Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Jenesien: słoneczne tarasy Bolzano

przegląd gospodarstw ▼
Agroturystyka w Jenesien
Urlop w gospodarstwie w Jenesien, w towarzystwie gospodarzy uprawiających winorośl oraz górali, jest szczególnie ciekawy. Na urlopowiczów czeka tu wiele tras spacerowych prowadzących wśród spokojnej przyrody.

Jenesien to miejsce pełne spokoju i kontemplacji, położone wśród dziewiczego krajobrazu, wysoko nad Bolzano. Tutaj na wysokości 1.100 m n.p.m., poniżej płaskowyżu Salten, na południowym zboczu góry Tschöggl można się rozkoszować niezrównanym widokiem na stolicę regionu i dalej na Dolomity, gdzie według legendy w formacjach skalnych leży król Laurin. Do gminy Jenesien należą: Afing, Flaas, Glaning, Nobls oraz sama miejscowość Jenesien z charakterystycznymi domami i malowniczymi zakątkami. Urlop w kwaterze w Jenesien można spędzić w Afing, wiosce oddalonej od wszelkiego zgiełku. Również w pielgrzymkowej miejscowości Glaning znajdują się kwatery urlopowe, podobnie we Flaas, gdzie krzyżuje się wiele szlaków wycieczkowych, a w pobliżu leży Biotop Fahrer Weiher. Jenesien to idealne miejsce na urlop wypoczynkowo-wędrówkowy, w dodatku w ciągu paru minut można stąd dojechać kolejką linową do światowego miasta Bolzano i spędzić tam przyjemny dzień na zakupach na starówce albo też po prostu pooddychać kulturą.

Urozmaicony urlop w gospodarstwie w Jenesien
Do lat 80-tych Jenesien był raczej odciętą od świata górską miejscowością, do której można było dojechać tylko jedną wąską drogą albo zwykłą kolejką linową. Większość mieszkańców od zawsze żyła tu z rolnictwa. Dzisiaj coraz większego znaczenia nabierają uprawy owoców, winorośli, warzyw i produkcja mleka. Wielu gospodarzy dostarcza mleko od swoich własnych krów do Bolzano, do największej w Południowym Tyrolu spółdzielni producentów mleka Mila. Urlop w gospodarstwie w Jenesien jest urozmaicony. Ciekawe bywa już spojrzenie na chłopską kulturę i porównanie życia gospodarzy uprawiających winorośl na niżej położonych terenach z życiem górali mieszkających na górze Tschöggl. W niektórych gospodarstwach w dniu pieczenia chleba widzowie są mile widziani i mogą nawet sami pomóc przy zagniataniu ciasta w starych drewnianych misach. Niektóre gospodarstwa w Jenesien szczególnie warto zobaczyć. Gospodarstwo Kampidell zbudowano wokół małego kościoła św. Magdaleny, a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1180 roku. Składają się na nie budynek Stegerhof, dom właścicieli, dom prałata i obecna letnia rezydencja benedyktynów z Muri Gries. Do czterech gospodarstw Goldegg należą pozostałości starego budynku, gdzie mieszkali niegdysiejsi właściciele Goldegg, którzy musieli się troszczyć o utrzymanie drogi do położonej nieopodal miejscowości Sarntal. Dzisiaj herb tej szlacheckiej rodziny jest herbem gminy Jenesien. W gospodarstwie Lanznaster stoi ładnie odrestaurowany młyn zbożowy, który (po umówieniu się) można zwiedzać. Sam gospodarz jeszcze używa tego młyna do mielenia własnego zboża na mąkę.

Śladami piramid ziemnych
Również miłośnicy przyrody będą zadowolenie z urlopu w Jenesien. Przez to miejsce przebiega europejski długodystansowy szlak pieszy E5, w Glaning znajduje się szlak św. Marcina – okrężna trasa z różnymi stacjami. Dwa szlaki prowadzą do ruin zamku Greifenstein lub ruin zamku Helfenberg. Na słonecznym płaskowyżu Salten biegną łatwe i średnio trudne szlaki wędrówkowe prowadzące przez rozległe łąki i lasy modrzewiowe, które jesienią zabarwiają się na krwawoczerwony kolor. Do ulubionych zajęć w Salten należą również wycieczki na rowerach górskich, Nordic-Walking czy też wycieczki na grzbiecie łagodnych koni rasy Haflinger. Wiele gospodarstw oferujących kwatery urlopowe w Jenesien organizuje we własnym zakresie przejażdżki konne. Zimą w Salten można korzystać z tras do biegów narciarskich, a przyroda zmienia się w raj dla miłośników wędrówek w rakietach śnieżnych. Szczególne widowisko przyrodnicze występuje około dwóch kilometrów na północny zachód od Nobls, najmniejszej wioski Jenesien. Również tutaj znajdują się piramidy z ziemi, nie aż tyle, ile w Ritten, ale i tak zasługują na to, by je zobaczyć - dopóki strzeże ich kamienna pokrywa, bo wystają z gliniastych bruzd terenu, potem zaś niszczy je woda i wiatr. Warto też zobaczyć kaplicę św. Walentego w Nobls.

Zawsze jest jakiś powód do świętowania
Mieszkańcy Jenesien chętnie świętują. Przez całe lato organizowane są tu imprezy kulturalne, festiwale i tygodnie kulinarne. Szczególnie lubiane jest Schupfenfest, święto obchodzone co roku w Salten w trzecią niedzielę września. Jesienią otoczenie zmienia się w raj dla miłośników kasztanów. Potem w Jenesien nadchodzi pora Törggel. Gospody podają dawne chłopskie specjały i kasztany pieczone na tradycyjnej dziurawej patelni, a do tego młode wino.

Dlaczego warto spędzić urlop w Jenesien:
  • Piękne wędrówki i warte obejrzenia gospodarstwa
  • Widowisko przyrodnicze: piramidy z ziemi
  • Idealne miejsce dla osób szukających spokoju

Apartamentach i pokojach

Znaleziono dla ciebie: 19 gospodarstw