Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Eppan: zamek na każdym rogu

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Eppan
Urlop w gospodarstwie w Eppan zapowiada się wielce obiecująco. Niech świadczy o tym choćby fakt, że niewiele brakowało, aby Południowy Tyrol nosił nazwę Południowy Eppan.

Kiedy grafowie Tyrolu, którym ten region zawdzięcza swoją nazwę, rozpoczęli w XIII wieku umacnianie swej władzy, grafowie z Eppan należeli do ich najzaciętszych rywali w walce o panowanie nad prowincją. Wprawdzie władcy z Eppan okazali się w końcu słabszą stroną i dziś nie mówimy o regionie Południowy Eppan, to jednak lata zaciętej rywalizacji miały swój pozytywny wydźwięk dla samej miejscowości. Na terenie gminy prawie każdy mieszkaniec ma za sąsiada kasztelana: 180 warowni, zamków i siedzib nie służy dziś wprawdzie jako schronienie przed atakami wroga, lecz oczekuje raczej nawału zwiedzających. Średniowieczne warownie rozmieszczone są w dziesięciu dzielnicach Eppan, leżących na terenach pomiędzy Bolzano a Kaltern, zaś główną miejscowością jest St. Michael-Eppan. Cała gmina, licząca sobie 60 km2, jest nieco większa od sąsiedniej gminy Bolzano.

Feudalny urlop w gospodarstwie w Eppan
Przy tak dużej liczbie warownych budowli oczywistym jest fakt, że w opisie Eppan główny akcent kładzie się na średniowieczne umocnienia. Imponujący wiek tych zabudowań nie jest jednak ich jedynym atutem. Zamek Sigmundskron, leżący bezpośrednio nad częścią Eppan zwaną Frangart, skrywa w swoich murach Messner Mountain Museum. W zamku Moos-Schulthaus stworzono muzeum opowiadające o tym, jak mieszkali ludzie epoki średniowiecznej. Ich życie domowe przedstawione jest na przykładzie wiernie odwzorowanej średniowiecznej kuchni, gotyckiej izby i starych przedmiotów będących na wyposażeniu ówczesnych domostw. Z kolei w warowni Hocheppan, będącej w średniowieczu przez pewien czas główną siedzibą grafów z Eppan, największym skarbem kultury i historii jest zamkowa kaplica. Nosi ona miano „Kaplicy Sykstyńskiej Alp”. Jej sklepienie pokryte jest licznymi freskami z XII wieku, na jednym z nich widać postać „Jedzącej knedle” – jest to najstarsze artystyczne przedstawienie knedli w Południowym Tyrolu i bodajże na całym świecie. A jeśli komuś jeszcze będzie mało zamków, ten powinien zwiedzić znaną w całym Południowym Tyrolu trasę śladami zamków w Eppan, zaczynającą się od twierdzy Korb i biegnącą przez Hocheppan aż do ruin zamku Boymont, skąd rozciąga się wspaniały widok na całą kotlinę.

Las mój widzę ogromny
Urlop w gospodarstwie w Eppan to oczywiście możliwość bogatego wyboru szlaków wędrownych. Dodatkowym atutem jest fakt, że niektóre ze słynnych cudów natury Południowego Tyrolu leżą w gminie Eppan i to dosłownie schowane w lesie. Jeziora Montiggler Seen, położone w samym sercu rezerwatu przyrody Montiggler Wald, są w lecie idealnym celem wycieczkowym dla pieszych i rowerzystów. W bliskim sąsiedztwie położona jest dolina Frühlingstal, zwana kolebką wiosny. Dzięki panującemu tam mikroklimatowi wiosna objawia się tam już pod koniec lutego morzem kwitnących przylaszczek, przebiśniegów i żółtych pierwiosnków. Szczególnie rodziny upodobały sobie wycieczki w chłodniejsze rejony, zwłaszcza gorącą letnią porą. Z „dziur lodowych“ wieje chłodem nawet w najgorętsze dni. Przyroda w okolicach Eppan towarzyszy turystom nie tylko podczas wędrówek. Od niedawna także golfiści mogą się cieszyć bliskim kontaktem z naturą. Od kiedy w 2015 roku otwarto pole golfowe The Blue Monster w Unterrain, na nudę nie mogą narzekać ani początkujący, ani profesjonaliści. Jeśli ktoś będzie miał dosyć zwiedzania na nogach i chciałby poszukać szczęścia na końskim grzbiecie, będzie miał ku temu na pewno okazję. Tutejszy klub jeździecki oferuje rajdy terenowe dla turystów.

Eppan – miejsce zdarzeń
Eppan ma swoje bardzo charakterystyczne hasło reklamowe: zamki, jeziora i wino. Cała gmina, jak żadna inna, słynie z uprawy winorośli. Wina z winiarni St. Michael-Eppan wielokrotnie zdobywały nagrody. Dlatego też podczas przeróżnych imprez ów szlachetny trunek często znajduje się w centrum wydarzeń. Podczas lipcowych „Dni wina i kultury“ można osobiście zdegustować ten szlachetny napój, nie trzeba jedynie poprzestać na poznaniu ugruntowanych teorii na jego temat. Podczas festynu można skosztować także wszelakich regionalnych specjałów. Ponadto organizatorzy dbają o bogaty program kulturalny – należy do niego np. zwiedzanie z przewodnikiem „Wiejskiej katedry”, czyli parafialnego kościoła św. Pawła. Kolejną imprezą odbywającą się niedługo późnej jest „Spatium Pinot Blanc“, jedyne w Europie wydarzenie poświęcone białemu burgundowi. Potwierdza ona fakt, że właśnie tutaj uprawiane są jedne z najlepszych włoskich odmian tej winorośli. Co dwa lata we wrześniu turyści spędzający urlop w Eppan mogą także wziąć udział w słynnym festynie we wsi St. Pauls. W tym czasie prywatne dziedzińce i piwniczki otwierają swoje gościnne podwoje dla turystów, a specjały lokalnej kuchni zaspokoją głód każdego smakosza.

Dlaczego warto spędzić urlop w Eppan:
  • Zamków – ile dusza zapragnie
  • Cuda natury warte obejrzenia
  • Jedne z najlepszych włoskich win

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 78 gospodarstw