Zgodnie z dyrektywą 2009/136/WE informujemy, że strona ta wykorzystuje własne techniczne pliki cookie oraz korzysta z plików cookie osób trzecich w celu umożliwienia efektywniejszego poruszania się po stronie oraz prawidłowego korzystania z niej.

Urlop w gospodarstwie w Mölten i Jenesien: powiew różnorodności

Agroturystyka w Mölten - Jenesien
Czy to na koniu rasy haflinger czy między setkami kamiennych piramid: w trakcie urlopu w Mölten i Jenesien Tschögglberg ukaże nam całą swoją różnorodność.

Obie górskie wioski Mölten i Jenesien leżą na Tschögglberg. Ten górski grzbiet ciągnący się kilometrami między Bolzano a Merano należy do pasma Sarntaler Alpen. Przez okrągły rok tutejszy klimat sprzyja rodzinnym pieszym wędrówkom. Pod względem krajobrazu urzec nas może wycieczka do Salten, jedynego w swoim rodzaju płaskowyżu o bogatych walorach kulturalnych. Salten ciągnie się między Mölten a Jenesien. Latem w dolinie można się skryć przed upałem. Natomiast jesienią pokrywające ziemię igły największego lasu modrzewiowego tworzą istny kobierzec, a Salten barwi się wtedy na kolor ognistej czerwieni. Kilka tygodni później przychodzi najlepszy okres dla narciarzy biegowych i amatorów rakiet śnieżnych. Narciarze i snowboardziści znajdą coś dla siebie w ośrodku Meran 2000, który uchodzi za raj dla uprawiających narciarstwo i turystykę pieszą.

Urlop w gospodarstwie w Mölten i Jenesien: jeździecki eden
Konie rasy haflinger są znakiem rozpoznawczym Tschögglberg, a ich kolebką jest Jenesien. W żadnym innym miejscu w Południowym Tyrolu nie rodzi się i nie hoduje się tak wiele koni tej rasy jak właśnie tu. Wiele gospodarstw oferujących urlop w gospodarstwie w Jenesien, Mölten, Hafling czy Vöran to wyspecjalizowane gospodarstwa jeździeckie. Dla swoich gości organizują przejażdżki wozami i wycieczki na koniach rasy haflinger. W samym Jenesien w ciagu roku odbywają się trzy imprezy poświęcone jeździectwu. I bez względu na to, czy będzie to konkurs Western Riding, ujeżdżanie i konkurs w skokach przez przeszkody czy też festyn z konkursami na wesoło, cała miejscowość koncentruje się na „blondynach”, jak często określa się konie tej rasy. Zimą coraz większą popularnością cieszy się - w samym Jenesien, jak i jego okolicach - skandynawska dyscyplina sportowa zwana „Skijöring”, w której koń ciągnie narciarza na linie.

Pieszy wypoczynek bez samochodu
Chcąc spędzić urlop w apartamencie wakacyjnym w Mölten lub Jenesien, możemy skorzystać z bardzo wygodnej podwózki: do obu miejscowości dotrzeć bowiem można nie tylko piękną drogą widokową, lecz także kolejką linową. W zaledwie cztery minuty kolejka linowa Seilbahn Mölten wwiezie zarówno miejscowych, jak i gości z Vilpian w dolinie Adygi na wysokość ponad 1000 m, natomiast kolejka linowa Seilbahn Jenesien startuje w Bolzano. Kursujący kilka razy dziennie autobus łączy obie leżące na Tschögglberg miejscowości, czyniąc Salten miejscem łatwo dostępnym. Rozpoczynają się tam liczne urokliwe piesze szlaki, na które bez większego wysiłku można się udać całą rodziną. Nagrodą za dotarcie do celu jest widok na Bolzano i granie Dolomitów. Z Möltner Wetterkreuz podziwiać można widok na Geislerspitzen, Plattkofel, Schlern, Rosengarten i Laugen. Stare górskie gospody i górskie pastwiska zachęcają do odpoczynku.

Niemi kamienni świadkowie historii
Podróżując po okolicy, nieustannie odkrywać można doprawdy imponujące atrakcje, jak np. ponad sto kamiennych kopców na szczycie Hoher Reisch zwanych Stoanernen Mandln. Ten liczący 2.000 m wysokości szczyt górski uważano w średniowieczu za miejsce kultu czarownic. Dzisiaj stoją na nim setki usypanych z kamieni piramid przypominających przeróżnych rozmiarów kamienne ludziki. Miejsce to uchodzi za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych pasma Sarntaler Alpen, z którego rozciąga się panorama Dolomitów, po same szczyty Marmolata i Ortler.

Kwitnące krokusy i sztuka kulinarna
Urozmaicony program imprez u podnóża Tschögglberg jest gwarancją prawdziwej mieszanki relaksu i ekscytującej rozrywki. Pod koniec kwietnia, gdy górskie pastwiska płaskowyżu Salten zamieniają się w liliowo-białe morze kwiatów, w Mölten odbywa się tradycyjne Święto Kwitnących Krokusów. Wiosną gospody Jenesien oferują swoim gościom tygodnie kuchni regionalnej, a jesienią, podczas „Keschtnwochen“, kulinarny prym w Jenesien wiodą kasztany.

Dlaczego warto spędzić urlop w Mölten lub Jenesien?
  • Tschögglberg, raj dla amatorów narciarstwa i turystki pieszej położony między Meran 2000 a Salten.
  • W Mölten mieści się zlokalizowana najwyżej w Europie wytwórnia szampana.
  • Muzeum skamielin z liczącymi 260 milionów lat skamieniałymi szczątkami drzew.

Miejscowości urlopowe

Agroturystyka w Jenesien

Agroturystyka w Jenesien

Urlop w gospodarstwie w Jenesien, w towarzystwie gospodarzy uprawiających winorośl oraz górali, jest szczególnie ciekawy. Na urlopowiczów czeka tu wiele tras spacerowych prowadzących wśród spokojnej przyrody.
Szczegóły
Agroturystyka w Mölten

Agroturystyka w Mölten

Urlop w gospodarstwie w Mölten oferuje wędrówki wśród świadków minionych czasów. W tej okolicy znajduje się najwyżej w Południowym Tyrolu położona winiarnia z musującym winem.
Szczegóły