Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w Dolomitach

Niesamowity urlop spędzony na wędrówkach po słynnych Dolomitach

Stromy masyw Dolomitów wypiętrzył się z morza 200 milionów lat temu. Dzisiaj w znane na całym świecie górskie rejony Pustertal i Eisacktal przybywają miłośnicy wędrówek i wspinaczki. Wiele gospodarstw agroturystycznych leży bezpośrednio przy oznakowanych szlakach turystycznych i jest znakomitą bazą do uprawiania pieszych wycieczek. Urlop spędzony w tym regionie Dolomitów będzie niezapomnianym przeżyciem. Od 2009 roku Dolomity są wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.

Człowiek mimowolnie wstrzymuje oddech - co za panorama! Potęga i niesamowity urok Dolomitów na wszystkich robią wrażenie. Góry nazwano od nazwiska francuskiego mineraloga Dolomieu, który w 1788 roku odkrył, że te giganty w dużej części składają się z nieznanego jeszcze kamienia zawierającego magnez.

Do rejonu urlopowego Dolomitów zalicza się rejon Schlern z halą Seiser Alm, największą i najwyżej położoną w Europie halą wysokogórską. Z rejonem Rosengarten Latemar związanych jest wiele opowieści. Tutaj panował król Laurin, którego żarzący się czerwienią Ogród Różany (Rosengarten) można podziwiać przy zachodzie słońca.

Opowieściami i legendami obrosły też obie ladyńskie doliny Południowego Tyrolu: Grödental i Gadertal. Gminy w położone w dolinie Gröden - St. Ulrich, St. Christina i Wolkenstein - słyną z wyrobów drewnianych, natomiast gminy w dolinie Gadertal - St. Martin w Thurn, Wengen, Abtei i Corvara - są znane ze swoich „Viles“ (przysiółków). Obecnie są to obiekty objęte ochroną zabytków, które, na równi z licznymi odrestaurowanymi młynami wodnymi, nadają charakter krajobrazowi.

Niedaleko stamtąd, w Pustertal, znajduje się rejon Kronplatz, obejmujący miasto Bruneck wraz z okolicznymi miejscowościami i dolinami bocznymi. Na północny wschód rejon zamyka malowniczy Antholzer i daleka dolina Gsiesertal. Jeszcze dalej położone są wszczyty Drei Zinnen w Hochpustertal - jeden z końcowych punktów Dolomitów.

Dolomity - wskazówki

Dolomity - Światowe dziedzictwo przyrody UNESCO
Atrakcje turystyczne
Zamek Thurn (muzeum ladyńskie), muzeum lokalne Grödner (St. Ulrich), sferyczny zegar słoneczny (Monte Pana/St. Christina), muzeum opactwa w Innichen, dom Gustava Mahlera, kościółek św. Heleny (Deutschnofen), jezioro Karer, piramidy z ziemi (Steinegg), sanktuarium Maria Weissenstein, starówka w Bruneck, muzeum sztuki ludowej w Dietenheim, zamek Prösels, muzeum ludowe Tschötscherhof, Gród Taufers, muzeum kopalni w Kornkasten (Steinhaus), tunele górnicze i klimatyzacyjne (Prettau), muzeum minerałów (St. Johann), dom przyrody (St. Johann), muzeum szopek bożonarodzeniowych (Luttach)
Wycieczki
Masyw Sella, Grödner Joch, Col di Lana, Mühltal, park przyrody Fanes-Sennes-Prags, park przyrody Puez-Geisler, piramidy z ziemi (Percha), jezioro Antholzer, trasa wśród wysokogórskich hal Gsieser Almenweg 2000, Langkofel, Puez, Panascharte, Drei Zinnen, Pragser Wildsee, Fischleintal, Plätzwiese, wycieczki rowerowe z Innichen do Lienz, Völser Weiher, Langkofeli Plattkofel, hala Seiser Alm, przełęcz Santnerpass, Masarè-trasa wspinaczkowa, Hexenbänke i Hexenstühl (Ławy i krzesła czarownic) (Kastelruth), Rain-Wasserfälle, Neves-Stausee (Lappach), Ritterweg w Sand w Taufers, Schwarzenstein-Gipfeltour, park przyrody Rieserferner-Ahrn
Ośrodki narciarskie
Alta Badia, Kronplatz, Gröden - Seiser Alm, Sextner Dolomiten, Karersee - Fassatal, Obereggen - Ski Center Latemar, Speikboden, Klausberg
Biegi długodystansowe
Seiser Alm, Lavazè Joch, Antholz, Gsieser Tal, Rein w Taufers

Agroturystyka w Dolomitach
> Apartamenty w Dolomitach
> Pokoje w Dolomitach

Dolomitach przegląd

Agroturystyka w Hochpustertal

Agroturystyka w Hochpustertal

Na urlopie w gospodarstwie w Hochpustertal można swobodnie wybierać między kulturą a aktywnym wypoczynkiem. Pod względem oferowanej różnorodności z doliną Hochpuster mało który rejon jest w stanie konkurować.
Szczegóły
Agroturystyka w Wokół Kronplatz

Agroturystyka w Wokół Kronplatz

Urlop w gospodarstwie w okolicy Kronplatz to gwarancja, że będzie akcja, rozrywka i prawdziwa gościnność rodem z „Puschtra“.
Szczegóły
Agroturystyka w Tauferer Ahrntal

Agroturystyka w Tauferer Ahrntal

Choć gospodarstwo w Tauferer Ahrntal leży w bocznej dolinie Puster…
Szczegóły
Agroturystyka w Alta Badia

Agroturystyka w Alta Badia

Urlop w gospodarstwie w Alta Badia to okazja, aby poznać miejscowe obyczaje i ladyński styl życia. Na narciarzy i miłośników rowerów górskich czeka słynna Sellaronda.
Szczegóły
Agroturystyka w Grödnertal

Agroturystyka w Grödnertal

Urlop w gospodarstwie w Gröden przebiega całkowicie pod znakiem Dolomitów, języka ladyńskiego i tradycyjnych specjałów.
Szczegóły
Agroturystyka w Seiser Alm - Schlerngebiet

Agroturystyka w Seiser Alm - Schlerngebiet

Na urlopie w gospodarstwie w rejonie hali Seiser i masywu Schlern najważniejsza jest przyroda.
Szczegóły
Agroturystyka w Rosengarten - Latemar

Agroturystyka w Rosengarten - Latemar

Na urlopie w gospodarstwie w rejonie Rosengarten-Latemar śniadania jada się u stóp Dolomitów i podziwia szmaragdowo-zielone jezioro Karer.
Szczegóły
Agroturystyka w Villnöss

Agroturystyka w Villnöss

Urlop w gospodarstwie w dolinie bladych gór. W przeszłości mieszkańcy Villnöß żyli prawie wyłącznie z rolnictwa. Dzisiaj dolina stawia dodatkowo na przyjazną dla środowiska turystykę.
Szczegóły