Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Truden: harmonia w górach południa

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Truden im Naturpark
Urlop w gospodarstwie w Truden położonym w samym sercu parku przyrody Trudner Horn to wakacje pod znakiem natury i zgodnych z nią ludzkich tradycji.

Park przyrody Trudner Horn rozciąga się na powierzchni ponad 7.000 hektarów i sięga na wysokość blisko 1.500 metrów. Jego rozległe lasy iglaste i mieszane, bagna oraz szerokie połacie terenu porośniętego modrzewiami są siedliskiem dla licznych gatunków zwierząt i najróżniejszych roślin, zarówno śródziemnomorskich, jak i wysokoalpejskich: w rejonie objętym ochroną przyrody znajdują się niezliczone formy życia: od salamandry plamistej po popielicę szarą i dudka, od jodły i świerku przez ostrokrzew kolczasty po myszopłoch kolczasty. Urlop w gospodarstwie w Truden to możliwość zwiedzenia domostwa leżącego na terenie parku, w centrum miejscowości, i obejrzenia tam - na wystawie lub pod mikroskopem – różnych osobliwości natury.

Urlop w kwaterze urlopowej w Truden: w zgodzie z tradycją i przyrodą
Dom w parku przyrody – powstały w 2000 roku z przekształconego starego młyna – pozwala również poznać tradycyjne sposoby życia i pracy w najbardziej na południe wysuniętych górach Południowego Tyrolu: znajduje się tam w pełni sprawny trzypiętrowy młyn-elewator, w którym latem, w okresie mielenia zboża, wciąż wytwarza się mąkę, a następnie wypieka chleb w opalanym drewnem piecu. Poza tym podtrzymywana jest pamięć o dawnych rodzajach rzemiosła jak na przykład: wydobywanie torfu, zbieranie żywicy czy wypalanie wapienia. Ekspozycje znajdujące się w tym obiekcie uzmysławiają gościom przede wszystkim świadomość tradycji, którą mieszkańcy Truden wciąż wysoko cenią. Równie istotna w sposobie życia tamtejszych mieszkańców jest też zdrowa i rozważna więź z przyrodą, co odwiedzający również powinni stamtąd wynieść i zapamiętać. Pomnikiem i symbolem tej więzi jest 600-letnia lipa, która zdobi rynek tej górskiej wioski.

Zaciągnąć się górskim powietrzem podczas aktywności ruchowych
Zapaleni sportowcy obowiązkowo muszą się wybrać na wycieczkę rowerową wzdłuż starej trasy kolejowej. Ten odcinek kolei zbudowali jeszcze za panowania Habsburgów rosyjscy jeńcy wojenni i w latach 1917-1963 łączył on Auer z Predazzo w Trydencie. Szutrowa droga pnie się lekko pod górę przez las liściasty i iglasty, nieopodal winnic, przez wiadukty i tunel. Poza tym urlop w gospodarstwie w Truden to oferta wielu tras wycieczkowych, po których łatwo mogą wędrować całe rodziny. Wśród dzieci szczególnie popularny jest szlak baśniowy długości około dwóch kilometrów, oznakowany przez nauczycieli i uczniów gminnej szkoły podstawowej obrazkami i pracami plastycznymi. Za nieco bardziej wymagającą uchodzi wycieczka do wysokiej ściany góry Cisloner, skąd rozciąga się imponująca panorama masywu Lagorai, Alp Zillertalskich, szczytów Schwarzhorn i Weißhorn, a także całej doliny Adygi. Również miłośnicy wspinaczki mają się tu czym zająć, na przykład w parku wspinaczkowym „Untere Mühle“ w miejscowości Mühlen, w samym sercu parku Trudner Horn. Instalacja wspinaczkowa została zmodernizowana w 2002 roku i gwarantuje znakomitą zabawę dla całej rodziny.

Autentyczny, trafiający do serca sposób życia
Położona na terenie parku przyrodniczego miejscowość Truden oferuje znacznie więcej niż tylko świeże górskie powietrze i cudowne widoki. Interesujące są tu wydarzenia kulturalne takie jak sylwestrowa wędrówka z pochodniami czy pędzenie bydła z hal we wrześniu, ale również sam sposób życia - autentyczny, świadomy tradycji i bardzo mocno związany z przyrodą. Codzienność jest w tej małej górskiej wiosce niczym naturalna, harmonijna rzeka, w której mogą się zanurzyć także odwiedzający to miejsce goście.

Dlaczego warto spędzić urlop w Truden:
  • Niezrównana różnorodność form życia w parku przyrody
  • Świadome podejście do tradycji i pragnienie, by te tradycje przekazywać
  • Piesze i rowerowe trasy dla całej rodziny z ciekawostkami historycznymi