Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Altrei: różnorodność przyrody na słonecznych stokach

przegląd gospodarstw ▼
Urlop w gospodarstwie w Altrei
Kto zdecyduje się na spędzenie urlopu w gospodarstwie w Altrei, pozna tutejszą enklawę: południowotyrolska gmina Altrei leży we włoskojęzycznej dolinie Val di Fiemme, zaś jej pozostałe miejscowości należą do sąsiadującej od południa prowincji Trydent.

Od strony Południowego Tyrolu do Altrei można się dostać jedynie przez przełęcz San-Lugano, łączącą oba regiony. Ta niewielka miejscowość, odcięta od reszty świata, zyskuje dzięki otaczającej ją idyllicznej przyrodzie i górskim krajobrazom. Goście mogą docenić te walory podczas pieszych wędrówek i wypraw rowerowych. Odnajdą tu także stare gospodarstwa i zabytkowe domostwa. Urlop w Altrei jest zatem doskonałym rozwiązaniem zarówno dla ludzi aktywnych, jak i dla miłośników leniuchowania. Ta mała wioska ma bardzo długą historię: pierwsze wzmianki na jej temat, mówiące o osadzie „Antereu“, pochodzą z roku 1321. Wtedy to niejaki Gottschalk von Bozen, będący sędzią i kuratorem na zamku Enn, otrzymał od księcia Tyrolu zgodę na to, aby w hrabstwie Fleims powstało dziesięć zagród. To z nich właśnie w przeciągu stuleci powstało dzisiejsze Altrei. Dziesięć pól w herbie gminy przypomina historię jej powstania.

Urlop w gospodarstwie w Altrei: pełen relaks w słonecznym parku krajobrazowym
Mieszkańcy wsi, w liczbie 390, także dziś żyją głównie z rolnictwa. W tej odległej krainie, gdzie Tyrol Południowy i Trydent mówią sobie dobranoc, nie ma miejsca na masową turystykę. Każdy, kto zdecyduje się spędzić urlop w kwaterze w Altrei, szybko poczuje się częścią wiejskiej wspólnoty i doceni spokój i przytulną atmosferę z dala od zgiełku i hałasu. Altrei leży w samym sercu parku krajobrazowego Trudner Horn, który słynie z wyjątkowo bogatej fauny i flory. Krajobraz jest zdominowany przez urozmaicone gatunkowo łąki i lasy, podmokłe biotopy i tereny bagniste. Region zawdzięcza tę bogatą wegetację zboczom o południowej ekspozycji, które mimo sporej wysokości nad poziomem morza chronią okolicę przed mroźnymi temperaturami. Stąd taka mnogość gatunków roślin, które mogą się tu bez przeszkód rozwijać.

Odżywa kawowa tradycja
Kolejną osobliwością tutejszego świata roślinnego jest lokalne „ziarno kawy“, czyli nasiona słodkiego łubinu, które nie są ani kawą, ani fasolą, lecz zmieszane z jęczmieniem lub pszenicą przez stulecia służyły jako zamiennik kawy. Ta „kawowa roślina” jest jedyna w swoim rodzaju zarówno pod względem botanicznym, jak i historyczno-kulturowym. Dlatego też w 2006 roku ponad 30 rolników z Altrei zrzeszyło się, by przywrócić tradycję lokalnej „kawy“, zwanej tu Voltruierkaffee. Od tamtej pory w Altrei można znów nie tylko spróbować lokalnej alpejskiej „kawy“, lecz także ją kupić. Podobne do fasoli nasiona łubinu Lupinus pilus zaczęto z czasem wykorzystywać również w procesie produkcji piwa i wódki, a nawet czekolady.

Wędrówki wśród wiedźm Morèlweibelen i leśnych duchów
Okolice Altrei są rajem dla miłośników pieszej turystyki, goście mogą tu odkrywać liczne szlaki wędrowne, szczególnie w cieplejszych porach roku. Trasa baśniowa w Altrei budzi do życia wiedźmy, leśnych ludzi i inne tajemnicze postaci i jest z pewnością atrakcją dla całej rodziny. Również miłośnicy rowerów górskich i wspinaczki podczas urlopu w Altrei znajdą tu coś dla siebie. Aktywnych skuszą zapewne siłownia na świeżym powietrzu i kort tenisowy. Po intensywnym dniu wypełnionym różnorodnymi formami aktywności można się zrelaksować w kompleksie basenów hydroterapeutycznych Sendegg. Zmęczone stopy odżyją po kąpieli w zimnej wodzie, a przy okazji wzmocni się nasz system immunologiczny. Z kolei w zimie kwatera w Altrei będzie stanowić idealny punkt wypadowy na wędrówki w rakietach śnieżnych, wyprawy na nartach biegowych i zjazdowych. Z Altrei jest bardzo blisko do kompleksu zjazdowego Ski Center Latemar, który należy do ośrodka narciarskiego Dolomiti Superski.

Dlaczego warto spędzić urlop w Altrei?
  • Miejscowość położona w samym środku najbogatszego gatunkowo parku krajobrazowego Południowego Tyrolu
  • Blisko stoków regionu narciarskiego Dolomiti Superski
  • Jedyna w swoim rodzaju kawa z Altrei

Apartamentach i pokojach