Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Salurn: czemu nie?

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Salurn
Urlop w gospodarstwie w Salurn to okazja, aby poznać miejsce, gdzie urodził się jeden z najsłynniejszych niemieckich błaznów dworskich – karzeł Perkeo.

Perkeo zawdzięcza swoje imię wyjątkowo mocnej głowie, ponieważ na pytanie, czy chciałby się jeszcze napić, zawsze odpowiadał „Perché no?“, czyli „Czemu nie?“ Zresztą duża odporność była mu też niezbędna do pracy, jaką miał wykonywać. Perkeo, którego właściwe nazwisko brzmiało Clemens Pankert, został bowiem w wieku 16 lat zaproszony przez księcia Karola III Filipa Wittelsbacha do zamku w Heidelbergu, gdzie był nie tylko błaznem dworskim, lecz także strażnikiem wielkich zamkowych beczek z winem. Któż lepiej nadawałby się do takiego zajęcia niż osoba pochodząca z Salurn? Ta najdalej na południe wysunięta miejscowość i gmina Południowego Tyrolu, położona około 30 kilometrów na południe od Bolzano, jest największym w regionie obszarem upraw białych winogron i znajduje się na południowotyrolskim Szlaku Wina. Jednak Salurn ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko dobre białe wina.

Urlop w gospodarstwie w Salurn: szlachectwo zobowiązuje
Salurn, które na scenie dziejów po raz pierwszy pojawia się w 575 roku, położone jest w strategicznie bardzo dogodnym miejscu. Niedaleko od wioski dolina Adygi zwęża się do „przewężenia Salurn“. Dzisiaj przewężenie to stanowi granicę oddzielającą Południowy Tyrol od sąsiedniej prowincji Trydent, a przy tym jest niemiecko-włoską granicą językową. Takie położenie dość wcześnie sprzyjało bogaceniu się miejscowości: prowadził tędy jeden z najważniejszych szlaków handlowych między północą a południem Europy, a dodatkowo Salurn nabrało znaczenia jako stacja pocztowa. Obok handlu i poczty Salurn było znane w minionych stuleciach także z hodowli jedwabników. Rozkwit gospodarczy był najprawdopodobniej powodem, dla którego osiedliły się tu niezliczone rodziny szlacheckie. Żadna inna miejscowość w Południowym Tyrolu nie wykazuje takiego zagęszczenia rodów szlacheckich. Arystokraci wywarli też trwały wpływ na architekturę Salurn: zabudowę miejscowości ukształtowały średniowieczne, renesansowe i barokowe siedziby szlacheckie. Szlachectwo zobowiązuje i dotyczy to również turystyki: Salurn to obietnica książęcego urlopu.

Przyroda i sztuka
Obok historycznie ważnej stolicy gmina Salurn obejmuje też dwie inne miejscowości: Buchholz oraz Gfrill. Stąd wyrusza wiele wycieczek, co nie jest niczym dziwnym, skoro obie te miejscowości leżą w bezpośrednim sąsiedztwie parku przyrody Trudner Horn. Przebiega tamtędy ponad 400 kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych. Jedną z licznych możliwości wędrówek po okolicy jest wejście na Trudner Horn trasą wychodzącą z Gfrill. Natomiast ten, kto z kwatery urlopowej w Salurn wybierze się na wycieczkę do Buchholz, może przespacerować się do parku rzeźb Sieglinde Tatz-Borgogno, artystki z Bolzano. W 200 rzeźbach przedstawia ona temat „Wolność i harmonia między sztuką a przyrodą“. Przez Buchholz prowadzi też szlak Dürera biegnący od Laag, dzielnicy Neumarkt, do Salurn. Szlak otrzymał tę nazwę, ponieważ znany niemiecki malarz Albrecht Dürer musiał w 1494 roku w drodze do Wenecji wybrać tę okrężną trasę przez Buchholz, bo rzeka Adyga po raz kolejny wystąpiła z brzegów i zalała drogę. A jeśli ktoś ma do dyspozycji nie cały dzień, a jedynie kilka godzin, może wybrać się na wycieczkę do jednej z największych atrakcji Salurn: do ruin zamku Haderburg.

Bajkowe ruiny
Haderburg wznosi się pod Salurn i chociaż są to tylko ruiny, zachowały się jednak w nadzwyczaj dobrym stanie. Zamek, wzmiankowany już w XI wieku jako Castellum Salurna, był ważnym punktem obserwacyjnym umożliwiającym kontrolę ruchu przez przewężenie Salurn. W XVI wieku zamek ostatecznie utracił strategiczne znaczenie i popadł w ruinę. Jego białe, z daleka widoczne mury wciąż jednak wywierały wrażenie na wielu podróżnych, co sprawiło, że ruiny stały się między innymi miejscem akcji baśni braci Grimm „Stara winiarnia w Salurn“. W 2003 roku zamek Haderburg został odrestaurowany i od tego czasu zamkowa gospoda nie tylko podaje średniowieczne potrawy, lecz także odbywają się tam różne imprezy.

Powrót Perkeo
Inną kulturalną atrakcją Salurn jest odbywający się co dwa lata pochód karnawałowy „Perkeos Maschggra“. Pochód jest poświęcony Perkeo, który wraca z Heidelbergu i na krótko przejmuje panowanie nad Salurn. Dzierży berło, a liczne wozy z rozkrzyczanym świętującym orszakiem, jaki mu towarzyszy, przemieszczają się po miejscowych uliczkach.

Dlaczego warto spędzić urlop w Salurn:
  • Kultura w sercu przyrodniczego raju
  • Zamek Haderburg
  • Urlop z karłem dworskim Perkeo

Apartamentach i pokojach