dowiedzieć w instytucie kultury „Istitut Ladin Micurà de Rü“ oraz w ladyńskim muzeum „Museum Ladin Ciastel de Tor” w St. Martin w Thurn w Abtei. Dodatkowo rezerwat przyrody Fanes-Sennes-Prags jest popularnym miejscem na wędrówki. Obejmuje powierzchnię ponad 25.500 hektarów i od 2009 roku stanowi część Dolomitów wpisanych na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO. Z kwatery urlopowej w Alta Badia można wyruszyć jednym z wielu szlaków spacerowych i wędrówkowych prowadzących od schroniska do schroniska. Na miłośników wspinaczki czekają tu wymagające wyprawy i szlaki wspinaczkowe na szczyty Dolomitów, takie jak Sella, Piz Boè i Kreuzkofel. Popularnym celem wycieczek jest też Paraciora – miejsce leżące między Stern a Abtei i zamieszkane przez dziką zwierzynę. Także rezerwat przyrody Puez-Geisler oferuje urozmaicone szlaki wędrówkowe. Rejon narciarski Alta Badia od grudnia do kwietnia udostępnia 95 tras narciarskich o długości od 1.400 do 2.700 metrów. Wraz z jedenastoma rejonami narciarskimi należy do obszaru Dolomitów objętego specjalnym karnetem narciarskim Dolomiti Superski. Tutaj co roku rozgrywane są zawody w slalomie gigancie o puchar świata w narciarstwie alpejskim mężczyzn. W miejscowości Corvara zaczyna się najpiękniejsza narciarska trasa okrężna w Alpach: Sellaronda.

Zwyczaje i tradycyjne ladyńskie potrawy
Ladyńczycy potrafią bardzo umiejętnie pielęgnować swoją kulturę i swoje obyczaje. Święta, w których można uczestniczyć podczas urlopu w gospodarstwie w Alta Badia, mieszkańcy okolicy obchodzą, organizując tradycyjne pochody i zakładając najpiękniejsze ludowe stroje. Do tego podaje się tradycyjne potrawy. Okolica szczególnie słynie ze słodkich spiralnie skręconych Furtaies, smażonych na oleju i podawanych z dżemem z borówek, oraz z Turtres, kieszonek z ciasta nadziewanych szpinakiem i twarogiem, kapustą kiszoną, makiem lub dżemem i smażonych na oleju. Z takiego samego ciasta robi się Cajinci t’Ega, nadziewane szpinakiem i twarogiem i gotowane w wodzie. Z kolei Cajincí Rosc, smażone na oleju, robi się na drożdżach z ciasta ziemniaczanego i nadziewa szpinakiem i twarogiem lub makiem. Również w okresie Adwentu gospodarze z Alta Badia pielęgnują stare zwyczaje, związane przede wszystkim z dobrym jedzeniem. Gospodynie pieką chleb owocowy i keksy, w kościołach śpiewa się stare ladyńskie pieśni bożonarodzeniowe. Gospodyni Rosa Piccolruaz zna wszystkie stare przepisy i w swoim kilkusetletnim gospodarstwie w Alfarëi w Abtei oferuje kursy gotowania według ladyńskich przepisów kulinarnych.

Dlaczego warto spędzić urlop w Alta Badia:
  • Położenie wśród Dolomitów
  • Miejscowe zwyczaje i tradycyjne potrawy
  • Idealne miejsce na letni i zimowy wypoczynek

Miejscowości urlopowe

Agroturystyka w Abtei

Agroturystyka w Abtei

Na urlopie w gospodarstwie w Abtei zapierająca dech w piersiach przyroda spotyka się z autentyczną ladyńską kuchnią. Stare zwyczaje i tradycje są tutaj wciąż żywe i pielęgnowane.
Szczegóły
Agroturystyka w Corvara

Agroturystyka w Corvara

Urlop w gospodarstwie w Corvara bywa udany zarówno latem, jak i zimą. W tym popularnym rejonie narciarskim na gości czeka wiele ciekawych atrakcji, szlaki wędrówkowe i przytulne gospody.
Szczegóły
Agroturystyka w Wengen

Agroturystyka w Wengen

Na urlopie w gospodarstwie w Wengen na gości czekają warsztaty rękodzieła artystycznego, lokalna wiejska kultura i wędrówki. Idealne miejsce na wypoczynek wśród nienaruszonej przyrody.
Szczegóły